Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam alışamadı mı mutsuz mu

Macro

Yeni Üye
herkese merhabalar öncelikle forumunuza yeni üye oldum ve çok beğendim.

Ben kaplumbağamı bugün aldım, bildiğiniz klasik plastik bakım kabında. Eve getirdiğimden beri onun içinde kenarlara yapışık vaziyette duruyor, kuru alana çıkmıyor, mutsuz gibi adeta. Fakat pet shopta gayet keyfi yerindeydi. Acaba yeni ortama mı alışamadı yoksa sorun plastik kapta mı? Yanına başka kaplumbağalar da mı almalıyım ? Her üçü de olabilir mi?

Şimdiden çok teşekkürler

Sitemize hoşgeldiniz.
Bence kaplumbağa almak yerine eğer mümkünse bir paludaryuma geçmelisiniz.
Sitemizde Bakım bölümünde küçük bir araştırma yaparsanız zaten neden paludaryuma geçmelisimiz dediğimi en ince ayrıntısına kadar anlayacaksınız.Tekrar ailemize hoşgeldiniz,kaplumbağanızla güzel günler dilerim :)

Paludaryum aslında çok hoş bakımı ve ilgilenmesi de kat kat zevklidir fakat masraflı bir meseleye benziyor.

Bence bu kadar döküman varken , direk soru sormak yerine önce bir araştırma yapılmalı ve sonra anlaşılmayan noktalar sorulmalı .

Sorunuzun cevabı sadece yeni evine alışma sürecinde olmasından .

Yeni evi derken ; bence o plastik şeyden kurtulun . Fazla kaplumbağa almayı da düşünmemenizi tavsiye ediyorum .

Sorularınız genel kaplsamlı olmazsa çok daha net cevaplar verebilirim zira defalarca yazmış olduğum şeyleri tekrarlamak bir zaman sonra sıkıyor .

Asıl merak ettiklerinizi kısa ve öz sormanız sizin ve benim işimi kolaylaştırır .

Saygılar

foruma hoşgeldiniz öncelikle.

Masraflı da olsa kaplumbağanızın sağlıklı bir şekilde yaşaması için tam ekipmanlı bir akvaryum şart. akvaryuma geçme imkanınız varsa zaman kaybetmeden bir akvaryum ve diğer ekipmanları alın derim kaplumbağanızın sağlığı için.

Akvaryumun vazgeçilmez olduğunu alırken de tahmin etmiştim. Zaten petshop'taki görevliyle de biraz atıştık. Masraflı dediğim ise Paludaryum sistemi.

Bana azıcık bi su tarif edip güzelce yaşayacağını söyledi. Ben de tarif ettiği kadar su koyduğumda olanlar ilk mesajda yazdığım gibiydi. Fakat sonra aynı kaba suyu güzelce doldurdum ve tatlımdaki değişmeyi gözle görülür bir şekilde farkettim. 36-38 C ı yakalamak için UFOyu hemen kabın önünde kaba doğru eğerek yaktım ve çok daha iyiydi. Anlaşılan açtı da elimden bir kaç yemi böle böle verdim. Tabiki bana alışmasına zaman var ama artık beni görünce dolanmayı bırakıp bana bakıyor.

Bu kabın yerine akvaryum yaptırmam şart, zaten bu tatlımı da çok sevdim. Fakat şuanki haliyle kapta kuru alan yok. Bir kaç gün kuru alan olmaması kaplumbağanın sağlığını etkiler mi ? İlk halinden çok daha mutlu gibi gözüküyor şu an.

kısa vadede sorun oluşturmayacaktır ancak uzun vadede kabukta mantar oluşumuna, kabuk yumuşamasına neden olabilir.

Geri