Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam disarda zor yuruyor..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Amacımız hayvanların güzel ve sağlıklı bir ortamda yaşaması. Aklınıza takılan herşeyi sormakta çekinmeyin.

Hayvan ısıdan max faydalanmak için pergelleri açmış. Akıllı da başını ters tarafa almış. Bunalırsa başını kabuğa çekip koruyabilir.

Eginli

Bronz 4 Üye
Amacımız hayvanların güzel ve sağlıklı bir ortamda yaşaması. Aklınıza takılan herşeyi sormakta çekinmeyin.

Hayvan ısıdan max faydalanmak için pergelleri açmış. Akıllı da başını ters tarafa almış. Bunalırsa başını kabuğa çekip koruyabilir.
Cok akilli cokk.. 😊Anlatamam her goren bu nasil kaplumbaga diyo.. Koynumda uyurdu pesimden gelirdi.. Ben 13 sene oyle baktim ona.. Ama simdi bu foruma girip okuyunca yorumlari iyi bakamadim mi diyorum kendime ve cokk uzuluyorum😔 cocugum gibi o benim..gozumden sakiniyorum.. Simdi yemlerin pesindeyim.. Dun size yolladigim yemlerden verdim yemedi..karides verdim yemedi.. Biraz karpuz yedi okadar.. Tavuk eti var ama vermiyorum ama ac kalicakk diye de cok uzuluyorum😔😔 yurumesi cok canimi Sıkıyor.. İnslah vitamin iyi gelir.. Kabiz olabilirmi acaba??normalde yaptigindan daha az yapiyor cunki..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yediğinden az yapıyorsa daha doğrusu görmediyseniz dışkısını yiyor olabilir. Yerken parçalar tozumsu kir varsa akvaryumda, dışkısını yiyordur. Ama dışkı sert, kuyruğunu sürekli bir yerlere akvaryum tabanına sürtüyor, ıkınma halleri ve su tabanında durağanlık varsa kabızdır. Silis kumun bir artısı da yediğinde kum taneleri dışkıyı parçalar ve rahat dışkılamasını sağlar.

Her ihtimale karşı ağzına bir damla zeytinyağı yada devit damlatın. Kabızsa bu yumuşatır.

Bu hayvanlar salmonella taşır ve sucul ortamda yaşadıkları için bulaşı riski fazladır. Her türlü temas sonrası akvaryumda dahil, ellerinizi iyi yıkayın. Öncesinde yıkamakta hayvanın sağlığı için.

Yemler açık yem. Bir arkadaşımızın kaplumbağası bu sebeple parazite yakalanmıştı. Zararı şu geç teşhis edilirse, hayvanı içerden yemeleri. Organlara yerleşip büyürler.

Kapalı yemler gelene kadar normal verdiklerinize devam edin. Yemler gelince yemezse zorlama yöntemine başvururuz. Bu hayvanlar inattır. Bazıları 15 güne kadar yemeyebilir ama sonra inadı kırılır. Açlık çekmesi sorun değil kısacası. Depoladıkları yağı kullanırlar. Geneli 2-4 gün içinde yer.

Eginli

Bronz 4 Üye
Yediğinden az yapıyorsa daha doğrusu görmediyseniz dışkısını yiyor olabilir. Yerken parçalar tozumsu kir varsa akvaryumda, dışkısını yiyordur. Ama dışkı sert, kuyruğunu sürekli bir yerlere akvaryum tabanına sürtüyor, ıkınma halleri ve su tabanında durağanlık varsa kabızdır. Silis kumun bir artısı da yediğinde kum taneleri dışkıyı parçalar ve rahat dışkılamasını sağlar.

Her ihtimale karşı ağzına bir damla zeytinyağı yada devit damlatın. Kabızsa bu yumuşatır.

Bu hayvanlar salmonella taşır ve sucul ortamda yaşadıkları için bulaşı riski fazladır. Her türlü temas sonrası akvaryumda dahil, ellerinizi iyi yıkayın. Öncesinde yıkamakta hayvanın sağlığı için.

Yemler açık yem. Bir arkadaşımızın kaplumbağası bu sebeple parazite yakalanmıştı. Zararı şu geç teşhis edilirse, hayvanı içerden yemeleri. Organlara yerleşip büyürler.

Kapalı yemler gelene kadar normal verdiklerinize devam edin. Yemler gelince yemezse zorlama yöntemine başvururuz. Bu hayvanlar inattır. Bazıları 15 güne kadar yemeyebilir ama sonra inadı kırılır. Açlık çekmesi sorun değil kısacası. Depoladıkları yağı kullanırlar. Geneli 2-4 gün içinde

Kapalı yemler gelene kadar normal verdiklerinize devam edin. Yemler gelince yemezse zorlama yöntemine başvururuz. Bu hayvanlar inattır. Bazıları 15 güne kadar yemeyebilir ama sonra inadı kırılır. Açlık çekmesi sorun değil kısacası. Depoladıkları yağı kullanırlar. Geneli 2-4 gün içinde yer.
Gunaydin.. Diskisini yedini sanmiyorum daha onceki yorumda soylemistim sartlarim elvermediginden alvaryumda deil agzi acik genis bir kapta bakiyorum.. Dolayisiyla diskisini yapip yapmadigini takip edebiliyorum..rahat yapadigini dusunerek zeytinyag ile popo kismina hafif masajlar yapiyorum arada.. Agzina damlatmanin bi sakincasi yoksa onuda denerim.. Parazite yakalanma olasiligndan bahsetmissiniz.. Size attigim yemleri alali henus 1 hafta oldu ve yemiyor zaten.. Balik ve tavuk etine alisti sanirim..hazir yem aliskanligimiz hicc yok denecek kadar az.. Simdi siz yemler gelene kadar nornal verdiklerinizi verin demissiniz normal verdigim tavuk eti balik yumurta beyazi idi.. Dun vermedim karpuz karides ve hazir yemden attim yemedi.. Bugun de ayni sekilde yapim mi yoksa bi ogun tavuk etinden verimmi.. Bide bana 3 yem ismi vermistiniz.. Bunlardan oncelikli olarak hangisini alayim.. Hepsini ayni anda temin edemiyorum cunki.. En azndan digerlerini alana kadar kuzumm icin en fayda saglayacak olanin siparisini daha once vereyim diyorum

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Ağızdan zeytinyağı vermede bir sıkıntı yok.

Yemlerden eminseniz şimdiden başlayalım. Her gün sabah ve akşam suda önüne bir yem atın. Yarım saat içinde yemezse sudan alın ve diğer öğüne kadar birşey vermeyin. Böyle böyle yemek zorunda kalacaktır. Stick yemin ne marka olduğunu biliyor musunuz?

Omega one adult turtle sticks yemi alın bunun protein oranı %45 ile en yüksek yem. Yeme alışınca diğerlerini alırsınız.

Eginli

Bronz 4 Üye
Ağızdan zeytinyağı vermede bir sıkıntı yok.

Yemlerden eminseniz şimdiden başlayalım. Her gün sabah ve akşam suda önüne bir yem atın. Yarım saat içinde yemezse sudan alın ve diğer öğüne kadar birşey vermeyin. Böyle böyle yemek zorunda kalacaktır. Stick yemin ne marka olduğunu biliyor musunuz?

Omega one adult turtle sticks yemi alın bunun protein oranı %45 ile en yüksek yem. Yeme alışınca diğerlerini alırsınız.
Cem beyyy yarim saat once deneme yaptim onune karides attim gayet guzel yedi.. Sticks yem verdim agzina alip geri atti yemedi..😊 Yemm acik yem.. Babam petshoptan almis poset icindeydi markasi vs yoktu.. Karideste o sekilde.. Ama bugun karidesten 10 tane falan yedi kucuk zaten karidesler.. Tavuk versemmi diye dusunuyodum ama karidesi yemisken aksamda onu veririm.. Zeytinyagini damlatcam.. Bide devit 3 u dun uygulamistim bugunde uygulayayim dimi?? Haftanin iki gunu demistiniz.. Omega one adult turtle yi ozman oncelikle aliyorum bide vitamini digerlerini zaman icinde kesinlikle alicamm...😊

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tamam. Hayvan bir günde inadına yenildi. Gammarus bitince tropical reptiles carnivore (cırcırböceği ve kan kurdu içerir), tropical dried fish (ufak balık) yemlerinden birini alın. Ya da gammarusun stick formu olan dajana gammarus sticks yemi alın. Gammarus hayvana ufak gelir artık.

Deviti 3 günde bir yapıyoruz. Emilim yoluyla vücuduna giriyor bir miktar. D vitamini fazlası zararlıdır. Onun için dengeli biçimde uyguluyoruz.

Eginli

Bronz 4 Üye
Tamam. Hayvan bir günde inadına yenildi. Gammarus bitince tropical reptiles carnivore (cırcırböceği ve kan kurdu içerir), tropical dried fish (ufak balık) yemlerinden birini alın. Ya da gammarusun stick formu olan dajana gammarus sticks yemi alın. Gammarus hayvana ufak gelir artık.

Deviti 3 günde bir yapıyoruz. Emilim yoluyla vücuduna giriyor bir miktar. D vitamini fazlası zararlıdır. Onun için dengeli biçimde uyguluyoruz.
Tamamdir cem beyy cokk tesekkur ederim.. Pekii arada yem dışında alternatif tavuk balik haslanmis yumurta karbuz gibi iyeceklerden verim mi Yoksa sadece karideslere devam mi edim yeni yemler gelene kadar..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Başka yiyecekler yemden uzaklaştırır. Özellikle etler.

Marul ve haşlanmış yumurta akı olur. Karpuzda olabilir.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et ve süt ürünleri vermiyoruz.

Eginli

Bronz 4 Üye
Tatlı, tuzlu, yağlı, baharatlı, acı, işlenmiş et ve süt ürünleri vermiyoruz.
Merhaba cem beyy... Bahsettihiniz gibi tuzlu baharatli yagli vs vermiyorum.. Haslanmis balik veya tavuk eti veriyordum sadece..bazen kizarmis tavuk yada balik olurdu icini alir su onunde yagini iyice akitip oyle veriyodum.. Buarada dun zeytinyagi akittim agzina Sabah az da olsa 2 3 defa kakasini yapti kuzum.. Bugunde akitsam bi sakincasi olurmu 1 defa yeterlimidir?? Bide ismini verdiginiz tum yemlerin siparisini verdim 2, 3 gun icinde elimde olurlar.. Geldigi zaman neyi nezman vermem gerektigi hakkinda bi program yaparsak sevinirim..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Bir damla daha uygulayabilirsiniz. Zeytinyağından yana sıkıntı yok. Kalan varsa atar. Aslında marul yedirebilseniz iyi olur, orta körpe sarıya çalan yapraklar tatlı olur. Bu bağırsaklarını temizleyip detoks görevi görür.

Gelince program yapalım.

Eginli

Bronz 4 Üye
Bir damla daha uygulayabilirsiniz. Zeytinyağından yana sıkıntı yok. Kalan varsa atar. Aslında marul yedirebilseniz iyi olur, orta körpe sarıya çalan yapraklar tatlı olur. Bu bağırsaklarını temizleyip detoks görevi görür.

Gelince program yapalım.
Marulu vermistim bikac gun once sadece koparip atmis sanirim suda ufak parcalar yuzuyodu.. Arada kivircik, gobek salata onlardanda veriyorum ama yesillikle arasi yokk.. Ama yine vermeye calisirim.. 😊

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kırmızı lahananın ince uçlarından verip deneyin. Rengi kırmızı türevli olan yiyeceklere ilgileri fazla oluyor.

Eginli

Bronz 4 Üye
Kırmızı lahananın ince uçlarından verip deneyin. Rengi kırmızı türevli olan yiyeceklere ilgileri fazla oluyor.
Kirmizi dediginiz mor olan dimi?? O sert iyemez diye hic vermedim.. Alirsam ondanda veririm.. Buarada sabahtan beri 3 uncu kakasini yapti🙈 zeytnyagindan yine verdim iyicene temizlesin rahatlasin kuzum.. Afedersiniz diskisi kirmizi yesil renkli oda sanirsam yediklerinden kaynakli..😊

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Evet mor olandan.

Kırmızı birşey yedi mi hayvan?

Kırmızı derken kan kırmızı mı, sulu mu? Yani kana benziyor mu?

Eginli

Bronz 4 Üye
Evet mor olandan.

Kırmızı birşey yedi mi hayvan?

Kırmızı derken kan kırmızı mı, sulu mu? Yani kana benziyor mu?
Bikac gun once icine karpuz atmistim.. Daha onceden yedigi zamanda diskisi o renk oluyodu.. Kirmizi ama oyle suya renk falan vermemisti Allah korusun kan olsa suya karisir diye dusunuyorum.. sonraki diskisida normal koyu renkti.. Bildigim kadariyla yedikleri seylere gore renki deisiyor.. Yumurta yedigi zamanda beyaza yakin oluyo..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tamam karpuz kaynaklıdır o zaman. Bunu kırmızı yemlerde zaman zaman yapar ama diğer taraftan bordo ya da kanlı olması sorun olduğunu gösterir. Bordo ise mide civarı iç kanama, kan ise anüse doğru olan bir kanamadan kaynaklıdır.

Yediği yeme göre değişir. Genelde kahverengi ve haki renk olur. Bu protein ve bitkisel ağırlıklı yemlerden kaynaklıdır.

Eginli

Bronz 4 Üye
Tamam karpuz kaynaklıdır o zaman. Bunu kırmızı yemlerde zaman zaman yapar ama diğer taraftan bordo ya da kanlı olması sorun olduğunu gösterir. Bordo ise mide civarı iç kanama, kan ise anüse doğru olan bir kanamadan kaynaklıdır.

Yediği yeme göre değişir. Genelde kahverengi ve haki renk olur. Bu protein ve bitkisel ağırlıklı yemlerden kaynaklıdır.
Allah korusun oyle bi durum soz konusu deil.. Hatta sabahta normal renkte yapmisti.. Bisey daha sormak istiyorum.. Suyun icindede disardada cokk durgunlasti.. Yemesi guzel, ee 2 gundur diskisinida yapiyor.. Herzaman disari cikmak icin suyun icinde tepinen cikinca heryeri gezen hayvann gitti resmen😔 gelecek olan vitamin ve yemler inslah iyi gelir... Bu halini gordukce uzuluyorum... Biyerimi agriyo dicem ama elime aldigimda hareketli suda elimi uzattigimda da hareketli hatta parmagima ellerini uzatip titretiyo ve isiriyo.. Havadan olabilirmi.? Yada ciftlesme donemimi anlayamiyorum... 😕

Son düzenleme:

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Havalar dengesiz bu hayvanları da allak bullak etti.

Hayvana dişi demiştik değil mi? Hiç yumurta attı mı?