Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam büyüyormu

oscar

Bronz 1 Üye
arkadaşlar kaplumbağamı aldımğımda 1 tl boyundaydı şimdi 2 katı oldu ama ilk aldığımda kabuğu yep yeşildi şimdi kabuğu koyu yeşil olmaya başladı sizce norma bişeymi hasta falanda değil iştahlı bir şekilde yemini yer kuru alanına çıkıp güneşlenir ısıtıcı filtre kuru alanı herşeyi tam cevap verenlere şimdiden sonsuz teşşekürlerimi sondum

Cvp: kaplumbağam büyüyormu

Kapluşlar büyüdükçe kabuk renkleri değişiyor söylediğiniz gibi evet bu normal birşey :)

açık yeşil,normal yeşil,koyu yeşil,yeşil sarı karışımı gibi renkleri oluyor ve değişiyor bunlar.. kabuk sağlıklıysa bir sorun yoktur,iyi forumlar

tuba hanım ve emre beyin dediği gibi kaplumbağalar büyüdükçe kabuk renkleri değişir. İyi Forumlar

İçinizi rahatlatmak amacıyla Pakize'nin küçüklüğü ile yeni halinin fotoğrafını paylaşıyorum. Kabukta renk değişimleri
olağandır.
mailto:/img684/9900/37620940391587891809635.jpg

teşşekürler fatma hanım :133:

belkız hanım çok teşşekür ederim içimi rahatlattınız valla :133:

Her yaşta pigment üretimleri sabit ve yeterli olmayabilir renk değişim sebebi bundan kaynaklanıyor ve de kabuk değişimleri ilk kabukları gibi mat/parlak aynı şekilde kalmıyor. Kendi kaplumbağamda gördüğüm ve birçok yerde araştırıp öğrendiğim kadarı ile hızlı boy atan bazı yavrularda alt kabuk renginin yer yer sarıdan sütlü kahveye döndüğünü gördüm. Genelde forumlarda yaygın bir düşünce var pat diye akciğer enfeksiyonu damgası yapıştırıyorlar , hareketlerini yüzme stilini ve yaşamı için herhangi gereksinimleri izlemeden bu kanıya varılmamalı.

Hayati fonksiyonları için yeterli ortamı sağlayıp düzenli olarak besliyorsanız bariz olmayan renk değişimleri normaldir hatta büyüdüğü için pigment üretimi değişimi belki sağlıklı olduğuna bile kanaat getirilebilir(kendi düşüncem)

Arkadaşlar hakkı'nın da o kabuğunun piramitleşen yerinde beyazlıklar ortaya çıktı. Emre abiye sormuştum ergenlikten dedi. Kabuk araları da iyice belirginleşti ve ve siyahlıklar genişlemeye başladı. Kabuk değiştirirken yapmamız gereken nedir? Kalsiyum takviyesi yapmak lazım mı?

Buyrun size HAKKI :smile:

Geri