Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hasta

meli5a

Yeni Üye
yaklaşık 5 yıldır benimle olan erkek bir kaplumbağam var. normalde çok hareketliydi ama 2-3 gündür neredeyse hiç yem yemiyor, olduğu yerden hiç hareket etmiyor ve vücudu şiştimailto:/20201211/9cf3702c0697b5200459639f84b7b974.jpg

pellet yem veriyorum, sabah akşam 5 tane. yaşadığı yerde ısıtıcı ve filtre de var.mailto:/20201211/7c3e6e4f82e832d41b32a56d34274490.jpg
normalde taşlar vardı ama kirlendikleri için dün aldım bugün tekrar koyacağım

meli5a' Alıntı:
yaklaşık 5 yıldır benimle olan erkek bir kaplumbağam var. normalde çok hareketliydi ama 2-3 gündür neredeyse hiç yem yemiyor, olduğu yerden hiç hareket etmiyor ve vücudu şiştimailto:/20201211/9cf3702c0697b5200459639f84b7b974.jpg

pellet yem veriyorum, sabah akşam 5 tane. yaşadığı yerde ısıtıcı ve filtre de var.mailto:/20201211/7c3e6e4f82e832d41b32a56d34274490.jpg
normalde taşlar vardı ama kirlendikleri için dün aldım bugün tekrar koyacağım

yanlış yere gönderdiysem kusura bakmayın nerede paylaşmam gerektiğinden emin değildim

Taş olmaz silis kum kullanıyoruz. Çakıl taşlar kir barındırır o da zararlı bakteriler üretir.

Verdiğin yem markaları neler? Ek gıda veriyor musun?
Vitamin damla veriyor musun?
Kabuk boyu kaç cm?
Tuz türevli ürün, maden suyu yada kimyasal birşeye maruz kaldı mı?
Kuru alan ve ısıtma lambası var mı?
Suya salınım yapacak kimyasal katkılı ürün var mı?

Bu şişlik sadece ön kısımda mı yoksa arka bacaklar ve boşluklarında da var mı? Varsa o kısımlarında resmini çekip gönder.

cem' Alıntı:
Taş olmaz silis kum kullanıyoruz. Çakıl taşlar kir barındırır o da zararlı bakteriler üretir.

Verdiğin yem markaları neler? Ek gıda veriyor musun?
Vitamin damla veriyor musun?
Kabuk boyu kaç cm?
Tuz türevli ürün, maden suyu yada kimyasal birşeye maruz kaldı mı?
Kuru alan ve ısıtma lambası var mı?
Suya salınım yapacak kimyasal katkılı ürün var mı?

Bu şişlik sadece ön kısımda mı yoksa arka bacaklar ve boşluklarında da var mı? Varsa o kısımlarında resmini çekip gönder.

mailto:/20201212/1bf19f7fcee6b195260f029f68e6434b.jpg
verdiğim yem. ek gıda vermiyorum.

vitamin damla veriyorum.

kabuk boyu 11 cm.

hayır, kimyasal bir şeye maruz kalmadı.

kuru alan ve ısıtma lambası var.

suya salınım yapacak kimyasal katkılı ürün yok.

mailto:/20201212/d0d11313047fc18cd934cd5584602cee.jpg

mailto:/20201212/886f5c3cc18eb6c411d5b2ffc534c1df.jpg
mailto:/20201212/580a463855374f655c9f0a9bf37ba008.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Tek yönlü beslenme sağlıklı değildir. Sera raffy P ve tetra reptomin al. Kurutulmuş yemde jbl energil, sera royal veya tropical reptiles carnivore yemlerden birini al. Kurutulmuş yemi sonrada alabilirsin şimdilik vermeyeceğiz.

Vitamini derhal kes. Bu boydaki hayvan için yemi günde bir defa kafası ölçüsünde veriyoruz. Yalnız şimdilik yemi de verme. Hayvanda fevkalade ödem var bu başta böbrek olmak üzere karaciğerini de etkilemiş. Bu şişlik obezliğe bağlı değil. Esas sorun böbreklerde, böbrek yetmezliği var. Bu durumda antibiyotik kullanmakta tehlikelidir.

Hayvana marul ve kıvırcığın körpe yapraklarından günde bir defa bir yaprak ver yemez ise yarım saat sonra sudan alırsın. Bu süreçte sakın protein verme. Haşlanmış haşlanmamış sebzeleri de deneyebilirsin. Haşlanmış patates, karnabahar, havuç, kırmızı pancar ve yaprağı ve muz gibi potasyum içeren gıdalardan ver ama aşırıya da kaçma, hangisini yerse. Aç kalacak diye endişelenme depoladığı yağ onu götürür. Tetra reptomin gelince o yem ile başla arkasında raffy P'nin kırmızı stick yemini ayırıp diğer stickleri ver.

Bol bol yüzüp enerji harcamalı. Suyu 28-30 derece arası olsun. Hayvan bu durumdayken üşümemeli. Soğuk su böbrek enfeksiyonunu iyice azdırır.

Böbrek enfeksiyonu arka bacaklarını kullandığında acı verir. Hayvan yürürken aksar yada hareket etmeden olduğu yerde kalmak ister. Onun için arada tutup suya indir hareket etmeye çalışsın. Başında bekle kuru alana çıkmak isterse sen alıp koy. Arka bacaklarını vücudun ağırlığını yüklenip zorlamasın.

Kuru alan ısısı 32-33 derece bandında olsun. Isıtma lambası mesafesini ayarlarken hayvanı ikame birşey koyup üstüne cam derece yatır. Akvaryumda yoksa evde kullandığımız derece de olur. Yarım saat dursun sonra bakıp mesafeyi ayarlarsın.

Sürekli irtibatta kalalım herhangi birşey dikkatini çekerse haber ver. Durumu hayli ciddi. Önceliğimiz şişin azalması. Onu takip et.

Suyuna varsa arıtma cihazından su koy yoksa içme suyu ile şebeke suyunu harmanla. Tek başına şebeke suyu koyma.

Akciğer enfeksiyonu geçirdi mi, yakın zamanda antibiyotik kullandın mı? Bu da böbrek enfeksiyonuna etki eder. Nefes alış verişlerini de kontrol et, hırıltı, nefes almada zorlanma var mı? Şu aşamada akciğer enfeksiyonu olmasını istemeyiz.

Geçmiş olsun.

Geri