Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağalarla ilgili proje önerisi olan?

dicolele

Bronz 3 Üye
merhabalar ben öğrenciyim ve biyoloji ile ilgili proje yapmam lazım. kaplumbağalarımı konu olarak alacağım ve bu not benim için çok çok önemli. bir haftadır konu düşünüyorum ama bulamıyorum bir türlü. önerileriniz varsa,yardım ederseniz çok sevinirim :)

Cvp: kaplumbağalarla ilgili proje önerisi olan?

dicle kaplumbağalarla ilgili bilgileri her ana konu başlığı ve alt konu başlıkları içindeki sabit konulardan edinebilirsin. bakım temizlik vs ve kaplumbağa hastalıkları ana başlığı ve alt başlıklarda bulabilirsin.

Su kaplumbağası bakımı ve hastalıklarına yönelirsen birbirini tamamlayan detaylı bir ödev hazırlayabilirsin. Neticede hastalıkların hepsine yakını bakım eksikliklerinden kaynaklı. Tabi bu evdeki yaşamları ile ilgili.
Doğadaki yaşamlarını anlatacaksan genel olarak bizdeki türü örnek alıp yaşam ve üremeyi irdelemen mümkün.
Tüm kaplumbağalar için yapsan ancak kısaca genel bilgi verirsinki üstünkörü olur.

Bence ya bir tür üzerinde yoğunlaş ve bakımı,yaşam alanları gibi detaylıca bir proje hazırla yada genel konu başlıkları üzerinden güncel konuları işle. Örneğin su kaplumbağalarının (res) evde nasıl bakılması gerektiği ancak şu anda hangi şartlarda bakıldığı ve bu konuyla ilgili yönetmelikleri ele alabilirsin.

Ya da evde kaplumbağa beslemek için sıfırdan bir sistem kurulumundan bahsedip projenin sonunda da fotoğraflarla olması gereken sistemi neden ve sonuçlarıyla anlatabilirsin.

Bende alternatif oneri yapiyim cindeki insanlarin zulumlerinden bahsedebilirsinbu konudaki imza kampayalarini falan anlatabilirsin sonunda da

öncelikle hepinize teşekkür ediyorum harika fikirler. öğretmenime söyledim fakat sınıfta ve gerekirse (düşük bir ihtimal) bilim şenliğinde sunum yapacağım için öyle kağıda yazıp götürim türü birşey olmamalymış. yani elle tutulur bir şey gerekiyor. kaplumbağaları sınıfa getirebilirim dedim ama projelerde canlı hayvan kullanımı yasak :(
mesela güzel bir akvaryum yapıp birde el yapımı dış filtre felan olabilir yanına bir de plastik kap koyup sunum yapabilirim bu aklıma yattı. bir de kolay temizlenen bir filtre falanda yapabilirim bilmiyorum :( bu şartlara uygun nasıl bir şey yapabilirim sizce?

hayvanları götürme yolda üşümesi bir yana arkadaşlarının elinde oyuncak olurlar. bizim burdaki akvaryum ve düzenlerin resmini alıp poster halinde yaptır. detaylıca anlat. yoksa akvaryum filtre derken bu işle başa çıkamazsın.

cem abi benimde aklıma o yatmıştı ama dediğim gibi yapıp götürmek önemliymis:(

yani gerçekten yapmak. maket falanda kabul etmiyor ne yapacagimi sasırdım valla

işin zor filtreler bölümünde el yapımı dış filtre örneği var. geriye akvaryum işi var.

Saklama kabından bir sistem kur. Süs yada anahtarlık olarak kaplumbağa şekilleri var, bunlardan al bir kaç tane. Kuru alana ve suya koyarsın. Elinde fazla ekipman varsa onları kullan.

Hatta bana sorarsan bunu leğende de yapabilirsin.

Kaya koyarsın. Böylece doğal görünür. Lamba ile ısı sağlarsın. Yapay bitki koyarsın. Mango köküde koyarsın. Bir kaç kaplumbağa süsünüde kuru alana ve suya koyarsın.

Geri