Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hasta mı

aysechan

Yeni Üye
Merhabalar. Bir tane 14 senedir baktığım kırmızı yanaklı tosbam var. Adı hospit. Hospit bu aralar aşırı deri döküyor. Bir akşam Bir baktım bütün derisi suda yüzüyor ama bir bütün halinde şeffaf. Kocamanından. Çok korktum. Bir de kafasında ağız kenarı ve altında sarılık var biraz. Yem yemede sıkıntısı yok. Çok iştahlı maşallah. Baya hareketli gün içinde. Dışkılaması da iyi fakat ilk geldiğinde de yanakları yani kulakları biraz çıkıktı. Forum da kulak iltihabı olabileceği yazıyor. Hep öyle olduğu için pek önemsememiştim. Burayı okuyunca çok korktum. Buraya resmini koyuyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca Ankara da kaplumbağa bakan bir veteriner tanıyorsanız yazabilir misiniz

Screenshot_20210826-150325_Gallery.jpg

IMG_20210826_141423_788.jpg

20210826_134136.jpg
20210628_003728.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ağzındaki sarılık pigment rengi onda bir sıkıntı yok.

Deri bazı hayvanlarda geç atılır böyle olduğunda daha büyük parçalar halinde çıkar o da normal durum. A vitamini fazlalığı uvb lamba altında fazla durma, büyüme hızı senelik deri değişim sayısını etkiler.

Kulak için eczaneden genta marka göz damlası alın bunu sabah akşam bir stick yeme 5 damla damlatıp elden verin. Bu ilaçlı yem harici günde bir öğün veriyoruz. Ayrıca kulaklara da 15 saniye arayla yine sabah akşam üçer damla damlatıp 15-20 dakika kadar kuru yerde bekletin.

Yemini kafa hacminden bir iki stick fazla verin hayvan zayıf gibi duruyor. Ve boyuna göre de ufak kalmış gibi.

Verdiğiniz yemler neler? Ekstra birşey veriyor musunuz?

Vitamin takviyesi veriyor musunuz?

Ağzındaki sarılık pigment rengi onda bir sıkıntı yok.

Deri bazı hayvanlarda geç atılır böyle olduğunda daha büyük parçalar halinde çıkar o da normal durum. A vitamini fazlalığı uvb lamba altında fazla durma, büyüme hızı senelik deri değişim sayısını etkiler.

Kulak için eczaneden genta marka göz damlası alın bunu sabah akşam bir stick yeme 5 damla damlatıp elden verin. Bu ilaçlı yem harici günde bir öğün veriyoruz. Ayrıca kulaklara da 15 saniye arayla yine sabah akşam üçer damla damlatıp 15-20 dakika kadar kuru yerde bekletin.

Yemini kafa hacminden bir iki stick fazla verin hayvan zayıf gibi duruyor. Ve boyuna göre de ufak kalmış gibi.

Verdiğiniz yemler neler? Ekstra birşey veriyor musunuz?

Vitamin takviyesi veriyor musunuz?
Bu arada yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Herhangi bir vitamin takviyesi vermiyorum. Yem olarak sabah 10 tane bitkisel stick yem, akşamları 10 tane gammarus yeminden veriyorum. Arada bazen gün içinde küçük bir parça pişmiş tavuk eti, balık vs varsa ondan veriyorum. Arada bir 1 tane marul veriyorum. Gerçi bazen kendi yediğim mısır patlakları var ona bayılıyor ya da üzümün kabuğunu soyup veriyorum vs. Genel olarak baya iştahlı herşeyi yiyor ama aşırı beslemiyorum. Arada balkona çıkarıp kabuğuna yağ sürüp güneşlendiriyorum ve fırçalıyorum. Genel olarak bu şekilde bakıyorum.

Sera carnivor alın. Bunun ortasında kırmızı mineral yem vardır. Haftada 2 gün verilecek. Bu vitamin ve mineral gereksinimini karşılar.

Stick yemin markası nedir?

Hayvanın tam kabuk boyu nedir?

Bir stick yem 2 gammarusa denktir. Gammarusu az veriyorsunuz. Yalnız 8 cm kabuk boyu sonrası günde tek öğüne düşürüyoruz. Totalde çok gibi gözükse de kabuk boyuna göre yeterli mi ona bakalım.

Tatlı, acılı, tuzlu, baharatlı, yağlı gıdaları vermiyoruz. Yeme durumuna göre haftada bir veya iki defa marul, kıvırcık verilebilir. Kabuk oranında yemediği yarım saat sonra sudan alınacak bakteri üretmeye başlar. Bu yeşillikler kalsiyum içerir.

Patlamış mısır olmaz ama 10 cm kabuk boyunu geçmiş ise haşlanmış mısır verilebilir.

Dışarı çıkarma sağlıklı değil. Yaz vakitleri, 11:00-16:00 arası güneşin yoğun olduğu vakit çıkarmıyoruz. Esinti olmayacak, odada klimaya maruz kalmayacak. Bunlar akciğer enfeksiyonu sebebidir. Güneşe çıkarırken bir tarafında su olan bir kapla çıkarıyoruz. Bu gölgede duruyor. Hayvan bunalınca yada su içmek isterse bu tarafa geçiyor. Güneşlendirme risklidir hayvan fazla kalırsa güneş çarpması sebebiyle ölebilir. Susuz kalır kan pıhtı atar. Birkaç arkadaşın hayvanı bu sebeple öldü.

Bunun yerine kuru alanda ısıtma lambası kullanırız. Ek olarakta uvb ampul. Isıtma günde 12 saat uvb ampulü en çok çıktığı saatte 1-2 saat kadar yakarız. Günlük 20 dakika ışınım alması yeterlidir. Güneşin bir riskide zararlı uvc ışınımı vermesi.

Sürdüğünüz yağ nedir? Buna gerek yok. Fırçalama işi ise stres yapar bunu sadece yoğun kir ve mantar oluşumlarında uygularız.

Plaka açılmaları da gördüm bunların açılmışlarını ağzı düz cımbız ile kanırtıp çıkarın. Yalnız çok zorlamayın. Kanatabilirsiniz. Bazıları parça şeklinde çıkar bunlar sorun değil.

Stick markası Ahm. Kabuk boyutu üstten ölçtüğümde 14 cm boyunda. Sizce yemi yeterli mi hep aç kendisi neden bilmiyorum ama. Odam da vantilatör var fakat ona hiç gelmiyor.

Hayvana esinti ulaşırsa akciğer enfeksiyonuna yakalanır. Sudan ıslak çıkıyor. Kuru alan izole değilse onun civar bölgesine cama mukavva karton kesip paket bandı ile yapıştırarak yükseklik sağlarsınız. Isıtma lambası ortamını sıcak tutar. Isıtma lambasını sadece ısınması için kullanmıyoruz. Kabuğunu kurutarak yosun ve mantar gibi oluşumların önüne geçer ve plakaların gerilip açılmasını sağlar.

Ahm makbul bir yem değil. Önerdiğim sera carnivor yanında tetra reptomin, jbl agil, kurutulmuşta sera royal, jbl energil ve tropical reptiles carnivore yemlerinden birini alırsınız. Gammarus artık ufak kalır. Suyuda kirletir. Royal ve energil karides balık karışımıdır. Royalde çeşitli boyda balık ve karides, gammarus var. Energilde iri balık (ançuez olabilir) ve karides vardır. Yalnız bunları verirken balıkların yüzgeçlerini, karidesinde ağzındaki dikensi dokuyu koparıyoruz.

Tropical reptiles carnivore cırcırböceği ve kan kurdu içerir. Cırcırböceğinin uzun bacaklarını koparıyoruz.

Ahm'yi de arada verip eritirsiniz. Alınca program yaparız.

Kış uykusuna yatan grup hayvanlarda yağ depolama eğilimi vardır. Bu da açlık eşiklerini düşürür ve doymak bilmezler. Ölçüsünde veriyoruz buda günlük kafa hacmi kadar bir iki fazlada verilebilir. Bunu tolere eder. 14 cm olduğuna göre günde tek öğün veriyoruz. Tabana vitasand marka sarı silis kum alın. Yem kırıntıları kuma iner. Hayvan yiyecek bulma derdine eşelenip vakit geçirir. Kum yiyerek sindirim ve boşaltım sistemindeki olası parazitleri atarlar.

Geri