Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbagam cıkmaya calısıyor

feneras

Yeni Üye
Katılım
16 Ocak 2009
Mesajlar
8
arkadaslar 2 tane kaplumbagam var...ıkısıde bebek kaplumbaga ancak bır tanesı sureklı kabının dısına tırmanmaya hatta dıger kaplumbaganın ustune cıkıp tırmanmaya calısıyor...ayrıca ıkı kaplumbagamda kuru alana cıkmıyorlar sureklı suyun ıcındeler kuru alana nasıl alıstırmalyım onları ?
 
Size bu forumun bakım bölümünü okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Birde imzam sanırımı size bir fikir verecektir. :)
 
feneras' Alıntı:
arkadaslar 2 tane kaplumbagam var...ıkısıde bebek kaplumbaga ancak bır tanesı sureklı kabının dısına tırmanmaya hatta dıger kaplumbaganın ustune cıkıp tırmanmaya calısıyor...ayrıca ıkı kaplumbagamda kuru alana cıkmıyorlar sureklı suyun ıcındeler kuru alana nasıl alıstırmalyım onları ?

1.Plastik kaplarda kaplumbağalar bakılmaz!
Plastik kapta bakmakla ona eziyet çektirmiş olursunuz.Başka birşey değil

2.Kuru alan denilen yer tamamen kuru su olan alan ise tamamen su olur.
Ama sizde tabikide su olan alan kaplumbağanın kabugunun yarısına geliyordur.

3.Kaplumbağa kendi isteği ile kuru alana çıkar.

En yakında akvaryum almanız dileğiyle...
 
lütfen onlara küçükte olsa bir akvaryum alın çok daha mutlu olduklarını göreceksiniz:)
 
Kaplumbağalarınızı satın alırken, onların mutluluklarını sağlama yükümlülüğü altına girdiğinizi unutmayın!

Bu sevimli yavrucakların, ilerde 25-30 cm kadar bir kabuk büyüklüğüne ulaşacaklarını, Yüzebilecekleri kadar derin (boylarından en az 2 kat fazla), yem yiyebilecekleri ve sağlıklı olacakları kadar sıcak(26-28 derece), bakterilerin oluşmasının engellendiği (iyi filitre edilmiş) bir suya, dinlenip gerine gerine kuruyacakları kadar rahat, geniş ve sıcak (28-30 derece) bir kuru alana, UVB lambasına, kaliteli yemlere, vitaminlere, gerekli ilaçlara olan ihtiyaçlarını göz önünde bulundururak bakmalısınız.

Onlar o zaman kuru alana da çıkarlar, yemlerini de yerler, sağlıklı da olurlar, siz de keyifle izlersiniz...
 
Hem onun çıkmaya çalışması da gayet normal... Alışık olmadığı bir ortam ve alışık olmadığı varlıklardan kaçmaya çalışıyor... :D Zamanla alışacak... Ama kapta olduğu sürece hep firar açlışmaları oalcak. özellikle de büyürse yandınız çünkü diğerinin üstünden kolayca çıkacak... Akvaryumda zor iştir bu hem de akvaryum onlar için en sağlıklısıdır...
 
tesekkur ederım en kısa zamanda akvaryum alıp kuru alan yaratacagım onlara
 
Çıkmaya çalışmasının asıl sebebi ne olursa olsun yerleri dar gelecektir. Ayrıca çok meraklıdırlar. :)
 
bende 4 tane bebek kapluş aldım nerde yaşamalari uygun dedim plastik bi kap verdi yem yemediler 1 saat oldu eve geleli...kapluşlarim saglıklı deillermi acaba neden akvaryum tavsiye etmedi :S beni görünce uysallaşıolar ben 2 dk ayrılıyım yanlarından dişari çıkmaya calışıolar...yem yememeleri normalmı?
 
Aramıza hoşgeldiniz öncelikle umarım forumda güzel zaman geçirirsiniz.

Neden akvaryum tavsiye etmedi sorunuzun cevabı aşağdaki linkteki yazıda mevcut.
http://www.kaplumbagalarolmesin.net/AnaSayfa/index.php?option=com_content&view=article&id=57&Itemid=62
Sitede daha başka bilgilerde edinebilirsiniz bu ticaret hakkında.

Yem yememeleri normal fakat sağlıklı olup olmadıkları hakkında şu an net bir şey demek doğru olmaz. 4tane kaplumbağa aynı plastik kapta sanırsam. İmkanınız varsa en kısa zamanda bir akvaryum ve diğer ekipmanları edinin mutlaka onların sağlığı için. Sitede yeni başlayanlar için oldukça fazla bilgi var yine de sormak istediğiniz herhangi bir şey olursa ayrıca sorabilirsiniz.
 
Geri
Üst