Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam kuru alana çıkmıyor

Kaplumbikci61

Yeni Üye
Başlıkla alakalı olduğu için buraya yazayım dedim. Benim yavru kaplumbağam paludaryumun yandaki rampasını çok tercih etmiyor ara sıra takılıyor genelde yumuşak bitkisine tutunuyor. Eğer iyice diklenirse kafasını dışarı çıkarabiliyor. Uyumak için rampaya gitmeyi akıl eder mi emin değilim ve su içinde uyuması sorun olur mu?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su kaplumbağaları gece üşümeme açısından burun dışarıda gövde su içinde uyumalıdır.

Uyku yerine gelirsek su içinde olmak kaydı ile nereyi seviyor ve benimsiyorsa orada uyur. Bunda bir sorun yok.

Bitki üstleri aynı zamanda kamufle ettiği için özellikle yavru hayvanlar tarafından tercih ediliyor. Yetişkinler her şekilde uyuyacak yer buluyorlar. Taban, su ortası yada bir yere tutunarak.

Kuru alana gündüz çıkıyor mu?
Isıtma lambası var mı?

Kaplumbikci61

Yeni Üye
Su kaplumbağaları gece üşümeme açısından burun dışarıda gövde su içinde uyumalıdır.

Uyku yerine gelirsek su içinde olmak kaydı ile nereyi seviyor ve benimsiyorsa orada uyur. Bunda bir sorun yok.

Bitki üstleri aynı zamanda kamufle ettiği için özellikle yavru hayvanlar tarafından tercih ediliyor. Yetişkinler her şekilde uyuyacak yer buluyorlar. Taban, su ortası yada bir yere tutunarak.

Kuru alana gündüz çıkıyor mu?
Isıtma lambası var mı?
Gündüz oraya çıkıp etrafa bakmayı sonra suya geri atlamayı seviyor enerjik olduğu günler (güneşli günlerde sanırım o yüzden) yüzüyor ve tırmanıyor. Isıtıcımız halen yok yaza girmeye yakın olduğumuz için şuan ona bakmadım. Hazır yazıyorken bir şey daha danışayım. Bu filtre günün her vakti açık kalmalı mı çünkü yemekleri yüzdüğü için o yerken kapatıyorum. Bir de suyunu filtreye rağmen ne sıklıkla değişeyim bazen çok kirli görünüyor.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Filtre 24 saat çalışır. Filtre kir tuttuğu için kapattığımızda kiri suya bırakır. Sağlıklı olan hafatada iki kez temizlenmesidir. Alttan hazneli iç filtrelerin altından poşet geçirip hemen fişi çekiyor ve filtreyi çıkarıyoruz kir suya akmıyor.

Su kirlendiğinde kısmi değişim yaparız. Bu tabandaki kirleri alırken azalan suyu tamamlamadır. Bunu resun marka dip sifonu (dip süpürgesi) ile yaparız. En kullanışlı dip sifonu budur. Kovada kimyasal değmemiş akvaryuma ait olursa iyi olur.

196812.jpg

Su sararmaya başlarsa genel temizlik yaparız bu komple ekipmanlarla birlikte akvaryumun temizlenmesidir.

Bunu yapmadığımız taktirde göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri kolonileri ürer. Su sararması amonyak patlamasıdır. Bu hayvanı zehirler.

Isıtma lambasını yaz kış 12 saat yakarız. Hayvana ısı doğrudan vurmalı dış ortam ısısının faydası olmaz. Bu hayvanı ısıtma yanında kabuğunu kurutup mantar ve yosun oluşumunu önlerken büyüdüğünde eski plakaların gerilip açılmasını sağlar.

Hayvan çevrede hareket olduğunda kuru alana çıkmaz. Kuru alan tehditlere açık bölgedir. Hayvan savunmasızdır. Hayvan çıktığı gibi uzun süre durmuyor ve suya kaçıyorsa sebep budur. Onun için hayvan alandayken uzak duruyoruz.

Kaplumbikci61

Yeni Üye
Filtre 24 saat çalışır. Filtre kir tuttuğu için kapattığımızda kiri suya bırakır. Sağlıklı olan hafatada iki kez temizlenmesidir. Alttan hazneli iç filtrelerin altından poşet geçirip hemen fişi çekiyor ve filtreyi çıkarıyoruz kir suya akmıyor.

Su kirlendiğinde kısmi değişim yaparız. Bu tabandaki kirleri alırken azalan suyu tamamlamadır. Bunu resun marka dip sifonu (dip süpürgesi) ile yaparız. En kullanışlı dip sifonu budur. Kovada kimyasal değmemiş akvaryuma ait olursa iyi olur.

Ekli dosyayı görüntüle 5494
Su sararmaya başlarsa genel temizlik yaparız bu komple ekipmanlarla birlikte akvaryumun temizlenmesidir.

Bunu yapmadığımız taktirde göz ve kulak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakteri kolonileri ürer. Su sararması amonyak patlamasıdır. Bu hayvanı zehirler.

Isıtma lambasını yaz kış 12 saat yakarız. Hayvana ısı doğrudan vurmalı dış ortam ısısının faydası olmaz. Bu hayvanı ısıtma yanında kabuğunu kurutup mantar ve yosun oluşumunu önlerken büyüdüğünde eski plakaların gerilip açılmasını sağlar.

Hayvan çevrede hareket olduğunda kuru alana çıkmaz. Kuru alan tehditlere açık bölgedir. Hayvan savunmasızdır. Hayvan çıktığı gibi uzun süre durmuyor ve suya kaçıyorsa sebep budur. Onun için hayvan alandayken uzak duruyoruz.
Tamamdır abi ben bunları yaparım ama çok önemli birşey oldu ben yemlerimi unuttum. 2 gün evde olmayacağız şimdi Cuma akşamı yazıyorum yarın sabaha yem bulmaya çıkacağım en son 4 te beslemiştim 6 saat olsu daha gece var bir sorun olur mu

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Netten hesaplı bulabilirsin. Petshoptan bakacaksan açık yem olmamasına dikkat et. Tarihi olduğunca yeni ve jelatini açılmamış olmasına dikkat et.

Haşlanmış yumurta akı verebilirsin ağzına sığacağı oranda ufaltırsın.