Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam doymuyor

pakizecik

Yeni Üye
benim kaplumbuşum 3 yaşında.ama onun beslenmesi konusunda büyük problemlerim var çünkü hiç doymak bilmiyor:(yemlerini düzenli olarak veriyorum ama ne zaman akvaryumun yanına yaklaşsam bana şirinlikler yapıp yem istiyor.bende dayanamayıp veriyorum.obez olmasından korkuyorum.acaba verdiğim yemler ona yeterli mi gelmiyor yoksa gerçekten hep aç mı??
sanyu marka yemlerden günde 20 tane falan yiyor üstelik bunun dışında verdiğim ek yemler ve vitaminler de var:(
onu böyle cok besleyerek yanlıs mı yapıyorum??

RE: acaba yanlış mı yapıyorummm:(

20 yem kaplumbağanızın boyuna oranla ne kadar fazladır bilemem.Ama kaplumbağlar doymak bilmeyen canlılar.
Günlük kafasının hacmi kadar vermelisiniz.
4 yaşında ki kaplumbağanız için günlük olarak kıvırcık, roka gibi yeşillikler vererek hem çeşitlilik sağlamış olursunuz hem de fazla yem vermemiş olursunuz.

benim kaplumbağam yeşillik yemeyi hiç sevmiyor.ama ete ve tavuğa bayılıyor ben ise pek et yemesinin taraftarı değilim.
kaplumbagamın suan ki tek isteği yem yemek artık akvaryumuna yaklaşmaya çekiniyorum çünkü öyle sevimli yem istiyor ki dayanamıyorum.
bu arada çok teşekkür ederim çünkü günlük kafasının hacmi kadar vermem gerekiğini bilmiyordum.

Böyle devam edersenız gerçekten büyük sorunlar ortaya cıkabilir.Obezlık vs... bu yüzden kaplumbaganızı yavas yavas otçul yaşama alıştırmaya başlayın.Zencefil'inde dediği gibi kıvırcık vs. verebilirsiniz.Beslenme forumumuzu incelemenizi tavsiye ediyorum.Ayrıca başlıgınızı kurallara uygun sekılde duzenleyınız...

Yaşını dolduran kaplumbağalar protein ağırlıklı beslenmezler.Güzel bir beslenme programıyla beslenme düzenlenebilir.
Ana yem olarak sera vital kullanın.Yanında ek yem olarak sera reptil herbivor ve karides kullanın.Sanyu çok kaliteli bir yem değil.Onu da programda çeşitlilik olarak kullanın.
Haftalık olarak mutlaka yeşillik verin.Ama her yeşilliği değil beslenme bölümünü inceleyerek daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Eğer protein ağırlıklı beslenme devam ederse kabuk deformasyonları ortaya çıkar.
Günlük vereceğiniz porsiyonu 2 ye bölerek sabah akşamda verebilirsiniz.
Bu yaşından sonra yeşilliğe alışması şart.
Et veya tavuk ille de verecekseniz ayda bir kereden fazla vermeyin.

Haftada 1 gün kaplumbağana sadece yeşillik ver. Onun dışında hiçbir yem verme. Acıkacak ve zorunlu olarak yeşillikten tatmak isteyecek. Böyle böyle kaplumbağanı sebzeye alıştırabilirsin. hiç yemez isede sakın korkma ölür aç kalır falan diye. Öbür gün yine diğer yemlerinden verebilirsin...

bilgiler için teşekkür ederim. bugün kaplumbağama sadece yeşillik verdim ama ısırıp ısırıp geri tükürdü. kabuğunda da deformasyon oldugunu fark ettim. sanırım gerçekten yeşillik yemeye alışması gerek.

Bitkisel ağırlıklı yemlere geçmelisiniz.
Raffy vital ve reptil herbivor kullanırsanız yaşına göre bir beslenme programı yapmış olursunuz.

Geri