Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam hareketsiz duruyor

EMRE1991

SKF Delisi
kaplumbağamın biri hareketsiz duruyor ben dokunursam kımıldıyor gözlerini kapıyor kafasını içeri çekiyor duruyor öyle

Cvp: kaplumbağam hareketsiz duruyor

Hastalık başlangıcı olabilir ve büyük ihtimal akciğer enfeksiyonu...

peki ne önlem almak gerekir ?

Hastalık ve Sağlık bölümündeki ilgili konuyu/konuları okuyabilirsiniz.

mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html

mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonundan-korunmak-icin.html

mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-belirtileri-tedavileri.html

mailto:/forum/Konu-kaplumbagalar-ve-hastaliklari.html

Bir de şu soruyu ve cevaplarını okuyun:

mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-goz-kapanmasi-ve-antibiyotik-kullanimi.html

-Eğri eğri yüzmek.
yok

-Alt kabukta pembeleşmek.
yok
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
Dibe çöküyor ve kısmen hareketli.

-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
Saatlerce izlememe rağmen böyle bir şey gözlemlemedim.

-Çift gözün kapanması.
Gözlerinden birisi kapalınıyor acılıyor

-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
Ses çıkarmıyor.

-İştahsızlık.
var

-Gözlerde çapak veya da şişme.
Kapalı olan gözü biraz şişkin.

-Zor nefes almak.
Zorlanma gözüme çarpmadı.

-Hapşırmak.
yok

-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.
suyun içinde hep

cevapladım dediniz soruları

Hastalığın başlangıcında büyük ihtimalle. mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonundan-korunmak-icin.html adresindekileri uygulayın.

hepsini uyguladım diğer kaplumbağam mantar olmuş buda böyle oldu

Kabuğunda beyaz benekler mi var? Daha önce söyleseydiniz belki daha iyi yardımcı olabilirdim.

beyaz değilde tam olarak bakın konu actım orda resmi var mailto:/x2ujk6.jpg,

birisi böyle oldu ilaç sürüyorum şuanda diyeride öyle duruyor arada bi kalkıyor yürüyor yem yeme huyları pek yok

Kabuğuna ilaç sürmeyin, yarardan çok zarar verir. Ilık su altında kabuğunu eski bir dış fırçasıyla bastırmadan silin, bunu hasta olmasa da yapmalısınız. Bir de yemlerine vitamin damlatın. Mavi damlanız yoksa edinin.

mavi damla var ama sizin diyer arkadaşlarınız sürün dediler konu actım onunla ilgi bakın isterseniz kaplumbağamın sırtında benek var

Konuya değil, siteye link vermişsiniz.

mailto:/forum/Konu-kaplumbagamin-sirtinda-benek-var.html

Ben şu pet shoplarda satılan adi ilaçlardan sandım :) Merhem sürebilirsiniz.

yok onlardan almam asla 5 tane kaplumbağam öldü öyle benim bunları yeni aldım aldım yer çok pis bir yerdi geri götürmekte istemedim

diyer kaplumbağaya hangi ilacı kullanim ??

Suyun ısısı kaç derece? Filtre kullanıyorsunuz değil mi? Tek gözü kapalı ise gözünde bir enfeksiyon olabilir. Tavuk eti ya da karides verdiniz mi? Yemediler mi?

tavuk etini sahurda vericem aldım da herşeyimiz var 28 30 derece arası su sıcaklığı 28 düşünce çalışıyor ısıtıcımız dış filitremiz var tek gözü arada acılıyor ama öyle aşırı kapanma yok

Diğer gözüyle karşılaştırıldığında şişlik veya kapanma yoksa göze özel bir tedaviye gerek yok. Yeni oldukları için alışma süreci olabilir yememelerinin nedeni. Tavuğu ya da kıymayı deneyin. Bir iki gün içinde bir hastalığı yoksa yemeye başlaması lazım kapluşun.

diyer özünden farklı ama benim diyer kaplumbağalarımda öyleydi çünkü pet shoplarda hafta bir kez yem veriyorlar o yüzden alışmışta olabilirler öyle tavuk vercem bu akşam mantar ilacına devam ediyorum ama fazla birşey fark etmedi ya

Dediğim gibi bariz mantar gibi durmuyor diğer kapluşunuz. Kesin tanıyı burdan koymak imkansız. Mantar şüphesi olan kapluşunuzu güneşlendirmeyi ihmal etmeyin. Ne kadar çok kuru kalırsa kabuğu o kadar iyi. Merheme de devam edin. Diğer yemeyen kapluşunuzun gözü için 3-4 gün gentagut göz damlası kullanabilirsiniz. Umarım tavuk etini yerler.

Geri