Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağalarla Beraber Balık Bakımı

Arkadaşlar canlı yem yemesinler diyorsunuz da anlamadığım bir nokta var. Bu hayvanlar doğal ortamlarında sadece otmu yiyorlar? Hayır balıkda yiyorlar. Neden bukadar zararlı olabileceğini hala anlayamadım. Link te aradım bulamadım. Kaynak gösterebilirmisiniz. Teferruatlı inecelemek istiyorum.

Kaplumbaganın yanına koyacagınız balıga acımıyormusunuz?
Kaplumbaganın petshoplarda eziyet çektirilmesınden ne farkı varki?

Eğer iş acıma konusuna girerse ozaman vejeteryanlığa gider bu işin sonu. Amacımız kaplumbağlara doğal ortamı sağlamak. Bence önceliklerimizi ilk başta ortaya koymamız gerek. Eğer kağlumbağa yetiştiriyorsanız yem olarak balık yetiştirebilirsiniz. Onlara avlanma fırsatı tanıyarak doğal ortamlarını yaşamalarına fırsat verirsiniz. Yok hem balık hem kaplumbağa yetiştireceğim derseniz ozaman tamamiyle birbirlerinden bağımsız yaşamak zorundalar. Sonuçta balıklar dünyaya yem olarak yaratılmışlar. Bu yüzden onbinlerce yumurta bırakabaliyorlar ve nesilleri tükenmiyor.(İstisnai durumlar hariç). Birde bu açıdan da bakmak lazım. Tabiki bunlar benim düşüncelerim. Ama balık alıp yem olarak büyütürmüsün derseniz şuan evet diyemem.

Bu konu münazaraya çok açık bir konudur.
Her iki tarafında kendine haklı sebepleri mevcuttur.
Kaplumbagayı doğal ortamından ayırıp eve getirdiğinizde doğadakının aynını yapmak imkansızdır.
Ama benzetmeye çalışabilirsiniz.Ama sadece kaplumbaga yönünden bakmamak gerekir.
Balıkda kaplumbaga gibi bir canlıdır.Onada aynı ortamı sağlamaya çalışmamız gerekir.
Ama bir akvaryumda bu imkansız.Göllerde,denizlerde,okyanuslarda bi sınır yok kaçabildikleri kadar kaçarlar.Ama akvaryumda eninde sonunda yakalanıcaktırlar.Bu durumda balıklara haksızlık etmiş oluyoruz.
Eğer kaplumbagaya doğal ortamını sağlamak istiyorsak onu doğadan ayırmamalıyız.

furkan54ozan' Alıntı:
Bu konu münazaraya çok açık bir konudur.
Her iki tarafında kendine haklı sebepleri mevcuttur.
Kaplumbagayı doğal ortamından ayırıp eve getirdiğinizde doğadakının aynını yapmak imkansızdır.
Ama benzetmeye çalışabilirsiniz.Ama sadece kaplumbaga yönünden bakmamak gerekir.
Balıkda kaplumbaga gibi bir canlıdır.Onada aynı ortamı sağlamaya çalışmamız gerekir.
Ama bir akvaryumda bu imkansız.Göllerde,denizlerde,okyanuslarda bi sınır yok kaçabildikleri kadar kaçarlar.Ama akvaryumda eninde sonunda yakalanıcaktırlar.Bu durumda balıklara haksızlık etmiş oluyoruz.
Eğer kaplumbagaya doğal ortamını sağlamak istiyorsak onu doğadan ayırmamalıyız.

Dediklerinizde size katılıyorum. Ama benim bahsettiğim tamamen yem amaçlı lapides yetiştirmek. Ayrıca kaplumbağalarımı doğaya bıraksam yaşama ihtimalleri kaç? Bence %0. Bence kaplumbağaların doğal ortamlarının benzetimi için lapides gibi çok çabuk üreyebilen balıklar ayrı bir akvaryumda yetiştirilip kaplumbağalara çok az bir sıklıkta verilebilir. 1 erkek 10 dişi lapidesle 1 ayda 100 e yakın yavrunuz olabilir.

Şu an kaplumbaganızı doğaya bıraksanız tabiki yaşama şansı düşük olacaktır.Çünkü evcilleşmiş bir hayvandır.Doğada yaşayıp büyüse o zaman daha vahşi ve daha savunmalı olarak yetişecektir.
Dediğim gibi bu tartışma o kadar uzarki :)

iş minnacık balıklara acımaksa kocaman ineklere öküzlere tavuklara niçin acımadan kendimiz yiyoruz :) gözümüzün önünde olmuyor diye onlar ölmüyor mu sanki..bu tartışmanın en komik bulduğum yanı da bu acıma olayı :) yem için lepistes yetiştimek ayrı,hobi için lepistes yetiştirmek ayrı..hobi için ayrı yerde yetiştirilmelidir tamam ama yem için akvaryuma koyduğunuzda balıkların kaplumbağanın büyük ve hantal vücudunun giremeyeceği yerlere girmesi gayet kolay.yani çok fena kaçıyorlar zaten :)

Johanna' Alıntı:
iş minnacık balıklara acımaksa kocaman ineklere öküzlere tavuklara niçin acımadan kendimiz yiyoruz :) gözümüzün önünde olmuyor diye onlar ölmüyor mu sanki..bu tartışmanın en komik bulduğum yanı da bu acıma olayı :) yem için lepistes yetiştimek ayrı,hobi için lepistes yetiştirmek ayrı..hobi için ayrı yerde yetiştirilmelidir tamam ama yem için akvaryuma koyduğunuzda balıkların kaplumbağanın büyük ve hantal vücudunun giremeyeceği yerlere girmesi gayet kolay.yani çok fena kaçıyorlar zaten :)

Uzamasın diyorum ama illa uzatıyorsunuz :p
Herkes o hayvanların etini yemıyor.Ama ayrıca onların doğası o :) yani yenilmek için kesilmek için yaratılmış.Bunu doğadan ayırmadan yapınca bir sorun olmaz.Ama kaplumbagayı dogasından ayırıp birde balıgın dogasına haksızlık etmek...

insan hariç her canlı birbirinin yemidir bunu unutmayınız furkan beyciğim :)

Kendi doğalarında kendı düzenlerinde yem olabilirler ama düzenini bozarak yem yapmak ?
Uzamasın dedikçe uzuyor:rolleyes:

konu dışına çıkmıyoruz ki,konuyu tartışıyoruz :) forumların amacı da bu değil mi zaten? :)

hala tartışılıyorsa çözümlenmemiş demektir :) hem daha önceki tartışmalarda ben yoktum,görmedim :rolleyes:

Konu uzamasın denmiş ama bir iki cümle de ben söylemek istiyorum. Kaplumbağalara neden canlı yem verilmesine karşıyız.Öncelikle kaplumbağa açısından bakarsak onların böyle bir yeme ihtiyacı yok. Piyasadaki kaliteli yemler ve vitaminlerle tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Doğal ortam muhabbetine gelirsek bu hayvanları evcilleştiriyor muyuz vahşileştiriyor muyuz aradaki farkı farketmek gerek. Çiğ et verdiğimizde bile saldırganlaşan bu hayvanlara hem canlı balık avlatmak hem de o küçük su birikintilerinde yaşatmak birbiriyle çelişiyor.
Peki ya acımaktan kastımız nedir? Bize göre o minicik fındık kafalara olan sevgi tüm hayvanlara da yansımalı. Nasıl can taşıyor diyerek üzerine titriyor petshoptaki hallerine içimiz parçalanıyorsa diğer canlılara da aynı duyarlılığı göstermemiz gerekir. Hayvan sevgisi denen şey bu olmalı. Uzakdoğuda daha ölmeden servis edilen balıklar, canlı canlı kaynar sulara atılan kedi köpekler görüyor insanlığımızdan utanıyoruz. O kedi köpeklerin taşıdığı can ile kaplumbağamıza canlı canlı verdiğimiz balığın canı arasındaki fark nedir? Tavuk kesiyoruz, inek kesiyoruz, balık tutup yiyoruz. Hepsinin bir yolu yordamı var. Hayvanların önce bir bıçak darbesi ile şah damarı dediğimiz ana damarı kesilir ve beklenir kısa sürede beyin fonksiyonları kaybolur. Bilinç, acı çekme vs. Asla bir tavuğun onu yiyebilecek bir hayvanla aynı ortama kapatılıp acı çekerek öldürülmesine razı olmam ben.Aramızda buna göz yumabilecek yürekte birinin olduğunu da zannetmiyorum.
Ayrıca balıklar tiamin denen B1 vitamini yönünden zengin hayvanlar. Doğal olarak vücutlarında tiamini yıkan tiaminaz enzimi de bulunmakta. Enzimler nasıl denatüre olur? Isıtılarak. Pişmeden yenilen balıklardaki tiaminaz kaplumbağadaki tiamini parçalar. Böylece kaplumbağa B1 vitaminini kullanamaz.Bu da ayrı bir bakış açısı tabii.

bizim arkadaşın japon balıklarında ne yüzgeç ne de kuyruk kaldı, kaplumbağa gerisini yemedi, balık kendi kendine gitti :)

Arkadaşlar yeni akvaryumuma temizlik konusunda yardımcı olsun diye vatoz aldım ama bizim caniler 10 dakika rahat vermediler hayvana. Önce korkup uzaklaştılar sonra yaklaşıp incelemeye başladılar. Ufak ufak burunlarıyla dürttüler ve uzaklaştılar. İyi bir şey yapmayacaklar derken bir baktım ikisi birden balığın kuyruğuna yapışmış koparıyorlar. Hemen kafalarına kaşıkla ufak dürtmelerle bırakmalarını sağladım. Vatozu alıp arkadaşımın akvaryumuna koydum ama hayvanın kaderi kötüymüş. 1 saate kalmadan canını verdi.

Vatoz yavaştı kaçamadı. Sonuçta heba oldu hayvan. Ben ki balıkların yem olmasını desteklerken bu olay biraz üzdü beni. Zavallıcak nasıl çırpınıyordu ama gücü yetmedi. 5cm boyu vardı.

Kızabilirsiniz ama ufak bir çöpçü alacağım. Hızlı ve kaçabilir diye düşünüyorum eğer ona da saldırırlarsa artık balık falan almak yok...

Çöpçü hızlı olsa da bizim afacanlar onu da kısa sürede mideye indireceklerdir.
Umarım balığı yaşatabilirsiniz.

ne kadar iğrenç şeyler konuşuyorsunuz yaa kapplumbağaya hiç balık verilir mi yada kaplumbağa akvaryumuna balık alınır mı ? allah aşkına hayvan sever diye geçinmeyin burada bunları konuşup ve bir kaplumbağa yaşayacak diye diğer hayvanlarıda tehlikeye atmayalım bilerek !

Geri