Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam ile ilgili sorunlar...

nht_tcm

Yeni Üye
Merhaba arkdaşlar sitenizi dün gece buldum... Devamlı inceliyorum..

Kız arkadaşıma 2 yıl önce su kablumbağası almıştım ve fanustaydı... Bunun öldürücü olduğunu bilmiyordum dün geceye kadar ve bugun akvaryum aldım kuru bir bölge yaptım. Bugun kablumbağayı aldım bir süre bende kalıcak yeni yuvasında eksikleri giderdikten sonra geri vericem. Siteden aldıgım bilgilerle hava filtresi aldım ısıtıcıyı param kalmadıgı için 1-2 gün içersinde alıcam... UV lambayıda alıcam. Şimdilik kuru bölgeye masa lambası koydum çok yakın değil sıcaklık veriyor.. Sorum şu olucak ne gibi yemler kullanmalıyım ve ona nasıl bir yaklaşımda bulunmulayım bu zamana kadar kablumbağaya dokunamazdım bugun büyük bir sevgiyle dokundum onun için akvaryumu hazırlarken çok heycanlıydım...
Kablumbağam kuru alana gitmiyor devamlı sudaki yapay otun üstünde kenarlardında duruyor ve yem attıgımda yemedi daha demin attım 1-2 parça yedi... Suyuna vitamin damlattım yalnız kablumbağam sanırım benden korkuyor alışık olmadıgı için nasıl bir yol izlemeliyim bana alışması için.. Eksiklerim genel olarak nelerdir neler almalyım akvaryuma neler yapmalıyım arkdaşlar detaylı anlatımlar yaparsanız sevnirim... Gerçekten kablumbağa sevgisi bi başkaymış onu 2 yıl fanusta tuttuğum için çok üzüldüm. Sitede hastalıklar sorunlar okuyorum içimi korku sardı ya bişey olursa diye kuru alana gitmiyor dediğim gibi ben elimle koyuyodum en fazla 2 dakika duruyor gene suya iniyor acaba uyurken bogulurmu.. Kablumbağamla ilgili çok bilgiye sahip değilim kuru alanının yerini beğenmemiştir diye kuru alanı söküp akvaryumun öbür tarafına yerleştrdim gene durmadı sorunu anlayamadım neler yapmamı ve almamı önerirmisiniz yardım eden etmeyen herkese teşekkürler...

Cvp: Yardım ederseniz sevinirim..

aslında bunların hepsinin nedeni size alışmamış olması yoksa ısıtıcısı olmayan soguk sudan daha sıcak kuru alana cıkması bir kaplumbağa için kaçınılmaz beğenmeme lüksü yok , ısıtıcı şart alıcam demissiniz zaten :) yem olarak seranın yemlerini kullanınız sera raffy p sera raffy I vs. suda ilaç kullanmayınız (mavi damla vs.) (başka bir kapta ilaçlamanızı gerçekleştirniz.) kuru alanınızın sıcaklıgı 32 derecede kalmalı eğer kaplumbağanız 2 yıldır fanustaysa büyük ihtimalle belli hastalıklar gözlemlenebilir dikkat ediniz. Size alışma süreci 1-1.5 hatta 2 hafta bile sürebilir. Alıştıktan sonra bütün bu sorunları aşacaksınızdır su seviyenizi yüksek yapın olabilidiği kadar.Hayır kaplumbağalar suda uyurken boğulmaz(ayağının veya başka biyerinin herhangi biryere takılmadığı sürece) :) Akvaryumunuzu gayet sade yapınız aşırı süsten kaçınınız ama süsleyecek olursanızda canlı bitkileri tercih ediniz,pilastik değil... Taban malzemesi olarak kuvarz kum kullanınız söyleyeceklerim bu kadar :)

Teşekkür ederim bunların notunu alıyorum bugun hepsini tamamlamaya çalışacam... Gerçekten çok tatlı bir canlıymış devamlı onu izliyorum daha demin bir kaza atlattık... Kuru alana koyayım derken ani bir hareket yaptı bende canınımı yaktım diye heycanlandım bi anda refleks olarak ellimi kaldırdım yukarı o sıra gece lambasını patlattım şimdi akvaryuma bi tek ısıtıcının ışıgı vuruyor kuru alana az sonra yatıcam onu kapatayımmı karanlıkta kalması sakıncalı olurmu açıkmı kalsın.. Belki kuru alanın yerini bulamaz küçüğüm :) sabaha kadar yorulur o suda... Yoksa çokmu kurgu yapıyorum biraz takıntılı bir insanımdır.. :)

Bilinçli bir şekilde yuva hazırlamanız çok güzel bir şey :)
Akvaryumunuz tamamsa içine filtre ve ısıtıcı olmazsa olmazlardan.
Akvaryumunuz su hacmine göre doğru filtreyi tercih edip kullanırsanız temizlikte de problem yaşamazsınız.
UV lamba değil alacağınız aman dikkat.UV-B alacaksınız.Maalesef bir çok kişi uvb diye sorunca uv veriyor.Ama ikisi farklı şeyler.
İnternetten alma imkanınız varsa mailto:/forum/Konu-uvb-spot.html konusunda bulunan ürünü alabilirsiniz.
Kuru alana zamanla alışacaktır.Siz yokken çıkacaktır ilk başlarda.Zamanla alışıp siz varken de güneşlenmeye başlar.
Sanırım yukarıda ki arkadaşımız CANLI BİTKİ konusunda yanlış yazdı.Ben bir düzeltmede bulunayım.
Akvaryumun içine istediğiniz kadar canlı bitki koyun yarım saat içinde kaplumbağanız hepsini afiyetle yiyecektir :)
Süslemeler için akvaryumlar için üretilmiş özel malzemeleri tercih edin.
Yapay, renkli, boyalı şeylerden uzak durun.
Beslenme olayına gelince ise maalesef 2 yaşında bir kaplumbağa 15 cm gibi bir boya ulaşmış oluyor.Ve bundan sonrada bitkisel ağırlıklı beslenmeye başlıyor.
Ama sizin kaplumbağanızda beslenme problemi var.r
İlk başta tetra reptomin stick ana yem olarak kullanmanızı öneriyorum.Ek yem olarak kalsiyum destekli yemler ve karides gibi yemler kullanmanız gerekir.
Kaplumbağanız gelişimini tamamladıktan sonra ise bitkisel besinlere geçiş yapmanız gerekir.
Beslenme bölümünde yemlerle ilgili detaylı bilgiler mevcut.
Kuru alan lambanız gece açık kalmak zorunda değil.KAplumbağalar çok iyi yüzüler onlara bir şey olmaz suyun içinde.
Kısa zamanda akvaryumunuz fotoğraflarını da görmek isterim :)

dediğiniz doğru canlı bitkileri yerler tabikide affetmezler hayatta ancak ben onlara yararlı olanlarından söylemeye calısmıstım neyse :D canlı bitki yerine mango kökleri veya o tarz şeyler daha saglıklı olacaktır :)

ve siz elinizle koymaya calısmayın kuru alana kendisi bi gün muhakkak çıkacaktır :)

Bugun filtremi tamir ettirdim içine bişeyler kaçmış ondan çalışmamış. Filtrenin markası NSF680 Flow rate 600L/H iyi bişeymi şuan amatörüm bu işlerde... Birde kablumbağam kuru bölgeye çıkmaya başladı kuru bölgede kapay bir agaç var devamlı ona sürtünüyor dipteki mango köklerine sürtünüyor acaba onları sevmiyormu akvaryumdan çıkarayımmı?? Güneşlendirme için her gün balkona çıkarmayı düşünüyorum leğende içine su koymalımıyım.. Yem konusunda akvaryumcu siyah bir yem vermişti onu yemiyor dibe çöküyor yem direk bugun balık yemi verdim direk yedi akvaryumcuya sera yemlerini sordum adam resmen satmadı gerek yok diye dediğiniz yemden temin edicem. Son olarak sitede okudum avlanma içgüdüleri vardır diye canlı balık atmayı düşünüyorum hangi cins önerirsiniz.. Tosbişime doğal bir alan yaratmaya kararlıyım bütün şartlarıyla. Yakında resimlerini ekliyecem akvaryumun biraz daha değişiklik yapınca ozaman akvaryumum için eksik olaranları ve tavsiyelerinizi bekliyorum :)

Filtrenizin yeterli olup olmaması su miktarına bağlı , sürtünmesine gelince deri değiştiriyo vs. olabilir sevmemesi anlamına gelmez.Güneşlendirirken kabuğunun kuruyacagı ve güneş alacagı şekilde su koymanız yeter mutlaka gölge bir alan olmalı.Bir canlı diğer bir canlı ile beslenmemeli onlarında yaşamaya hakkı var ama doğanın kanunu bu illa alıcam diyorsanız ciglet yavrularını suya atabilirsiniz... :)

Teşekkür ederim birde akvaryumcu vitamin verdi suya damlatmam için (Spell Turtle Kapumbağa kabuk sertleştirici) Bunu kullanayımmı önerdiğiniz vitaminler nelerdir bugun onlarıda alayım.. Bide unutmadan ısıtıcıda alıcam önerdiğiniz marka ne olmalıdır.. Su için ve kablumbağa için gereken bütün vitaminleri yazarsanız sevinirim.. Ana yem olarak tetra reptomin stick bunu kullanmamı önerdiler. Akvaryumcudan tedarik edicem ek olarak karides alıcam.. ve kalsiyum destekli yemlerin isimleri neler acaba :)

++ Gerçekten beslemeyen herkese kaplumbağa almasını öneriyorum resmen 3 günde etrafında pervane oldum çok hoşuma gidiyor hareketleri :)Kokusuda hoşuma gitti :D 30 yıl bizimle kalır inşallah :)

simdi öncelik olarak kardesm suya herhangi bir kimyasal dökmeni önermiyorum su değerleri icin özelliklee mavi damla sudaki bakterileri alt üst ederek dengeyi mahvediyor , kabuguna kimyasalda sürmeyiniz bırakın güneşten aldıgı vitaminle büyünler geriye kalan vitaminleri meyve veya sebzelerden elde edebilrsiniz ki bu size kalmış birşey ama alıcam diyorsanız deep fix reptivit kullanıyorum ben (kullanıyorum diyemeyeceğim bir kere kullanmısımdır ancak yüzüne bile bakmıyorum ve kapluşlarım çok saglıklılar pekte bi gereği yok düzenli ve güzel bakıyorsanız) tekrar söylüyorum sera marka yemleri tercih ediniz ... ısıtıcı olarak marka vermek oldukca zor cok çeşit ısıtıcı var piyasada ama gene bilindik marka ısıtıcı kullanmanızı öneriyorum...

kimyasalı ana tankınızda yani kaplumbağanızın durduğu tankta kullanmayın demek istedim ayrı bir kapta ilaçlamasını yapabilirsiniz ...

Sağol Umut dediklerini uygulayacağım.

yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

birde mavi damla vs. ilaçlar yerine tuz kullanmanızı öneriyorum sudaki zararlı bakteriler için suyla eritip akvaryuma dökünüz

Tamam :) Şuan kablumbağam ısıtıcı lambanın altında gergin bir şekilde yatıyor kabuğunu fırçaladım kendiside baya süslere sürtünde kabugunda tahriş olmuş gibi izler var acaba kabukmu değiştiriyor sitede bunlarla ilgili makaleler okumuştum. Yoksa başka bir sorun olabilirmi veterinere gitmemi önerirmisin?

kabuk değiştiriyor ise suya daldıgında baloncuklar şeklinde çıkacaktır değiştirdiği bölgeler , eğer yara,kesik,çizik vs. gibi bir durum varsa veterinere gitmenizi öneriyorum ...

şunuda ekleyeyim 23 litre suya 3 cay kasıgı tuz katınız :)

Tamam sağolun.. Şimdi gereken malzemeleri almak için yola çıkayım :) Akvaryumun resimlerini en geç 2 güne ekleyeceğim :)

öncelikle kolay gelsin diyorum.yeni bir sahip,ortam bunlar ikinizide uzun süreliğine olmasada zorlayacak.kaplumbağanız size 2-3 hafta içinde alışacak,hatta o kadar alışacak ki sizi görünce suda çırpınacak ve sizi takip edecek.umarım kaplumbağanızda bir hastalık yoktur.yem olarak denildiği gibi kaplumbağanız 2 yaşında ve bitkisel ağırlıklı beslenmesi lazım fakat kaplumbağanız yem konusunda biraz zayıf kalmış.önerim ilk başta protein ağırlıklı yemlerle başlamanız.dibe çöken siyah yemler balıklar için kullanılan dip yemi ve protein ağırlıklı.yem alana kadar onu kullanabilirsiniz.kuru alana alışma sürecinde elinizle müdahale etmeyin yakında kendisi çıkacaktır.boğulur mu diye korkmayın çünkü çok iyi yüzücülerdir.ısıtıcı olarak roxin marka öneriyorum.w olarakta öneride bulunurdum ama akvaryumunuzun litresi hakkında bir bilgim yok

Umut akvaryumumun resimlerini koydum bakarsan sevinirim :) Resimlerini bekliyordun.

mailto:/forum/Konu-yeni-evimiz--3757.html

genç kaplumbağa' Alıntı:
öncelikle kolay gelsin diyorum.yeni bir sahip,ortam bunlar ikinizide uzun süreliğine olmasada zorlayacak.kaplumbağanız size 2-3 hafta içinde alışacak,hatta o kadar alışacak ki sizi görünce suda çırpınacak ve sizi takip edecek.umarım kaplumbağanızda bir hastalık yoktur.yem olarak denildiği gibi kaplumbağanız 2 yaşında ve bitkisel ağırlıklı beslenmesi lazım fakat kaplumbağanız yem konusunda biraz zayıf kalmış.önerim ilk başta protein ağırlıklı yemlerle başlamanız.dibe çöken siyah yemler balıklar için kullanılan dip yemi ve protein ağırlıklı.yem alana kadar onu kullanabilirsiniz.kuru alana alışma sürecinde elinizle müdahale etmeyin yakında kendisi çıkacaktır.boğulur mu diye korkmayın çünkü çok iyi yüzücülerdir.ısıtıcı olarak roxin marka öneriyorum.w olarakta öneride bulunurdum ama akvaryumunuzun litresi hakkında bir bilgim yok

Bilgilendirdiğin için sağol ısıtıcı alırken roxin marka olanını alıcam. Akvaryumumun litresini bende bilmiyorum ama 1 kova su rahat alıyor. Resimlerini koydum bakarsan sanırım daha sağlıklı bi ısıtıcı söylersin.

bakınca anlamak zor:)en-boy-yükseklik ölçüp bu sayıları birbiriyle çarpın.litresi ortaya çıkacaktır

Geri