Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam dısarı mı çıkmak istiyor ?

Guuhiho

Bronz 5 Üye
20210501_154057.jpg

Hayvan paniklediğinde, kaçmak istediğinde dışarıda güneş ışığı, yada ilgisini çeken birşey gördüğünde o yöne doğru gitme eğlimi gösterir.

Hayvanın kuru alan ve ısıtma lambası yok mu?

Kuru alanı varda ısıtma lambası yok güneşli havalarda balkona taşıyorum su seviyesi yüzebilecegi kadar mı olmalı yoksa derin mi ?

O uygun değil. Mutlaka ısıtma lambası olmalı. Diğer bir konuda emre bahsetmişti diye hatırlıyorum bunu en kısa zamanda halletmelisin.

Isıtma sadece ısıtma için kullanılmaz. Metabolizmasını canlı tutar. Kabuğu kurutup üzerinde yosun ve mantar gibi oluşumları engeller. Eski plakaların gerilip açılarak atılmasını sağlar. Eski derilerin kuruyup açılmasını sağlar.

Peki suyun seviyesi nasil olmali yüzebilecegi kadar mı yoksa ne kadar derinse o kadar iyi mi?

Hayvan ufak 15-20 cm derinlik olsun. Ama su ısıtıcısı cam ise hava teması patlatacağı için 20 cm uygun olur. Yalnız hayvanın tutunup dinleneceği, uyuyacağı bir yer olsun.

Kaplumbağamin yemini elimden yemeye başlaması bana alıştığını mı gösterir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elden yem yemesi arada güven bağı oluştuğuna işarettir. Hayvan zarar gelmediğini anladığı için yakınlaşır. Yine de temkini elden bırakmaz. Ele alma gibi rahatsız edici durumlar stres kaynağıdır. Böyle yaklaşımlar ters etki yapar ve hayvan uzaklaşır. Onun için genel sağlık kontrolü ve genel akvaryum temizlikleri gibi mecburi sebepler harici ele almıyor ve mümkün olduğunca kendi haline bırakıp rahatsız etmemeye çalışıyoruz.

Geri