Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam için yeterli mi?

muros

Gümüş 2 Üye
iyi günler bugün 1 tane su kaplumbağası aldım cam fanusta bakıyorum fanusta taş ve kumda var taşlar sayesinde kuru alanda var su seviyesi 2 3 cm daha fazla su koymalımıyım ve de 2 tane yem attım yemedi sonrada yem eridi gitti ve kayboldu acaba yemi iyice ufalıyacakmıyım mıyım kalorifer üstünde ve su sıcaklığı 25 30 derece arası bişey ışıklandırmayıda led le sağlıyorum ne dersiniz yeterli mi şimdilik akvaryum alamam

Cvp: yeni başlıyorum

led ışık kuru alanı ısıtamaz o kaplumbağaya en az 40 50 litre su lazım

su sıcaklığının sabit olması gerek

akvaryum alamıyorsanız kaplumbağaya daha iyi bakacak birine verin kaplumbağayı

Gerekli şartları sağlamadığın sürece kaplumbağan yem yemeyecek ve hastalanacak. Bir an önce bir şeyler yapmalısın.

Akvaryum alamam demişsin akvaryum yerine bir süre şöyle bir kap idare eder. Bunların biraz daha büyükleri ikea gibi yerlerde ortalama 15 TL' ye satılıyor.

mailto::ANd9GcQ-BCjkC1E85ueOfkJ4Xj9GMAMcxU3X7BSXco-AOzVKdrTsndkd24LIhG2VgQ

Ve ardından yaklaşık 20 TL' ye ortalama 100 w' lık bir ısıtıcı almalısın. Birde kuru alan yapmalısın, sitede birçok kuru alan örneği var.

Filtre ve kaliteli bir yem edindiğin zaman bir süreliğine idare edersin. Ama ilerde cam akvaryuma geçmen en iyisi.

Led ışıklar ısı vermez sadece ışık verir. Elektirikçilerde satılan 40 - 60 W arası soft bir ampül işini görecektir. Masa lamban falan varsa ona takıp kullanırsın.

Forumu araştırın derim:
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakmaya-baslayanlar-icin-kapsamli-bir-ozet.html

Öncelikle hoş geldin sefa geldin.
daha yolun başındasın yapman gerekenler var kaplumbağana ısındıysan bir an önce yapman gerekenleri yapmalısın.Isınmadıysan bakabilecek birine verebilirsin
Ör: mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-ariyorum.html

Bol şans:)

Bu kadar karamsar olmayın arkadaşlar fanus derken ölçüleri nasıl yuvarlak mı onu anlamadım ben akvaryum alamıyorum demişsiniz her evde mutlaka leğen tarzı birşey vardır onun içini olabildiğince fazla su ile doldurun kayayı koyun kuru alan elde etmiş olursunuz ısıtıcı olarak ben 15 tl ye almıştım sizde alabilirsiniz ısıtıcı hayati önem taşıyor eğer ısıtıcınız olmassa kaplumbağanız akciğer enfeksiyonu olacak ve sizin yüzünüzden ölecektir :( su sıcaklığı sabit 28 derece olmalıdır. filitrede almalısınız en kısa zamanda filitrede edinin ama önceliğiniz ısıtıcı olsun led lamba kuru alanı ısıtamaz kuru alanı ısıtmak için eski tip ampul kullanabilirsiniz fiyatı 50 kuruş :) yem yememesinin sebebi evine alışmamış olmasıdır yakında yer bu yemlerinizin markasını yazarsanız daha ayrıntılı bilgi verebiliriz bu size anlattığım en alt seviyedeki bakım koşuludur burdaki herkes sağlıklı ve mutlu kaplumbağar ve sahipler görmek isitor zamanla para birktirerek tüm malzemeleri tamamlayacağınıza eminim insan istedikten sonra imkansız diye bir şey yoktur :)

aycajd' Alıntı:
Bu kadar karamsar olmayın arkadaşlar fanus derken ölçüleri nasıl yuvarlak mı onu anlamadım ben akvaryum alamıyorum demişsiniz her evde mutlaka leğen tarzı birşey vardır onun içini olabildiğince fazla su ile doldurun kayayı koyun kuru alan elde etmiş olursunuz ısıtıcı olarak ben 15 tl ye almıştım sizde alabilirsiniz ısıtıcı hayati önem taşıyor eğer ısıtıcınız olmassa kaplumbağanız akciğer enfeksiyonu olacak ve sizin yüzünüzden ölecektir :( su sıcaklığı sabit 28 derece olmalıdır. filitrede almalısınız en kısa zamanda filitrede edinin ama önceliğiniz ısıtıcı olsun led lamba kuru alanı ısıtamaz kuru alanı ısıtmak için eski tip ampul kullanabilirsiniz fiyatı 50 kuruş :) yem yememesinin sebebi evine alışmamış olmasıdır yakında yer bu yemlerinizin markasını yazarsanız daha ayrıntılı bilgi verebiliriz bu size anlattığım en alt seviyedeki bakım koşuludur burdaki herkes sağlıklı ve mutlu kaplumbağar ve sahipler görmek isitor zamanla para birktirerek tüm malzemeleri tamamlayacağınıza eminim insan istedikten sonra imkansız diye bir şey yoktur :)

Ayça hanım karamsar değiliz.Arkadaşın nekadar önemli bir sorumluluk aldığını ve bunu gelişi güzel yapmaması için farkına varmasının taraftarıyız:)
Saygılar....

Su derinliği bakımından leğen yetersiz gelir. Birde Fanus ne kadar büyük olabilir ki ?

Arkadaşlar herkesin akvaryum alacak durumu olmayabilir burda amaç yardım etmek başkasına ver diye kestirip atarsak ne kadar yardım etmiş olabiliriz ki? ben de akvaryum taraftarıyım ve akvaryumda bakıyorum leğenın su seviyesi bakımından yetersiz olacağını bende biliyorum umut bey sadece çözüm üretmeye çalışıyorum fanusta bakmasından daha iyidir sonuçta zaten bu işe başladığında ister istemez daha iyisini yapmak isteyecektir önemli olan ilk teşviki yapmak bence :)

kerberos' Alıntı:
Su derinliği bakımından leğen yetersiz gelir. Birde Fanus ne kadar büyük olabilir ki ?
fanus diyince benim aklıma hiç ölüm fanusu gelmemişti ben oldukça küçük ölçülerde olan kaplumbağa bahçelerinden aldığını sanmıştım yoksa sizde haklısınız bir ölüm fanusu ne kadar büyük olabilir ki?

Fanusun her türlüsüne karşıyız :D Şaka bir yana ilk mesajımda verdiğim linkteki plastik saklama kapları baya iş görüyor akvaryum gibi dizayn edilebiliyor kısmen ve fiyatları çok ucuz olduğu için akvaryum alamayacak herkese tavsiye ediyorum. Çünkü bende bir ara kullandım. İkea' dan 15 liraya almıştım ve 40 - 50 litre arası hacmi vardı. Baya işimi görmüştü. Leğenle falan uğraşmak yerine bu tarz bir gereç işinizi baya bir çözer :)

muros' Alıntı:
iyi günler bugün 1 tane su kaplumbağası aldım cam fanusta bakıyorum fanusta taş ve kumda var taşlar sayesinde kuru alanda var su seviyesi 2 3 cm daha fazla su koymalımıyım ve de 2 tane yem attım yemedi sonrada yem eridi gitti ve kayboldu acaba yemi iyice ufalıyacakmıyım mıyım kalorifer üstünde ve su sıcaklığı 25 30 derece arası bişey ışıklandırmayıda led le sağlıyorum ne dersiniz yeterli mi şimdilik akvaryum alamam

Bence akvaryum alamam diyip hayvanlara eziyet çektirme. Paranı biriktir on beş gün git sonra taksit taksit al akvaryumunu ilk başta ısıtıcı alırsın zaten kayan falan varmış kuru alan için para ye gerek yok. Bİ akvaryum bi ısıtı bi filtre yeter sonra paran oldukça yatırım yaparsın zevkine göre.

arkadaşlar yorumlarınız için saolun fanusum 15 cm kadar
http://www.google.com.tr/imgres?q=fanus&hl=tr&biw=1024&bih=667&tbm=isch&tbnid=dbGLrChj8cYmuM:&imgrefurl=http://www.gulpetshop.com/ORTA-BOY-FANUS-pid-49.html&docid=NDikPz56qXoGBM&imgurl=http://www.gulpetshop.com/backoffice/pictures/ORTA-BOY-FANUS_49_large.jpg&w=250&h=250&ei=p4MMT4P3N7TP4QSMnpWiBg&zoom=1&iact=hc&vpx=783&vpy=267&dur=86&hovh=200&hovw=200&tx=85&ty=88&sig=112026568094899267242&page=1&tbnh=155&tbnw=181&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:14,s:0

yemim bundan turtle stick diye bi marka ama kaplumbağam hala hiç yem yemedi biraz da küçük küçük marul attım onlarıda yemedi
http://www.google.com.tr/imgres?q=turtle+st%C4%B1ck&hl=tr&sa=X&biw=1024&bih=667&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=62g0waLsvLnA_M:&imgrefurl=mailto:/ev-dekorasyon-bahce/pets-family-turtle-stick-250-ml-44105849&docid=MY0YZaxfKheuoM&itg=1&imgurl=mailto:/4410/Pets-Family-Turtle-Stick-250-ml__44105849_0.jpg&w=400&h=400&ei=OIMMT5nLOoGg4gTor8iQBg&zoom=1&iact=rc&dur=158&sig=112026568094899267242&page=1&tbnh=148&tbnw=148&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:3,s:0&tx=82&ty=90

arkadaşlar kaplumbağam iyice hareketsizleşti ve uyuyor yemde yemiyor

muros' Alıntı:
arkadaşlar yorumlarınız için saolun fanusum 15 cm kadar
http://www.google.com.tr/imgres?q=fanus&hl=tr&biw=1024&bih=667&tbm=isch&tbnid=dbGLrChj8cYmuM:&imgrefurl=http://www.gulpetshop.com/ORTA-BOY-FANUS-pid-49.html&docid=NDikPz56qXoGBM&imgurl=http://www.gulpetshop.com/backoffice/pictures/ORTA-BOY-FANUS_49_large.jpg&w=250&h=250&ei=p4MMT4P3N7TP4QSMnpWiBg&zoom=1&iact=hc&vpx=783&vpy=267&dur=86&hovh=200&hovw=200&tx=85&ty=88&sig=112026568094899267242&page=1&tbnh=155&tbnw=181&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:14,s:0

yemim bundan turtle stick diye bi marka ama kaplumbağam hala hiç yem yemedi biraz da küçük küçük marul attım onlarıda yemedi
http://www.google.com.tr/imgres?q=turtle+st%C4%B1ck&hl=tr&sa=X&biw=1024&bih=667&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=62g0waLsvLnA_M:&imgrefurl=mailto:/ev-dekorasyon-bahce/pets-family-turtle-stick-250-ml-44105849&docid=MY0YZaxfKheuoM&itg=1&imgurl=mailto:/4410/Pets-Family-Turtle-Stick-250-ml__44105849_0.jpg&w=400&h=400&ei=OIMMT5nLOoGg4gTor8iQBg&zoom=1&iact=rc&dur=158&sig=112026568094899267242&page=1&tbnh=148&tbnw=148&start=0&ndsp=15&ved=1t:429,r:3,s:0&tx=82&ty=90

Merhaba,

O fanusta su sıcaklığını sabit tutamazsınız ki. Koyduğunuz su yarım saatte soğur. Mutlaka bir ısıtıcı alın ve ısıtıcıyı takabileceğiniz bir kap temin edin derim ben.

Kaplumbağalar soğuk kanlı canlılardır. Yani vücut sıcaklıkları memelilerde olduğu gibi kendi kendilerine sabit durmaz. Dışarısının sıcaklığı ne kadarsa vücut sıcaklığı da 0.1C derece altında olur. O yüzden sen onu UYGUN ve SABİT bir sıcaklıkta tutmazsan vücut sıcaklığ düşecektir. Sürüngenler düşük vücut sıcaklıklarında yaşamak için metobolizmalarını yavaşlatır. Yavaşlayan metobolizma yem kabul etmeyeceği için kaplumbağan hareketsiz ve yem yemeden bekler. Yakın zamanda da ölür.

Yaşamasını istiyorsan akvaryum ve ısıtıcı sağlaman gerekiyor. Akvaryum olmasa bile büyük saklama kaplarından yaşam alanı yapabilirsin. Site de yüzlerce örneği var.

Lütfen araştırarak konu açın siz ona uygun ortamı sağlamazsanız o da yem yemeyecek,kış uykusuna yatacak ve ölecektir.Yaşayacağı ortamı,beslenme şekillerini,hastalıklarını vs araştırın böylece bilgi edinirsiniz.

benim keratanın derdi yemleyiş biraz kıyma attım atar atmaz hop diye yuttu :)

kaplumbağam maşallah çok iyi kıymayı kürdana batırıyorum kürdana doğru deli gibi çırpınıyo yeminide kıymanın içine koyup öyle veriyorum yoksa sadece yemiyor bi sorunum var kabuğu gittikçe yumuşamış ben de forumda edindiğim bilgilerle gaga taşını iyice ufalayıp kıymanın arasına koyup veriyorum 2 gün böyle yaptım ama hala yumuşak neden böyle yumuşadı anlamadım

Kabuk bir anda sertleşmez. Sadece gagataşı da işe yaramaz. Vitamin takviyesi ve kıyma dışında kaliteli stick yemler de kullanmalısınız. Eğer sağlıklı beslemeye devam ederseniz 1 ay içinde kabuğu toparlayacaktır. Beslenme kategorisindeki programları incelemenizi öneriyorum.

saolun cevabınız için şimdide şu yemden aldım
mailto:/product_info.php?cPath=9420_9422_9366&products_id=312774
bunuda yemiyor ancak kıymanın arasına koyup verince yiyor sera nın yemlerinden almayı isterdim ama ondanda yoktu petshop ta

Geri