Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam hasta mı?

Cvp: kaplumbağam hasta mı?

Dediğim gibi siz her ihtimale karşı tuzlu su banyosu yaptırın metilen mavisi damlatın ve biraz kuru alanda da tutmakta fayda var. Sulu ve nemli ortamlar mantarların gelişimini teşvik eder. Pamuksu gelişim beni şüphelendirdi.

dediğiniz gibi eldivenle kontrol ettim dokununca kalkmıyor. sadece kuru alanda bir süre kalıp suya girince kalkıyor kabuğunun kenarı sürttükçe. bilemedim tam.

Kalkan ne deri parçası mı yara kabuğu gibi mi kalkıyor yoksa?

Bence enfeksiyonun başlangıç aşaması olabilir. Pamuksu gelişim mantar gibi görünüyor. Keşke daha da yakın bir resmini koyabilseydiniz. Ama dediğim gibi tuzlu su banyosu yaptırmakta akvaryum suyuna 1 çay kaşığı tuz ve metilen mavisi damlatmakta ve kapluşu bir süre kuru alanda tutmakta fayda var. Bunları yaparsanız önlem almış olursunuz.

kalkan yara kabuğu gibi kalkıyor. ben dediğinizi yapıp önlemimi alayım gene de ne olur ne olmaz

En doğrusunu yaparsınız. Şu an lokal görünüyor önemsiz gibi ama mantar enfeksiyonuysa ve ileride yayılma gösterirse işte o zaman kötü :( O yüzden önlem almakta fayda var.

Bence bepanten sürebilirsiniz, öncesinde bir abse olup boşalmış olabilir, kapluşların özellikle küçük kapluşların bu şekilde ense bölgesinde abse oluşuyor, kendiliğinden ya da tuzlu su banyoları ile tedavi oluyor. Bepantenle yaranın kapanmasını hızlandırabilirsiniz. Ben pek mantara benzetemedim ama yakından görmeden de anlamak zor zaten. Yine de birkaç gün daha tuzlu su banyosu yaptırabilirsiniz, Yeşim hanımın dediği gibi önlemimizi alalım her ihtimale karşı :)

ilginiz için çok teşekkür ederim. çok yardımcı oldunuz. bütün gün araştırmaktan yorulmuştum. biraz olsun rahatladım.

tekrar çok teşekkürler.

Arkadaş pamuğumsu gelişim var dediği için şüphelendim ama inş. mantar değildir ben mantara benzettim bilemiyorum keşke daha yakından çekilmiş bir resim olsaydı :(

çok uğraştım şekilden şekle girdim ama maalesef çekebildiğim en iyisi bunlar oldu. önlemimi alayım da ben ama hasta olmasınlar

Umarız mantar değildir ama mantarsa bile Yeşim hanımın dediği gibi kaya tuzu metilen mavisi kuruyana kadar kuru alanda bekletme üzerine de bepantenle üstesinden gelebilirsiniz.

Abse olması bana da mantıklı geldi, bu konuda Tuba Hanım'ın bilgisine güvenebilirsiniz. Dedikleri gibi tuzlu su tedavisi ve bepanten kremin bir zararı olmaz. Ancak krem sürdükten sonra mutlaka işe yaraması için kuru yerde bekletmenizde fayda var. Haftada 1 kere mavi damla ve her 10 litre suya 1 çay kaşığı kaya tuzu da eğer akvaryumda yerleşmiş bir bakteri kültürü varsa işe yarar.

Ancak unutmayın mavi damla filtrasyonda çok önemli bir yere sahip olan yararlı bakterileri de öldürmektedir.

Tekrar geçmiş olsun iyi haberlerinizi bekliyoruz :) Bu arada bakteri ve mantar birbirinden çok ayrı şeylerdir. Pamuksu gelişim mantarla olur. Zira y. lisans tezimde mantarlarla yani funguslarla çalıştım ben :)

yardımlarınız için çok çok teşekkür ediyorum. güzel haberlerle geleceğim inşallah :)

O yüzden mavi damla mantara karşı tedavi etmiyor zaten. Mavi damla sadece bakteri kültürlerinde işe yarıyor. Sizin de dediğiniz gibi mavi damla sadece önlem. Malesef sadece beyaz benek denilen bakterilerin sebep olduğu hastalığı ve yararlı bakterileri öldürüyor. Mantar ise mutlaka antifungal (mümkünse geniş spektrumlu) merhem kullanılması gerekiyor.

Benim de mantar hastalığına karşı tedavi yöntemleri adı altında almancadan bir çevirim olmuştu bir kısım bilgiyi oradan biliyorum.

Metilen mavisi aksine mantar enfeksiyonlarında da çok işe yarıyor.Metilen mavisi özellikle mantar ve parazitlere karşı etkilidir. Bu arada beyaz benek hastalığı bakteriyel değil fungal bir hastalıktır. Çoğu yerde bakteriyel diye yanlış bilgi veriliyor maalesef. Beyaz beneğe karşı genelde antifungal ilaçlar kullanılır.

Metilen mavisini biraz araştıdım. Genel olarak mavi damla altında satılan ürünler ağırlıklı olara bakteriyal, aynı zamanda parazit ve mantarlara da etkili imiş. Ancak çoğu üründe metilen mavisi gerektiği miktarda kullanılmadığı için mantara özellikle etkisi çok olmuyormuş. Antifungal kremler ile desteklenmez ise tek başına kesin çözüm oluşturmadığına dikkat çekilmiş. Bu konu vesilesi ile öğrenmiş oldum.

Ancak dediğim gibi mavi damla yararlı bakterileri de öldürdüğü için bütün biyolojik dengeyi bozuyor. Ben sadece ilk kurulumda kullanılması taraftarıyım hastalık olmadığı sürece.

Her halükarda hanfendi tuzlu su banyosu ve mavi damla ile kremle hastalığın üstünden gelecektir.

Bu arada white spot hastalığı ile ilgili yanlış bilgilerin silinmesi açısından şu bilimsel araştırmayı incelemenizi tavsiye ederim :) Yani bakteriyel kaynaklı değildir.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2443355/

bu arada bir tane akvaryum var evde bir de fanus. ayırayım mı yoksa diğerinin yanında durmasında sakınca olur mu? akvaryumda kuru alanda daha iyi kuruyor acaba aynı yerde kalsalar mı?

Geri