Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam ishal oldu ne yapmalıyım?

burakcakay

Yeni Üye
Arkadaşlar 2 - 2.5 yaşlarında 2 tane orta büyüklükte kaplumbağam var. Aldığımdan beri yemlerinden farklı bir besin vermedim onlara. Dün konserve sardalya balığı verdim. Deli gibi yediler. balık ayçiçek yağlıydı. Tank leş gibi kokmaya başladı ve berbat oldu çamur gibi oldu su. Kaplumbağalarımı çıkardım lavaboda duruyorlar. Sanırım ishal olmuşlar. Sıvı dışkı yapıyorlar. Sürekli sarı renkte parça parça kum gibi ve leş gibi kokuyor. Ne yapmalıyım? lütfen yardım edin bilenler varsa.

RE: Ne Yapmalıyım Yardım Edin (Acil)

arkadaşım birinci olarak kaplumbağalara kendi doğal ortamlarında bulunmyan yiyeceklerden vermemelisin forumu ara bu konu hakkında bisey bulacagına eminim gecmiş olsun...

Evet verdiğiniz konserve zararlı içerisnde yağ bulunduruyor.günde bir kere kafasının hacmi kadar yem verin yeterli

kafasının hacmi derken nasıl yani. ben hergün 15-20 adet o uzun kalın yemlerden atıyorum. 2 kaplumbağa hangisi ne kadar kaparsa yiyor. ikiside aynı boylarda ikiside çok hareketli, güçlü, hiperaktif hayvanlar. ne kadar yem atarsam atayım doymuyorlar hep açlar. küçüklerken sürekli kuru karides ile besledim ve çok çabuk büyüdüler o yüzden. artık yem yetiştiremediğim için büyük yemlerden alıyorum kalın ve uzun olanlardan. şimdi kafasının hacmi kadar derken 2-3 parça yem demek bir tanesi için. o kadar yem ile doyar mı peki bu hayvanlar?

15-20 tane çok fazla.2-3 tane her birine yeterli olur.zaten onlar ne kadar atarsanız atın hepsini yerler depolamak için.

evet kafasının hacmi kaç yeme eşitse o kadar verin :)

tamam o zaman teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. :)

zaten kaplumbağaların çok yemelerinin nedeni doymakla alakası yok dopada ne zaman tyem bulursalar o zaman yedikleri için yani bir daha yem bulamayacağız kaygısıyla çok yerler ki bir daha bulamazlarsa depo ederler yani anlatabildim mi :)

vitamin takviyesi yapın ben devit3 ü öneriyorum. bir müddet sonra şikayetinizin geçeceğini tahmin ediyorum.

dyalnız deviy 3 ü suya sakın bulaştırmayın gözlerine zaralı olabilir. yemine damlatarak kullanabilirsiniz eczanelerde satılıyor 2.99 tl ye :)

doğrudur ben bu uyarıyı yapmayı unutmuşum suya temas etmemesi hayvanınızın yararına olacaktır.

merhamemin mi neyin anlamadım ?
tamam pardon karıştırdım ben :)

merhem demek istiyorsun herhalde? devit3 ü suya bulaştırmamak lazım dedim ya da bunu kastettim.

Geri