Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hasta ve yardıma ihtiyacım var.

uberkehan

Yeni Üye
Merhaba forumda yeniyim ama bir süredir forumu takip ediyorum. Kaplumbağalarımın hasta olduğu sonucunuda buradan çıkarmış bulunuyorum. Kaplumbağalarımı alalı yaklaşık 1 ay oluyor. 1 aydırda herhangi bir rahatsızlıklarına rastlamamıştım. Son zamanlarda kaplumbağlarımda halsizlik olmaya başladı. Şu anda ise ikiside büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonuna kapılmış durumda. Hastalıklarının daha ilerlememesi için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Şu anda kullandığım yemlerinden ısıtıcılarına kadar her şeyin resmini koyuyorum eksik veya yanlış olan neler varsa uyarıda bulunabilir misiniz ?

Bu arada bazı şeylerin farkındayım

- Akvaryum küçük
- Suları pis ( Filtreyi çalıştıramıyorum akvaryum küçük olduğu için savruluyor zavallılar. Bu yüzden haftada bir sularını değiştiriyorum )
- Büyük ihtimalle ısıtıcı yeterli değil - büyük boyları akvaryuma sığmıyor -

mailto:/t4tqn5.jpg
mailto:/2r20zfd.jpg
mailto:/2j4rcco.jpg
mailto:/2gwcbyg.jpg bu resimde sağ gözü açık ama düzgün çekemedim

termometrenın varmı suyun sıcaklıgını olcecek. Cokta kucuk degıl akvaryumunuz fakat su sevıyenız cok dusuk sevıyede. Bunların yanında tahmın ettıgınız hastalıgın tum belırtılerı mevcut mu. Moderatorlerımız daha detaylı yardımcı olacaktır sıze. Sadece fıkırlerımı soylemek ıstedım. Insallah cok ılerı derece bı sıkıntıları yoktur. Eğer dedıgınız gıbı ısıtıcı yetmıyorsa kıs uykusu gıbı bır ıhtımal olablır ondan duraksamaya baslamıs olablır tabı kesın bır sey dıyemem.

Cvp: RE: Kaplumbağam hasta ve yardıma ihtiyacım var.

loveturtle' Alıntı:
O hayvana yeni sahip bul bence

Arkadaşım hayvancağız hasta tedavisi için herhangi bir masraftan kaçınmayı düşünmüyorum anladığım kadarıyla hastalık daha yeni daha kötüye gitmeden tedavi arıyorum hemen çıkışmanın anlamı ne ?

ShaF_cK' Alıntı:
termometrenın varmı suyun sıcaklıgını olcecek. Cokta kucuk degıl akvaryumunuz fakat su sevıyenız cok dusuk sevıyede. Bunların yanında tahmın ettıgınız hastalıgın tum belırtılerı mevcut mu. Moderatorlerımız daha detaylı yardımcı olacaktır sıze. Sadece fıkırlerımı soylemek ıstedım. Insallah cok ılerı derece bı sıkıntıları yoktur. Eğer dedıgınız gıbı ısıtıcı yetmıyorsa kıs uykusu gıbı bır ıhtımal olablır ondan duraksamaya baslamıs olablır tabı kesın bır sey dıyemem.

0-100C derece arası ölçen bir termometrem yok o yüzden su sıcaklığı hakkında bi fikirde bulunamıyorum şimdilik yemek yeme ya da kuru alanda bekleme sorunu yok burundan baloncuk çıkarma olayını da gözlemleyemedim.

hastalık dısında soyleyeblecegım silis kum almanız hem kırlılık bakımından kuma karısmaz kum ustunde durur. Hem de arada kum yıyerek sındırıme ıyı gelıyor. Tasları kullandıgında pıslıkler aralara gırer bakterı vs uremesı gerceklesır hastalık bulasır bu sekılde. Tabi bır suru eksık olarak denıleblecek seyler var fakat maddıyat bakımından ne kdr bır butce ayırablırsnz bılemeyecegım. Uv lamba kuru alan sılıs kum mango koku.. Forumda bunlarla ılgılı tum bılgıler mevcut. Cem ve AEK (emre) abilerin actıkları konuları ıncele hepsı mevcut

Lutfen tavsiyelerde öncelikle moderatorlerin belirttiklerini dikkate alin diger yorumlari destekleyici ya da farkli fikirler olarak degerlendirin, burada kimse kimseye cıkısmaz.

Foruma hosgeldiniz ve Gecmis olsun. oncelikle belirtilerden emin olmak lazim. Safak'in soyledigi gibi isitici calismiyorsa soguktan yavaslamis olabilir, yinede sonu hastaliga varir, moderatorler bilgi verecektir.

juenpetmarket.com adresınden termometrelere bakın ztn max 28-30 derece arasında bır ısıda mın 26 derece (yanls hatırlamıyorsam :)) 100 dereceye kdr gerek yok yanı. Hastalıkların belırtılerı tam degılse hemen endıselenmeye gerek yok. Isıtıcıınızda kac derece ısıtıcagı yazmıyormu ? Bı ayar dugmesı ykmu yanı

ShaF_cK' Alıntı:
hastalık dısında soyleyeblecegım silis kum almanız hem kırlılık bakımından kuma karısmaz kum ustunde durur. Hem de arada kum yıyerek sındırıme ıyı gelıyor. Tasları kullandıgında pıslıkler aralara gırer bakterı vs uremesı gerceklesır hastalık bulasır bu sekılde. Tabi bır suru eksık olarak denıleblecek seyler var fakat maddıyat bakımından ne kdr bır butce ayırablırsnz bılemeyecegım. Uv lamba kuru alan sılıs kum mango koku.. Forumda bunlarla ılgılı tum bılgıler mevcut. Cem ve AEK (emre) abilerin actıkları konuları ıncele hepsı mevcut

Akvaryum için gerekli ihtiyaçları karşılmak sorun değil daha büyük bir akvaryuma geçmeyi düşünüyorum çünkü resimde nasıl gözüküyor bilmiyorum ama alan gerçekten küçük. Kuru alan akvaryumun filtre ısıtıcı derken kaplumbağalara yüzücek alan kalmıyor.

Cvp: Kaplumbağam hasta ve yardıma ihtiyacım var.

foruma hoş geldin. en başta o jeli çöpe atacaksın o jel öldürücüdür. bir tek reptominle olmaz sera raffy P ve raff I alacaksın. açık karidesi de at. o eski tarihli olabileceği gibi parazit yumurtası da ihtiva edebilir. bu hayvanlar için her iki durumda da zararlıdır. açık yem sakın alma.

akvaryumun acilen değişmesi gerek. bu sürede tabandaki çakılları çıkar. arasına giren pisliklerden dolayı oluşacak bakteriler. göz ve kulak enfeksiyonu yapar. büyük taşları düşmeyecek şekilde konumlandırıp kuru alan yap. şimdiki küçük taş yetersiz onu da çıkar.

su ısıtıcısı ve ısıtıcı lamba en önemli malzemeler. onlar olmadan hayvanlar üşüyecektir. ki üşümüşler zaten. hayvanların iştahı kesilmemişse akciğer enfeksiyonu değil üşümüşlerdir.

su değişimlerinde suyu önceden pet şişeye veya damacanaya doldurup en az bir gün beklet dinlensin. kloru uçsun. su oda ısısında olsun. metilen mavisi de al. akvaryumu şimdi kalorifere yaklaştır ısınsın.

yeni akvaryum, ısıtıcıyı ve kuru alan lambasını hemen al. hatta bir de kuru alan el yapımı da olabilir. ara geçiş için en az 50 lt su almalı. ona göre bir akvaryum düşün. uygun bulursan 100 lt. olsun. başka ne kaldı bakayım.

bir de bu konuyu oku.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

dediklerimi aldığında nasıl kullanacağını da anlatırım.

ShaF_cK' Alıntı:
juenpetmarket.com adresınden termometrelere bakın ztn max 28-30 derece arasında bır ısıda mın 26 derece (yanls hatırlamıyorsam :)) 100 dereceye kdr gerek yok yanı. Hastalıkların belırtılerı tam degılse hemen endıselenmeye gerek yok. Isıtıcıınızda kac derece ısıtıcagı yazmıyormu ? Bı ayar dugmesı ykmu yanı

Malesef Ankarada yaşıyorum kızılayda bi akvaryumdan almıştım. Küçük boy ısıtıcı arıyordum. Normal ısıtıcılar sığmıyor bu akvayuma çünkü. Bana sattıkları ısıtıcı yanılmıyotsam poşet içerisindeydi ve dediğiniz düpme veya herhangi bir tuşu yok

İnternet sitesi bu dediğim zaten. Turkıyenın her yerıne kargo ıle gonderıyorlar. Hmm ısıtıcının fotosunuda koyarsan zahmet olmazsa dugmesız nasl bısı acaba kac dereceye kdr ısıtıyor kı :/ dedıgım gıbı oncelkle bı termometre ıle suyun sıcaklıgını olcmek lazm

cem' Alıntı:
foruma hoş geldin. en başta o jeli çöpe atacaksın o jel öldürücüdür. bir tek reptominle olmaz sera raffy P ve raff I alacaksın. açık karidesi de at. o eski tarihli olabileceği gibi parazit yumurtası da ihtiva edebilir. bu hayvanlar için her iki durumda da zararlıdır. açık yem sakın alma.

akvaryumun acilen değişmesi gerek. bu sürede tabandaki çakılları çıkar. arasına giren pisliklerden dolayı oluşacak bakteriler. göz ve kulak enfeksiyonu yapar. büyük taşları düşmeyecek şekilde konumlandırıp kuru alan yap. şimdiki küçük taş yetersiz onu da çıkar.

su ısıtıcısı ve ısıtıcı lamba en önemli malzemeler. onlar olmadan hayvanlar üşüyecektir. ki üşümüşler zaten. hayvanların iştahı kesilmemişse akciğer enfeksiyonu değil üşümüşlerdir.

su değişimlerinde suyu önceden pet şişeye veya damacanaya doldurup en az bir gün beklet dinlensin. kloru uçsun. su oda ısısında olsun. metilen mavisi de al. akvaryumu şimdi kalorifere yaklaştır ısınsın.

yeni akvaryum, ısıtıcıyı ve kuru alan lambasını hemen al. hatta bir de kuru alan el yapımı da olabilir. ara geçiş için en az 50 lt su almalı. ona göre bir akvaryum düşün. uygun bulursan 100 lt. olsun. başka ne kaldı bakayım.

bir de bu konuyu oku.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

dediklerimi aldığında nasıl kullanacağını da anlatırım.

Anlıyorum umarım çok geç kalmam.

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkürler.

pek bir yardımcı olamadık ama İnşallah korkulucak bir şey yoktur. En kısa zamanda mutlu pozlarını bekliyorum İnşallah

ShaF_cK' Alıntı:
pek bir yardımcı olamadık ama İnşallah korkulucak bir şey yoktur. En kısa zamanda mutlu pozlarını bekliyorum İnşallah

Bu kaplumbağaların ayrı bir anlamı ve değeri var bende iyi olmaları için elimden geleni yapıcam :D

Durum zaten şu an içler acısı. Hayvanlar dışkıladıkları ve idrar yaptıkları temizlenemeyen suyu hem içiyor hem orada yalıyor. Zaten tabandaki bakteri üremesi ihtimali büyük ihtimal. Soğuk zaten metabolizmayı yavaşlatmış ve hasta yada hasta olmak üzereler. Bir çok öneri vs gelmiş ama yapılması gerekenler acilen şunlar;
50*40*40h bir akvaryumu hemen alıp yada camcıya 6 mm cam ile yaptırıp 100 w bir ısıtıcı kullanmalı. Su şu an en az 28 derece olmalı. Filtre bu akvaryumda denenir. Uygun bir kuru alan yapılabilir. Örneğin cd kabı vs. Ayrıca bir masa lambası yada mandallı lambaya 40-60 w soft ampul takılıp kuru alan 31-33 derece yapılmalı. Bu akvaryum 1 sene götürür.

İmkanım var ben bunlara ömürlük sistem kurarım dersen ona göre ölçü ve ekipmanlar söylerim.

Jel, yem, bakım kılavuzu gibi ve diğer konulara zaten değinilmiş.

Reptomin dışındakileri hemen atıp sera mineral ve sera raffy I yemler alınmalı. Eczaneden de devit 3 alınmalı. Bunu d vitamini sentezi için kullanmak gerekiyor. Haftada bir yeme bir damla ve doğrudan hayvanın ağzına vererek kullanılır. Suya atılırsa yemdeki vitamin suya geçer ve etkisi kaybolur, suyuda kirletir.

Bu arada sera reptilin yada jbl aqua vitaminlerden biri alınıp hayvanın doğrudan ağzına damlatmalı. Bu direnç artırır. İştahsızlık varsa buna da yardımcı olur.

Sistem hemen toparlanmazsa hayvanlarda bir düzelme olmaz. Daha da kötüye gider. Sistem kurulunca duruma bakar hasta ise gene değerlendiririz. Konu gerçekten hızlı çözülmeli. Ger geçen gün risk. Bu arada hemen akvaryum suyu ve tabam malzemeleri dökülüp yeni aynı sıcaklıkta suya kayalardan kuru alan oluşturmalı. Burayada evde olan masa lambası varsa o tutulmalı.

Geri