Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Kötü Durumda

Cvp: kaplumbağam kötü durumda

arkadaşlar çok saolun özellikle alper ve jadeite arkadaşa.fanusa aldım şuan 1 litre suya 1 kapsül attım şuan kaynattım sıcaklık şuan 34 derece kapattım da ama sorun şu ki ısıtıcım 30 dereceye kadar çıkabiliyo daha üstüne çıkmıyo ve ısıtıcımı hasta olana kullandığımda akvaryumdaki sağlıklı yavrucak üşücek ona da tepe lambası yeter mi 40 watt 15 cm yükseklikte ısıtıcısız 7 saat idare etsin tepe ampulüyle sabah direk gider alırım hemen beklemeden.

Cvp: Kaplumbağam Kötü Durumda

Onu kuru bi kutuya alın altına bez serin kutunun. Lambayı öyle doğrultun üzerine, boşu boşuna hastalanmasın hayvancağız.
34 derece çok yüksek. Maksimum 33 derece olmalı. Sıcaklığı 1 derece düşürün. Şoka girer ani sıcaklık değişimlerinde.

sağlıklı olanı mı kuru bi kutuya aliyim..sabaha kadar kuru kutuda bişey olmasın susuz alanda ve akvaryumda boş kalcak.şu an hasta olanı fanusa aldım sıcaklık 33 derece yaptım ama maalesef 30 dereceye düşüyo çünkü ısıtıcımın son seviyesi o.sağlıklı olanda akvaryumda üstünde lamba var ama 40 wattlık bi lamba 15 cmlik yükseklikten suyu ne kadar ısıtabilir şu an akvaryum ısısı 27.

sabaha kadar kaplumbağanızın kuru bir yerde durması sorun çıkarmaz. Çünkü su zaten soğuk ve o ısınma lambanız suyu hiçbir şekilde ısıtamaz. Sağlıklı olan kaplumbağa da hastalanmasın.
Diğerine gelince, su sıcaklığı 33 derece olmadan antibiyotik etkisini göstermez. Isıtıcınız kaç watt ve markası ne? bir buçuk litre suyu çok rahat 33 dereye çıkarır bence. Dereceniz var mı?

Hayır alper bey ilerlemiş tospiklerde asıl 1 litreye 1 kapsul şekilinde kullanılıyor. 2 litre su ilacı daha da seyreltik hale getiriyor. Mantık olarak düşünün bir isterseniz :)

Şeref bey öncelikle sıcaklığın mutlaka 33 dercede sabit kalmasına özen gösterin. Akvaryumun üzerinide dediğim gibi havluyla kapatın. Soluduğu hava ve su sıcaklığı birbirine eşit olsun. Sağlıklı olan kapluşu da başka bir kaba alın geçici olarak. Kabın altına sıcak su torbası koyun ya da her saat başı sıcak su takviyesi yapın. Kuru aln lambasınıda suya doğru yaklaştırın azda olsa suyun ısınmasında faydası olur kanaatindeyim.

Cvp: Cvp: Kaplumbağam Kötü Durumda

Jadeite' Alıntı:
Hayır alper bey ilerlemiş tospiklerde asıl 1 litreye 1 kapsul şekilinde kullanılıyor. 2 litre su ilacı daha da seyreltik hale getiriyor. Mantık olarak düşünün bir isterseniz :)

Şeref bey öncelikle sıcaklığın mutlaka 33 dercede sabit kalmasına özen gösterin. Akvaryumun üzerinide dediğim gibi havluyla kapatın. Soluduğu hava ve su sıcaklığı birbirine eşit olsun. Sağlıklı olan kapluşu da başka bir kaba alın geçici olarak. Kabın altına sıcak su torbası koyun ya da her saat başı sıcak su takviyesi yapın. Kuru aln lambasınıda suya doğru yaklaştırın azda olsa suyun ısınmasında faydası olur kanaatindeyim.

Bende zaten 1 lt'ye 1 kapsül ağır olan hastalık için demiştim ve arkadaşınkide ağır :(

Veterinere göstermeden ilacı seyreltik kullanmasında fayda var. İleri durumda olduğunu bilmiyoruz hastalığın.

:) Ama maalesef çoğu kişi götürmüyor. Ben 4 ilaç kullanıyorum göz enfeksiyonu için veteriner eşliğinde :)

Hareket etmeye hali kalmamış zaten :(

2 haftadır yorum yazamadım taşınma ve internetim olmaması sebebiyle..ısıtıcım patlamıştı şuanki markasını bilmiyorum kutuyu attım ama iyi ve büyük 100 wattlık ki zaten rahatca yetiyo ısıtmasına..ilk önce dediğiniz gibi bi veteriner buldum monodoks tedavisi uygulamamı söyledi..o pet shoplarda satılan kaba aldım tedaviyi orda yapıyorum sağlıklı olan çok iyi ısıtıcı şuan akvaryumunda yok ama 60 wattlık ısıtıcı lamba suyu çok sıcak tutyo yeteri kadar onda bi sorun yok zaten çabuk büyüdü baya sağlıklı olan..hasta olana gelince 1 haftadır hiç çıkarmadım 1 litre suda 1 monodoks kapsülüyle tedavi ediyorum 12 saat arayla günde 2 kez değiştirirek..yalnız anlamadığım bi nokta var eskisinden şuan daha iyi en azından ağzını açmıyo ama yinede burnundan derin nefes alıp veriyo fakat hareketli yem konusuna gelince tetra reptomin yemiyo sanyuda küçük bildiğiniz gibi ondan sadece günde 2 yada 1 tane yiyo başka yemiyo..dün çıkardım artık akvaryuma aldım yine başladı ağzını açmaya anlamadım gitti..sorunu belkide akciğer enfeksiyonu değil yan yüzme yok pembeleşme hiç yok ama yinede belirtileri var yem az yeme bide nefes sorunu özellikle ve kuru alanda çok vakit geçirme bu sorunlarım daha gitmedi..k.bakmayın biraz uzun oldu ama neden kaynaklandığını anlayamadım hala ağzını niye açarak nefes alıyo tedaviden çıkardığımda ?

Geri