Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kötü Durumda

seref

Bronz 1 Üye
ilk öncelikle siteye yeni üye oldum sayenizde biçok şey öğrendim teşekkür ederim..bende 2 tane kaplumbağa var fanusta hediye gelmişti bi dişi bi erkek yaklaşık 4 aylıklar tabi gelir gelmez bu siteyi okur okumaz hemen gidip malzemelerini aldım 3 aydır çok iyilerdi fakat bi tanesi şuan kara alana çıktı 2 gündür orda gövdesini kabuktan dışarı çıkartmak ister gibi hareket yapıyo kafasıyla fakat hareket edemiyo arka ayaklarına dokundum hiç tepki yok ön ayaklarıda çok yavaş hareket ediyo su sıcaklığı sabit 28 derece lambası var filtresi var yemleri de bi çok çeşit sorun ne olabilir ölürse çok kötü olurum yardım lütfen

Cvp: kaplumbağam kötü durumda

İlk önce cinsiyetlerini anlayamazsınız. Akvaryumda baktığınızı umuyorum. Siz kimsenin lafına bakmayın ve direk bir veterinere gidin. Sonuçta okulunu okuyorlar :) Bizde birşeyler söyleriz ama veterinere gidin daha sağlıklı.

tabikide akvaryumda bakıyorum lamba ısıtıcı herşeyi tam.ilk bana geldiğinde ben çok ötü olmuştum bi saniye beklemeden bütün malzemelerini aldım şuan sorun o değil arka ayakları hareket etmiyo kendini öne doğru ittirmeye çalışıyo neden kaynaklanabilir ?

Burdan bişey söylemek zor. Ayrıca biz ''veteriner'' değiliz. Bence zaman kaybetmeden veterinere götür. Belki şoktur yani bilmiyorum belkide felç gibi bişeydir. Yani zaman kaybetme veterinere götür.

ileri Akciğer enfeksiyonu olmuş maalesef 2 gündür kuru alanda kalması çok kötü diğer belirtilerde varmı kontrol edin hapşurma,kuru alanda ağzı açıp kapama,suda yan yüzme alt kabuk pembeliği,Suya batamama veya taş gibi suya inip hareketsiz kalması,yem yememe,halsizlik,ve kuru alanda fazla kalma bunları kontrol edin eğer büyükşehirdeyseniz iyi veterinere gidebilirsiniz ama küçük şehirdeyseniz tahminim kaplumbağalardan anlayan veteriner yoktur oyüzden tedavi öntemi önerebiliriz.

Arkadaş arka ayaklarını oynatamıyor demiş. Akciğer enfeksiyonu ile bir alakası var mı ?

Siz bence şimdiden veteriner aramaya başlayın

Olabilir çünkü hiç hareket etmeden kuru alanda yatıyormuş buda akciğer enfeksiyonuna girer zaten felç gibi bir durum olsaydı kuru alanda yatmazdı yatmasının tek sebebi akciğer enfeksiyonudur 2 gün hiç yüzmeden kuru alanda kalsıysa kesin olarak söyleyebiliriz.

Bencede akciğer enf. muhtemelen,yorgunluk ve kırgınlık yapıyor,haliyle kaplumbağa elini ayapını oynatamıyor..Bence bir veterinere gitme imkanınız varsa geç kalmayın..

Bu numaradan Veteriner hekim Vildan Uncu'ya ulaş acilen. Çok yardımsever birisidir kendisi.
05333453355

Alperbey bu numara özel olabilir yani kendi internete vermişmi bu numarayı vermediyse özel mesajla gönderin lütfen.

İnternette var numarası :) Bana çok yardımı dokundu gerçekten. Arayın bence. İnternette yayınlı numarası yani :)

hastalıklarından herşeye kadar biliyorum ben akciğer enfeksiyonu değil çünkü ona dair hiçbir belirti yok ki zaten tedavi yöntemini de biliyorum hemen hemen.gentagut ve monodoks hazır durumda bulunuyo bende yani bu konuda baya temkinliyim kaplumbağalarım için.şimdi zorla suya ittirdim suda ayağını oynatmaya başladı ama çok yavaş hareketleri falan hemen gene kuru alana kaçtı su pis desem o da değil filtre olmasına rağmen 4 günde 1 değiştiriyorum.karides sanyu ve tetra yemlerini ayrı ayrı veriyorum.anlıyamadım diğeri çok canlı boyut farklarıda yok.fakat aklıma takılan bi durum var bikaç kere kavga ederlerken yakaladım arka ayaklarında 2 tane tırnağı yok olmuş.nolabilirki arkadaşlar sizce sonuçta herşeyi bu forum sayesinde öğrendim bende.ayrıca bi durum daha hasta gibi duran ne yem versem çok az yiyo bırakıyo her çeşit yemi denememe rağmen çok ağırkanlı olduğu yerden hareket bile etmiyo anlıyamadım

Bence Vildan hanımı arasanız çok iyi olur,sera raffy P verebilirsiniz ana yem olarak,kavgadan böyle bir durum oluşmuş olabilir ...

hastalıklarla ilgili her durumu okudum kimse de böyle bi durum yok forumda rastlamadım çok ilginç arka ayakları hareket etmiyo ya niye arka ayakları etmiyo.etse de çok ağır oynatamıyo gibi ettiryo.veteriner durumu olmadan çözemezmiyim kendim akciğer enf. yada göz iltihabı gibi olsa hemen tedavi edicem de öyle bi durum değil maalesef...

Size diyorum kendi başınıza asla bir işe başlamayın. İnternette okuduğunuz herşeye inanmayın. Unutmayın ki ''Veteriner'' değilsiniz :) Bunun eğitimini almadınız bir veteriner hekime danışmakta fayda var. Dediğim numarayı arasanız ne kaybetçeksiniz ki ?

Bence de bir yaralanma durumu olabilir,veterinere ihtiyaç var..

çok vakit kaybetmişsiniz. Aramakla birşey kaybetmezsiniz.

En azından arayıp danışsanız iyi olur,ya da facebook adresinden ulaşın vildan hanıma,bir şekilde öğrenin bence,yine de siz bilirsiniz..

Facebook'tan destek vermiyor pek :D Telefon ile arayın. Ama bana çok yardımı dokundu ve çok iyi biri

Eğer hareket edememe ya da zor hareket etme gibi bir sorunu varsa veterinere götürmenizi öneririm. Bacaklarında bir sorun olabilir. Hareket edemiyorsa sorun ciddi demektir.

Geri