Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarınızı bizlere anlatırmısınız?

axatan26

Gümüş 3 Üye
Şu anda sahip olduğunuz kaplumbağanızı ve kaplumbağalarınıza ne zaman ve nasıl sahip oldunuz?Sizi kaplumbağa bakmaya sevkeden olay nedir?Kaplumbağanızı ilk aldığınızdaki yaşadığı ortam ile şu an arasındaki yaşamı arasındaki farkı anlatırmısınız?Sizin kaplumbağalarınızla ilgili anlatmak istediğiniz özel bir anınız.Paylaşımlarınıza şimdiden teşekkürler.

İlk kaplumbağamızı kızımın isteği (öğretmenin verdiği fen dersi ödevi) üzerine ve 2007 yılı başında aldık.Adı Mıstık idi ancak 9 ay sonra hastalıktan kaybettik,ikinci kaplumbağamız Fıstık aldığımızda hasta imiş sonradan farkettik 3 ay yaşatabildik maalesef onuda kaybettik.Ancak yılmadık kaplumbağa bakmaya devam ettik 2007 yılı Eylül ayında Badem (erkek 3 yaşında) kaplumbağamızı aldık (akvaryumcuya gittim kapluş almaya kaplumbağalarınız nerede dedim alt katta dedi yanı bodrum karanlık adam orada getirdi ufak bir leğen içinde 6,7 tane kaplumbağa nasıl üzüldüm bir leğende ve bodrumda karanlıkta ısıtıcı,ve diğer malzemeler yok bu şartlarda yaşıyorlar.hepsini almak geçti içimden ancak nasıl yetişebilirim çok zor bir tanesini seçmek zorunda kaldım. Seçmek de zor bir tanesi dikkatimi çekti nasıl durmadan hareket ediyor kapluş iyice kormuş sanırım hiperaktif bir şekilde leğenin içinde dört dönüyor,elime aldım altında koyu bir pembelik bende soru işaret oluştu hastamı diye ama kapluşa müthiş kanım ısındı ve akvaryumcuya eğer hasta ise bir ay sonra geri getiririm dedim oda tamam dedi.Aldım eve geldim adını Badem koydum baktım canavar gibi ki hasta dahi olsa artık Bademi bırakamazdım ilk etapta 100 lt.akvaryum da iki bölmeli orada bakmaya başladım).2008yılı Şubat ayında Bademe arkadaş olsun diye iki adet daha kapluş aldım İkiside sahipleri tarafından bakılamayıp tekrar akvaryumcuya geri iade edilen kapluşlar Haylaz (erkek,3 yaşında) ve Ağabey(erkek,2 yaşında).Son olarak Eskişehirde akvaryumcuları gezerken bir yeni gelen kapluşların içinde birtane farklı olan var biraz büyük mahsun bir şekilde karasal alanda duruyor oda sahipleri tarafından bırakılmış onuda aldık Afacan (erkek 1 yaşında.Allah'a çok şükür şimdi hepsi oldukça sağlıklı (Allah nazardan esirgesin).Şu anda toplam 325 litrelik paludaryumda tam teşkilatlı olarak bakılmaktalar.Badem ile ilgili bir anımız var telaşa kapıldık veteriner de tedbir olsun diye (Uld.Ünv.Vet.Fak.)özel bir röntgen çektirmek zorunda kalmıştık neyseki bir şeyi yokmuş.Kapluşlarınızla sağlıklı günler dilerim.

Çok teşekkürler güzel bir konu gerçekten. Davranışlarınız herkese örnek olması gereken çok iyi hareketler duyarlılığınız ve sorumluluğunuz için teşekkürler. Kaplumbağalarınızla uzun yıllar beraber olursunuz umarım

Ben balık alacağım diye tutturmuştum, ama içimde de kaplumbağa alsam isteği var, sadece balık parası verdiler, ben de masadan yürüttün biraz daha ama elimdeki para yine de az... Neyse gittim cam fanusta bir japon balığıyla bir kapluş aldım... Adam yeni kap alma eski var 2 liraya onu veriyim dedi aldım getirdim param da yoktu... Sonra eve bir soktum ki herkes şok... "Siğil atacak o eline...Iyyy iğrenç..." Sonra balık öldü aynı günün akşamı ben tırsma modu, kapluş da ölecek sanıyorum. Beraber tv izlemeye gittik kapta. Sonra 4 günde falan bana alışma moduydu.. Bayağı baktım kapta. Sonra akciğer enfeksiyonu oldu ve zor şartlarda kapta iyileştirip akvaryuma geçtim... kuru alan yapamıyorum kumları yığdım biraz su, ısıtıcı eğik. Filtre yok... Sonra cd kabı devrine geçtik... En son da şu anda iki kocaman kırmızı kayası var, filtresi, mercanı, köpekbalığı, bilyesi(Çok büyük boy) üç tenis topu, bir ağacı, renkli büyük taşlarıyla deniz kabuklarına sahip süper fıstık bir kaplumbağa... :D

İlk olarak kuzenimde gördüm. Normalde hayvanlara karşı bir soğukluk hissederdim. Ama onu ilk gördüğüm anda içim ısındı. Elime aldım, sevdim baktım o da beni seviyo. Ağustos 2008'in sonuydu. Şu plastik kaplarda besliyodu. Neyse sonra ben de gittim 2 tane aldım. Tarih 1 Eylül 2008... 1,5 ay kadar plastik kapta besledim. Ekim'in ortalarından sonra havalar soğumaya başladı ve kapluşlarımın da hareketleri yavaşladı doğal olarak. Sonra gittim küçük bir akvaryum aldım. Isıtıcı, filtresi herşeylerini aldım. Akvaryumu gören kuzenim kendi kaplumbağasını da bana verdi zaten bakmak da istemiyodu. ilk geldiğinde benimkilerden boyu daha büyüktü. İlk önce benimkilere zarar verecek diye korktum. Ama o çok çekingen davranıyodu. İlk getirdiğim akşamı hiç unutamıyorum. Galiba aralarında bir güven sorunu oldu, o akşam üçü de sabaha kadar uyumadı. C. tesi di ve ben gece 3 e kadar oturup onları kontrol etmiştim. sonraki sabah bir baktım yeni getirdiğimle benimkilerden bir tanesi burun buruna gelmiş tanışmaları öyleymiş. Neyse... Yeni getirdiğim pek yem yemedi 1-2 ay boyunca o sırada küçük olanlarin eskilerin boyu yenisini geldi geçti. Neyse ki şu anda 3'ü de gayet iyi. Ama bir tanesinde kulak iltihabı var maalesef. Onlarla ilgilenecek doğru düzgün bir veteriner bulamadım görüştüklerim ise vitamin takviyesinde bulun filan dediler. Ben de öyle yaptım, vitamin takviyesi, dezenfektan ve sera toxivec kullanmaya başladım. Galiba işe yaradı yanağındaki şişlik epeyce azaldı. Neredeyse farkedilemeyecek boyuta geldi

O zamanlar fanusta yasayan japon baliklarima akvaryum bakmaya gitmistim, akvaryumcuyu gezerken kaplumbagalari gördüm hosuma gitmisti. Sonradan semender gördüm onlar dahada hosuma gitmisti ama alirsam aninda geri getirmem gerektigini biliyordum. Zaten annemde kardesime kaplumbaga almak istiyordu dedim bari kaplumbaga alayim. Ilk önce güneslenen kaplumbagayi istedim arkadasimda Leylayi gösterip bunu al bu çok hareketli dedi tamam onu alayim dedim. Adam aldi eline benim elime verdi ve bir kutu almaya gitti. Akvaryum, zemin, yem falan almistim. Sonra adam bunlar çok büyüyor, isitici gerek, çesitli yemler yiyorlar günlesleniyorlar falan filan anlatti tamam dedik eve geldiiiik. Annem ilk sok oldu bu ne diye sonra kabullendi. Bir hafta sonra hasta oldu suda hareketsiz yatinca öldü sandim ben basladim aglamaya :p Leylam öldüüüü diye annemde yok kiz ölmemistir dedi birtane yem atinca bizimki hemen canlandi ertesi günü hemen veterinere götürdüm. Oda degisik yemler vermemi tavsiye etti. Öyle sonra hollanda forumuyla karsilastim, akvaryum küçüktü 25 cm, gittim 40 cm bir akvaryum aldim. Içinede sahte bitki koymustum akvaryuma ilk koydugumda biraz akvaryumu falan gezdi merakli sonra çiktim odadan tekrar geldim baktim Leyla yok !!! ben basladim bir panikle Leyla yooook diye megersem bitkilerin arasina gömmüs kendini :D kendide yesil gözükmüyor. Ben bunu elle yemeye alistirdim sonra baktim dibe düsen hiç bir yemi yemiyor aklima söyle birsey geldi. Yumurta kabugunu ikiye ayirip içini yikadim ve suyla doldurdum, sonra marketten aldigim karidesleri minik parçalara dograyip yumurta kabugunun içine attim akvaryuma koydum etrafina karides parçasi koydum ilk önce hanfendi benden bekledi ben çiktim odadan tekrar girdim çaktirmadan izliyorum ne yaptigini karidesi bulmus yumurta kabugundan yiyor. Oh be dedim sonunda kendi yemeye basladi ara sira halen öyle yaparim. Öyle iste zamanlar geçti leyla 10 cm oldu ve çok yaramaz bir kiz oldu. Ilk önce aman aliyim yasar diye almistim ama simdi herseyim minicik kizim oldu iyiki almisim valla çok seviyorum onu yha yesil gözlü böcek kizim :D

HI unuttum bazen tam ilgilenemeyince bana küsüyor, geliyorum yanina leylam diyorum bana poposunu dönüyor yada yanima gelmiyor. Elimi uzatinca sinirli sinirli isiriyor :D Alem bu kiz ya. Ördeklerden sonra en sevdigim hayvanlar oldu, ondan sonra sirada kediler var tabi :p

Benim Cahide Bübü de öyle... Küsme huyu var ve de öyle ki kardeşim yem yediremiyor çünkü yemi suya atıyor... Ben yemi suya attığımda kapluşumun ağzı gözü hâlâ bende.. Burnunun dibindekini görmüyor... O kadar alışmış ki illa elimde olacak yem... Yoksa kör gibi oluyor... Arada yanlışlıkla düşürüyorum veya suyun içindeyken yanlışlıkla elim çarpıyor ve korkutuyorum onu istemeden... Ama öyle şirin ki hemen affediyor beniii... tab çoğu zaman parmağımdan küçük bir ısırık karşılığında... Bazen de ısırmadan anında affedebiliyor... Yine de favorisi hep benim... Babaaannem bir kez gıcık etmek için elinde ters döndürdüğü için o odaya girince filtrenin arkasına girmeye uğraşıyor, kaçacak delik arıyor ve odada onun önüne koydum muydu hayvancağızın gözler dönüyor ve acele acela arkasını dönüp bana doğru hızlıca geliyor ve sonra beni kurtar dercesine üzerime tırmanmaya kolumun elbisemin arasına saklanmaya çalışıyor kadın beni görmesin diye... :D

cahide' Alıntı:
Benim Cahide Bübü de öyle... Küsme huyu var ve de öyle ki kardeşim yem yediremiyor çünkü yemi suya atıyor... Ben yemi suya attığımda kapluşumun ağzı gözü hâlâ bende.. Burnunun dibindekini görmüyor... O kadar alışmış ki illa elimde olacak yem... Yoksa kör gibi oluyor... Arada yanlışlıkla düşürüyorum veya suyun içindeyken yanlışlıkla elim çarpıyor ve korkutuyorum onu istemeden... Ama öyle şirin ki hemen affediyor beniii... tab çoğu zaman parmağımdan küçük bir ısırık karşılığında... Bazen de ısırmadan anında affedebiliyor... Yine de favorisi hep benim... Babaaannem bir kez gıcık etmek için elinde ters döndürdüğü için o odaya girince filtrenin arkasına girmeye uğraşıyor, kaçacak delik arıyor ve odada onun önüne koydum muydu hayvancağızın gözler dönüyor ve acele acela arkasını dönüp bana doğru hızlıca geliyor ve sonra beni kurtar dercesine üzerime tırmanmaya kolumun elbisemin arasına saklanmaya çalışıyor kadın beni görmesin diye... :D
Benimkide öyle amcamdan korkuyor hiç görmedigi için, Amcamda bakalim kime gidecek diye ortaya koyuyor leyla yine bana geliyor.

Eeee zaten size gelmeyecek de kime gelecek... Sizinle onun arasında yoğun bir duygu seli oluşuyor... Kendinizi onun her çırpınızşında ünlü biriymişsiniz gibi hissediyorsunuz... O da sizi seviyr çünkü hem karnını doyuruyorsunuz hem konuşuyorsunuz hem sevginizi gösteriyorsunuz...

cahide' Alıntı:
Eeee zaten size gelmeyecek de kime gelecek... Sizinle onun arasında yoğun bir duygu seli oluşuyor... Kendinizi onun her çırpınızşında ünlü biriymişsiniz gibi hissediyorsunuz... O da sizi seviyr çünkü hem karnını doyuruyorsunuz hem konuşuyorsunuz hem sevginizi gösteriyorsunuz...

Aynen Katılıyorum :)

Geri