Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam disarda zor yuruyor..

Eginli

Bronz 4 Üye
Herkese merhabalar.. Sitenize yeni uye oldum.. Yardima cok ihtiyacim var.. Dunyalar tatlisi 13 sene baktigim bi kaplusum var.. Dogru olan yasam alanini sunamamama ragmen cok saglikli hareketli hatta kedi gibi pesimde surekli gezip evi turlayan suya koyunca disari cikmak isteyen bir hayvandi kendisi... Son bikac gundur ozellikle disarda cok sakin.. Yemesi vs yerinde.. Hatta parmagimi takip edip surekli kur yapiyo ama disari cikinca oldugu yerde kaliyo.. Canimi en cok sıkan yururken sanki zorlaniyor.. Arada kendini cekerek yuruyor.. Adim atmiyor on ayaklariyla cekiyor kendini resmen.. Durdugu zaman hemen kuyrugunu icine cekiyor.. Herhangibir dusme darbe vs olmadi.. Kabizliktan suphelendim ama azda olsa yapiyor..suda hareketli tepki veriyor ama disarda herzaman deil ama cogunlukla tepkisiz sakin durgun.. Veterinere goturmek istedim gittigim yerler bakmiyomus.. Napacagimi sasirdim.. Arastirirkende sitenize denk geldim.. Son umudum sizlerden gelecek yardimlar

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Kaplumbağaları sudan çıkarmıyoruz. Kaplumbağalar amfibik olsa da ayak yapıları karada uzun süreli yürümeye uygun değildir. Erkek hayvanlarda ön tırnaklar uzun olduğu için parmaklar birbirine geçer ve eğilir. Ayak yapısı bozulduğunda bu acı verir. Hayvan fazla hareketten kaçınır.

Diğer sebep ortamdan alacağı toz ve pislik göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Esinti ve cereyanda kalması üşütmesine neden olur. Pencere açılması, klima dışarı çıkarma gibi.

El titretme sadece kur değildir. Aynı zamanda tehdidi bertaraf etme ve meydan okuma anlamları da taşır.

Su içi güvenli bölge su dışı savunmasız ve tehdide açık olduğu bölgedir. Hayvan temkinli ve savunma durumuna geçer. Kuyruğu içeri çekmesi de bu sebeple. Hatta tehdit ciddi ise yan dönüp tehdit gelen taraftaki ayakları içeri çekip kabuk altına alır. dış taraf ayaklarını havaya kaldırıp 30 derece gibi bir açı ile kabuğunu kalkan gibi kullanır.

Hayvan 13 yaşında ise 20 cm kabuk boyunu aşmıştır. Ömürlük akvaryuma geçmeniz gerekiyor. Sistem tam donanımlı olduğunda hayvan dışarı çıkmak istemez.

Bu konuda benim akvaryum ve kuru alanım var bunu inceleyin.

Yem olarak neler veriyorsunuz?
Vitamin damlası var mı?
Hayvandan hırıltı, derinden gelen ses var mı? Gece daha iyi duyulur.

Hayvanın önden başı dışarıda iken ve üst, alt ve yanlardan birer resmini çekip atabilir misiniz? Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Hayvanda göz enfeksiyonu varsa göremediği için de hareket edemez.

Eginli

Bronz 4 Üye
Foruma hoş geldiniz.

Kaplumbağaları sudan çıkarmıyoruz. Kaplumbağalar amfibik olsa da ayak yapıları karada uzun süreli yürümeye uygun değildir. Erkek hayvanlarda ön tırnaklar uzun olduğu için parmaklar birbirine geçer ve eğilir. Ayak yapısı bozulduğunda bu acı verir. Hayvan fazla hareketten kaçınır.

Diğer sebep ortamdan alacağı toz ve pislik göz ve kulak enfeksiyonuna neden olur. Esinti ve cereyanda kalması üşütmesine neden olur. Pencere açılması, klima dışarı çıkarma gibi.

El titretme sadece kur değildir. Aynı zamanda tehdidi bertaraf etme ve meydan okuma anlamları da taşır.

Su içi güvenli bölge su dışı savunmasız ve tehdide açık olduğu bölgedir. Hayvan temkinli ve savunma durumuna geçer. Kuyruğu içeri çekmesi de bu sebeple. Hatta tehdit ciddi ise yan dönüp tehdit gelen taraftaki ayakları içeri çekip kabuk altına alır. dış taraf ayaklarını havaya kaldırıp 30 derece gibi bir açı ile kabuğunu kalkan gibi kullanır.

Hayvan 13 yaşında ise 20 cm kabuk boyunu aşmıştır. Ömürlük akvaryuma geçmeniz gerekiyor. Sistem tam donanımlı olduğunda hayvan dışarı çıkmak istemez.

Vitamin damlası var mı?

Hayvanın önden başı dışarıda iken ve üst, alt ve yanlardan birer resmini çekip atabilir misiniz? Cevap yaz kutucuğundaki resim şekline basıp yükleyeceksiniz.

Hosbuldum oncelikle donus yaptiniz icin cok tesekkur ederim.. 13 senedir hicbir problem yasamadim.. Bu sene boyunca genelde tavuk eti balik karpuz agirlikli besledigimden olsa gerek hazir yemleri reddediyor. Mesela son gunlerde ac birakip marul karides yumurtaya yonlendirmeye calisiyorumki cesit olsun ama agzina alip geri atiyor haslanmis yumurta ve balik eti veriyorum acaba istahimi yok diye deli gibi iyor..Verdigim bi vitamin yok daha dogrusu buzamana kadar okadar hareketli canli kipir kipir bi hayvandiki gerek gormedim ama en kisa surede temin etcem.. Dedigim gibi uzun yillardir benle hic bir saglik sorunu yasamadik.. Suandada cok hayati bi rahatsizlik gorunmuyor yanina gittigimde tepki veriyor disardan elimi takip ediyor.. Ama bi sorun var anlayiyorum..İmkanlarim el vermediginden akvaryum vs kuramadim ama genis bir kapta hergun suyu temizlerim kabugunu hep temiz tutarim.. Yazin guneslenmesine hergun dikkat ederim.. Kisin su sicakligini kontrol ederim.. Yani 4 4luk bakim yapamadigimin farkindayim ama sunmus oldugum imkanlarin en iyisini yapmaya calisiyorum.. Bebegim gibi o benim😕suan yaninda olmadigimdan anlik resim atamiyorum ama 2 gun onceki resimleri atim size..

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220629-111331.png
    Screenshot_20220629-111331.png
    1.5 MB · Görüntüleme: 28
  • Screenshot_20220629-111311.png
    Screenshot_20220629-111311.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 28

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Akvaryum işini bir şekilde çözmeniz lazım sağlıklı gelişim için bu gerekli.

Normal gıdalar yemden uzaklaştırır. Aç bırakma yöntemi ile yemlere dönüş sağlanır. Yem içinde bulunan mineral ve vitaminler hayvanın ihtiyacı olan gereksinimleri karşılar. Sürekli tek yönlü beslemek sağlıklı değildir özellikle protein ağırlıklı besleme hayvanda gut hastalığına neden olur yani eklem iltihaplanmasına bu acı verdiği için hayvan hareket etmekten kaçınır.

Hayvana omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Zorlamayla bu yemlere döndürelim. 8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün veriyoruz. Aldığınızda program yaparız.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. İlk hafta her gün bir damla ağzına yada yiyeceğine damlatın. Sonraki hafta 3 günde bir ikişer damla. 3 haftadan itibaren haftada bir 2 damla verin. Bu iştah açıp kırgınlığı alır.

Fazla gelişmemiş ama kabuk yapısı güzel. Fazla bir sıkıntı gözükmüyor. Gözlerde sıkıntı yok. D vitamini eksikliği de gözükmüyor.

Su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak. Isı farkları adaptasyon sürecinde hayvanı yıpratıp hasta eder.

Hayvana orta körpe yapraklarından marul verin. Bu kalsiyumda içerir.

Eginli

Bronz 4 Üye
Buarada
Foruma hoş geldiniz.

Vitamin damlası var mı?

Buarada

Normal gıdalar yemden uzaklaştırır. Aç bırakma yöntemi ile yemlere dönüş sağlanır. Yem içinde bulunan mineral ve vitaminler hayvanın ihtiyacı olan gereksinimleri karşılar. Sürekli tek yönlü beslemek sağlıklı değildir özellikle protein ağırlıklı besleme hayvanda gut hastalığına neden olur yani eklem iltihaplanmasına bu acı verdiği için hayvan hareket etmekten kaçınır.

Hayvana omega one adult turtle sticks, dajana gammarus sticks ve tropical biorept W yemleri alın. Zorlamayla bu yemlere döndürelim. 8 cm kabuk boyu sonrası günde bir öğün veriyoruz. Aldığınızda program yaparız.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. İlk hafta her gün bir damla ağzına yada yiyeceğine damlatın. Sonraki hafta 3 günde bir ikişer damla. 3 haftadan itibaren haftada bir 2 damla verin. Bu iştah açıp kırgınlığı alır.

Fazla gelişmemiş ama kabuk yapısı güzel. Fazla bir sıkıntı gözükmüyor. Gözlerde sıkıntı yok. D vitamini eksikliği de gözükmüyor.

Su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak. Isı farkları adaptasyon sürecinde hayvanı yıpratıp hasta eder.

Yemlerini nerden temin edebilirim.. Hicbir pethopta ne yem ne vitamini bulamiyorum.. Dun resmii yolladigim yemi verdiler bi pethoptan onuda yemiyor..😔😔 icim elvermeyince tavuk yada balik veriyorum ac kalmasin diye..istahi yerinde buarada istahsiz deil ama yemek seciyor.. Marul var onuda yemiyor.. Parcalayip atiyor.. Aksam saat 6 7 gibi besliuorum tek ogun.. Akvaryum icin biliyorum sart ama imkanim ve yerim suan el vermiyor.. 😔Oyuzden elden geldigince dinlenmis su koyuyorum.. Temiz tutmaya calisiyorum.. Ceyanda asla birakmiyorum.. Ben 3 yildir otobuslerde uzak yola goturdum getirdim hasta olmadi ilkkez boyle biseyle karislastim.. Simdi size anlik resimini cekip aticam.. Tekrardan yardimlariniz icin cok saolun.. Biran once yemleri vitaminleri halledip tekrardan iletisime geccem sizinle

Ekli dosyalar

• 1656494784222340638455.jpg
    1656494784222340638455.jpg
    650.1 KB · Görüntüleme: 9

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yemleri netten alıyoruz bu daha ucuza geliyor. Forum olarak alışveriş yaptığımız siteler, juenpetmarket, atakan petshop, teleskop akvaryum,

Bunlar harici akveryem, pasifikpetten alışveriş yapanlar var.

Yemi açık almıyoruz. Bu bayat ve parazit yumurtası taşıyor olabilir. Kutuda jelatini açılmamış olacak.

Eginli

Bronz 4 Üye
Yemleri netten alıyoruz bu daha ucuza geliyor. Forum olarak alışveriş yaptığımız siteler, juenpetmarket, atakan petshop, teleskop akvaryum,

Bunlar harici akveryem, pasifikpetten alışveriş yapanlar var.

Yemi açık almıyoruz. Bu bayat ve parazit yumurtası taşıyor olabilir. Kutuda jelatini açılmamış olaca

Eginli

Bronz 4 Üye

Eginli

Bronz 4 Üye
Cem bey merhaba.. Bu seti almayi dusunuyorum sizce nasil uygunmudur??

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Gammarus hepsinde aynı onda sıkıntı yok ama ahm makbul bir marka değil diğerlerini almayın.

Deep fix reptiviti alın diğer kabuk jelini almayın o sağlıklı birşey değil. Kabukta deformasyon yapıyor. Alana hemen çöpe atın diyorum.

Kısaca gammarus ve deep fix reptiviti alın. Bir de diğer önerdiğim yemleri.

Eginli

Bronz 4 Üye
Gammarus hepsinde aynı onda sıkıntı yok ama ahm makbul bir marka değil diğerlerini almayın.

Deep fix reptiviti alın diğer kabuk jelini almayın o sağlıklı birşey değil. Kabukta deformasyon yapıyor. Alana hemen çöpe atın diyorum.

Kısaca gammarus ve deep fix reptiviti alın. Bir de diğer önerdiğim yemleri.
Anladim.. Cokkk tesekkur ederim.. ozman bunlari eliyorum dediklerinize bakicam.. Vitamini kesinlikle alicam jeli onermiyosunuz zaten..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evet o jel ahşap verniği gibi birşey. Sahibine görsellik katsın diye satılıyor. Oysa kabuğun nefes almasını önlüyor, zamanla delikler oluşuyor. Üstünde mantar gibi oluşumları altında izole ediyor.

Bunun yerine eczaneden devit marka damla alıp kullanıyoruz. Aslında hayvanda plaka katmanı mevcut bunları biraz attıralım. Kabuk rahatlayınca büyümede daha şekilli hareket eder.

Haftada iki defa kabuğunu havlu peçete ile kurutup 2 damla damlatıp yayın 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine havlu peçete ile silip akvaryuma koyarsınız. 1 ay böyle devam edin. Bir ay sonra haftada bir uygularsınız.

Devit plakaları yumuşatır, ısıtma lambası kurutup gerdirir ve açar. Kök altında kaşınarak bunları atar.

Eginli

Bronz 4 Üye
Elimden geldigince kabuk bakimina onem veriyorum ama alirim o damladanda ise yariyosa tabikide.. 15 20 gunde guzelce fircaladiktan sonra cok az vazelin uygulayip sonra peceteyle fazlaligini aliyorum onun bi zarari varmidir.. İsiticim yok malesef ama hergun guneslendiriyorum duzenli olarakk

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Vazelin petrol artığıdır, kalan suya salınım yapar bu hayvana zararlıdır.

Güneşlendirme işi şöyle çok sıcak saatlerde güneşlendirmiyoruz yaz sıcağında 11:00-16:00 arası. Güneşlendirirken dışarı çıkarmadan bir tarafı gölgede kalacak su dolu kapta sadece kuru alan güneşte duracak şekilde koyuyoruz. Hayvan bunalırsa gölge tarafta suya girebilsin. Güneş çarpması sonucu beyin kanaması geçirip ölen kaplumbağalar var.

Ama sağlıklı olan ısıtma lambasıdır. Hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Bu standardta ısı sabit olduğu için hayvan istediği zaman çıkar iner. Günde 12 saat yakarız.

Eginli

Bronz 4 Üye
Vazelin petrol artığıdır, kalan suya salınım yapar bu hayvana zararlıdır.

Güneşlendirme işi şöyle çok sıcak saatlerde güneşlendirmiyoruz yaz sıcağında 11:00-16:00 arası. Güneşlendirirken dışarı çıkarmadan bir tarafı gölgede kalacak su dolu kapta sadece kuru alan güneşte duracak şekilde koyuyoruz. Hayvan bunalırsa gölge tarafta suya girebilsin. Güneş çarpması sonucu beyin kanaması geçirip ölen kaplumbağalar var.

Ama sağlıklı olan ısıtma lambasıdır. Hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir. Bu standardta ısı sabit olduğu için hayvan istediği zaman çıkar iner. Günde 12 saat yakarız.

Eginli

Bronz 4 Üye
11 ile 16 arasi daha sicakk olmazmi🤔 ben 16 17 arasi 1, 1.5 saat maksimum guneslendiriyorum.. Golge kismina dikkat ediyorum.. Cogu zaman disarda yastik uzeinde kimi zaman su icerisnde genelde kabugunun gunes gorecegi sekilde konteollu gunes banyosunu yaptiriyorum.. Buarada ben dediginiz devit damlasini aldim.. Bunu simdi kuruladiktan sonra 2 damla seklinde kabuguna surucem dimi.. Peki busekilde guneste durmasinin sakincasi varmi.. Yoksa golgedemi dursun.. Suyuna koyarkende fazlaligi alip koyucamm dogru anladim sanirim..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
11:00-16:00 arası güneşlendirmiyoruz. Hayvana iki damla yeter sanırım vıcık biçimde olmayacak üstbağaya sürün güneş gölge farketmez deviti emsin. Suya koyarken kalanı silin suya salınım yapmasın. Zeytinyağı gibi su yüzeyinde iz bırakıyor. Zararı yok sadece görsel kirlilik.

Eginli

Bronz 4 Üye
11:00-16:00 arası güneşlendirmiyoruz. Hayvana iki damla yeter sanırım vıcık biçimde olmayacak üstbağaya sürün güneş gölge farketmez deviti emsin. Suya koyarken kalanı silin suya salınım yapmasın. Zeytinyağı gibi su yüzeyinde iz bırakıyor. Zararı yok sadece görsel kirlilik.
Anlik fotomuzu atiyorum size😊 2 damla olacak sekilde alt ve ust kabuklarina uyguladim damlayi.. Suan keyfimiz iyi gibi..😊 bide yemleri halletsem daha iyi olacak.. Sizde hakkinizi helal edin.. Cok yardimci oluyosunuz saolun cem bey
16565994895772032970625.jpg