Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam disarda zor yuruyor..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
İyi yapmışsınız hayvan ferahlamıştır. Üzerinde katman oluşumu varsa haftada bir uygulayın. Kenarlarda var. Tepe kısımları net görmüyorum ama uygulayın.

Eginli

Bronz 2 Üye
İyi yapmışsınız hayvan ferahlamıştır. Üzerinde katman oluşumu varsa haftada bir uygulayın. Kenarlarda var. Tepe kısımları net görmüyorum ama uygulayın.
Ustunde 3, 4 yerde kaldi ellemedim.. Kenarlarindanda bikactane cikardim.. Altindan 2 3 parca cikti.. Resim attiktan sonra 4 5 parca daha cikti.. Hatta dediginiz gibi katman olmuski kimi yerden ust ustte 2 Kabuk cikardim.. Alttan cikan kabuklari mat eskileri parlak bu normalmidir? Bide deviti yine tum kabugunami uygulayayim yoksa eskilerin uzrrinemi.. Korkuyorumda bisey olur diye.. Normalde kalkan kabuklari ellemezdim cani acir kendi dusursun diye sizin birisine yorumunuzu gordum kalkan olaklari cikarin diye ordan cesaret aldim

Eginli

Bronz 2 Üye
20220717_215541.jpg
20220717_215522.jpg

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Genel olarak tüm üstbağaya uygulamaya devam edin. Çok yoğun olarak sürmeyin vıcık vıcık olmasın. Yüzeydekilerin parlak olması deviti emdiğinden kaynaklı.

Eylüle kadar uygulayın sonra deviti bırakalım. Açılan plakaları yoklayın. Yan plakalar başlarda tek parçadır. Büyüdükçe üstten alta doğru tek parça olur. Bu katmana geldiğinizde plakayı üstten alta doğru kanırtarak çıkaracaksınız. Bunun için ağzı düz cımbız kullanın.

Son düzenleme:

Eginli

Bronz 2 Üye
Genel olarak tüm üatbağaya uygulamaya devam edin. Çok yoğun olarak sürmeyin vıcık vıcık olmasın. Yüzeydekilerin parlak olması deviti emdiğinden kaynaklı.

Eylüle kadar uygulayın sonra deviti bırakalım. Açılan plakaları yoklayın. Yan plakalar başlarda tek parçadır. Büyüdükçe üstten alta doğru tek parça olur. Bu katmana geldiğinizde plakayı üstten alta doğru kanırtarak çıkaracaksınız. Bunun için ağzı düz cımbız kullanın.
Ozman 3 gunde bi uygulamaya devam ediyorum.. Peki katmanlarin bittini , olmasi gereken kabuga geldimizi nasil anlicaz .. Birazda mudahale ederkenki korkum o.. Katmanlarin bitmis olup hayvanin kabuguna zarar vermek

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Haftada 1 yapalım. Katman sayısı üç veya daha az olduğunda bırakın. Atılacak olanlar zaten aralanıp kendini belli eder. Sadece çıkmayanları çok zorlamayın. Gerekirse açık kısımlarını kırın, kalan daha sonra açılır.

Olurda kanatırsanız baticon sürüp 20 dakika kadar kuru yerde bekletin. O bölge iyileşip eski haline döner.

Eginli

Bronz 2 Üye
Merhaba cem bey.. Bugun kaplusumun tirnak diplerinde beyazliklar gordum.. Belki daha oncede vardi ama bugun dikkatimi cekti..acaba mantar falanmi yoksa normalmi..
20220725_180116.jpg
20220725_180054.jpg
Hani bilemedim mantar vs baska bi sorunsa onlemini almak isterim..

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Mantar değil soyulma var.

Eginli

Bronz 2 Üye
Hayirli pazarlarlar cem beyy.. Tavsiyeleriniz, onerdiginiz yemler vitamin sayesinde cokk sukur kuzucum eski sagligina kavustu..🤗 Hareketli, istahli disardada eskisi gibi oldukca aktif haline dondu😊 sormak istedigim ben vitaminini 3 gunde bir 2 damla veriyorum halen acaba bi sakincasi olurmu?? Yoksa haftadan haftayami doneyim..?? Bide devit damlayida 3 gunde bir uygulamaya devam ediyorum.. Yemleride sizin soylediniz sirayla devam ediyorum.. En cok gammarusu seviyor 🙈🙈 ama digerlerinide iyor....Kisacasi daha iyi durumdayiz bu durumda vitamin olsun yemler ve devit damla olsun uygulamalarinda bi deisiklik yapalim mi yoksa ayni sekilde devammi???

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Vitamini haftada bir 2 damlaya düşürelim.

Deviti ne zamandan beri uyguluyorsunuz?

Gammarusu bitince değiştirelim artık ufak gelecektir.

Eginli

Bronz 2 Üye

De

Haziranda onermistiniz bana devit damlasini ogunden beri 3 gunde 1 kullanmaya ozen gosteriyorum.. En son 17 temmuzda biraz da benim mudahalemle baya bir kabuk atmistik sizede atmistim resimlerimizi.. Ogunden beri kalkan kabuk olmadi ama.3 gunde bir uygulayip duzeli gunese cikarmaya devam ediyorum.. Vitamini haftada bir vericem ozman... Gammarus sticks formunda olanindan sizin onerinizle almistim.. Kucuk gelir derken boyutunumu kasteddiniz.. Cunki diger yemlerle ayni.. Yerine hangi yemi onerirsiniz bitince ona gecis yaparim

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Deviti haftada bir uygulayalım. Eylül başı bırakalım fazla yükleme olmasın kabuktan da emilim oluyor.

Stick yem miydi. Ben doğrudan gammarus sandım. Tamam ona devam edin sorun yok.

Eginli

Bronz 2 Üye
Deviti haftada bir uygulayalım. Eylül başı bırakalım fazla yükleme olmasın kabuktan da emilim oluyor.

Stick yem miydi. Ben doğrudan gammarus sandım. Tamam ona devam edin sorun yok.
Evett stick yem.. Normalide var ama yemiyor.. Ozman devitide vitaminide haftada bire dusuruyorum.. Yemlerede ayni devam.. Cok tesekkur ederim.. Yine takildigim bisey olursa sizi rahatsiz ederim😊😊 yardimlariniz icin saolun

Eginli

Bronz 2 Üye
Cem bey iyi aksamlar.. Uzun zamandir yazmiyodum.. Kaplusum vitamin ve yemlerden sonra eski haline hareketliligine kavustu.. Yalniz az once suyunu deistirmek icin gittigimde suyu kanliydi.. kaka yapmis gibiydi ama baya kirmizi olmustu suyu cok korktum.. Hemen cikardim kontrol ettim biyerinde bisey yok.. Disarda oldukca hareketli geziyor.. Tepki veriyor.. Suda da ayni sekilde.. O kan nerden gelmis olabilir.. Ilkkez Boyle biseyle karsilastim. Kirmizi bisey yedirmedim.. Cok korkuyorum.. Hemen size danismak istedim

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanın ağzında, ağız kenarlarında, anüsünde kan vari birşey var mı?

Akvaryumda kesip yaralayacak derece ısıtıcı camı gibi kırık birşey var mı?

Plaka çıkarırken kabuğa hasar vermiş olabilir misiniz?

Kum kullanıyorsanız içinde sivri kenarlı taş var mı? Yiyip iç dokuda yırtılma yapmış olabilir.

Cinsel organını bir yere sürtmüş olabilir. Kuru alan cam ise rampa kenarlarına çarptıklarında keser.

Hayvanın her yerine havlu peçete sürün. Dış bölgede ise kan izi çıkar.

Son düzenleme:

Eginli

Bronz 2 Üye
Cem bey kaplusum akvaryumda deil genis bi kap icinde bulunuyor.. Icinde Sudan baska hicbisey yok.. Heryerine baktim kesik vs yok. Ev icindede kesici biseyler yok.. Zaten okadar hareketli ki disariya cikardim pesimden geliyor hizli yuruyor Hersey cok normal.. Ama nerden geldi bu anlamadim.. Suya dagilmis sekilde idi.. Oncesinde guzduz kendi yemini vermistim gammarus olan aksamda uzun zamandir vermedim diye tavuk eti verdim istahla yedi. Gozlemlicemm bidaha olucakmi ama cokta korkuyorum acikcasi

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Dışarıdan bir yara almadıysa içinden çıkmıştır. Hayvana yem verin biraz, yemede ve ısırmada zorlanma, yutma güçlüğü var mı görün. Yarın ve sonraki gün dışkısına bakın. Yine bu renk birşey olacak mı? Bordo yada kırmızı.

Birkaç gün iştah kaybı, durağanlık, yürüme isteksizliği ya da zoraki bir yürüme durumu olacak mı kontrol edin.

Hayvan yerde birşey görüp yemiş olabilir mi?

Bu sudaki oluşum kan gibi mi yada boya olabilir mi? Öyle ise yediği kırmızı birşeyde rengini vermiş olabilir. Hayvan büyük yarım santim büyüklüğünde herşeyi yiyebilir. Eğer midesinde kalırsa iştahsızlık, yememe olacaktır.

Bu belirtilere bakın. Dikkat çeken birşey görürseniz yazın.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Deviti ne zamandır kullanıyorsunuz? Hayvana aşırı D vitamini yüklendiyse bu damar çeperini sertleştirip elastikiyetini yitirmesine neden olur ve çatlar. Böbrekte taş yapar. Bu ihtimale karşı devit uygulamasını keselim.