Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam mantar hastası mı?

Cvp: Kaplumbagam mantar hastası mı?

Ferhat Bey sanıyorum ki kaplumbağanız malesef mantar enfeksiyonuna yakalanmış ve epeyce ilerlemiş. Tuzlu suda günlük banyo ve antifungal merhem(mantar ilacı olarak bilinir) tedavi edilebiliyor ancak sizin kaplumbağanızın neredeyse tamamına yayılmış. Bence sürüngenler konusunda ihtisas yapmış bir veterinere (eğer şehrinizde üniversite var ise veterinerlik fakültesine) götürmenizi tavsiye ediyorum.

Evet baya ilerlemiş hastalık.Veterinere götürmeniz en doğrusu.

yapmayın ya daha 2 gün önce hediye gelmişti o zaman akvaryumdan ayırayım diğer kaplumbagaya mantar bulaşmasın, istanbuldayım eger bulabilirsem 2-3 gün bi veteriner arayım başka yapabileceğim bişey var mı söyledikleriniz dışında ? akvaryumun suyunu filan değiştiriyim mi daha 24 saat olmuştu suyu koyalı

Suya mavi damla damlatın bir çay kaşığı kaya tuzu(kaya tuzu yoksa iyotsuz tuz) dezenfekte edecektir. Kaplumbağanızı da tuzlu suda banyo yaptırın. İstanbul'da yaşıyorsanız size tek önerim İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi.. Çok ilgileniyorlar ve bilgileri de yüksek. Yarın ya da öbür gün götrürmenizi tavsiye ederim. Kendi kendine zor tedavi olabilir. En azından size ilaç ve dozajları hakkında bilgi verir. Eğer şehir merkezinden uzakta yaşıyorsanız internette sürüngenlerden anlayan veteriner telefonları ar. İlçenize yakın bir tanesiyle iletişime geçin. Umarım halledersiniz.

Ve kaplumbağanızı mutlaka ayırın bu sürede.

inşallah yardımlarınız için teşekkürler ..

1 parmak tuzlu suda banyo yaptırdıktan sonra, herhangibir antifungal merhem ile(eczaneden temin edebilirsiniz geni spektrumlu almanız fayfdalı olacaktır) cildine gözlerine geleyecek şekilde yedirin. 1-2 saat bir kapta ışığn altında kurumasını sağlayın. Ancak bu kesinlikle kesin tedavi değildir bunu veterinere götürene kadar uygulayın ve mutlak sürüngenlerden anlayan bir veteriner ile irtiata geçin.

mailto:/forum/Konu-buyuksehirlerdeki-veteriner-adresleri.html?highlight=veteriner+adresleri

Bu adreste veterinerlerin telefon ve adresleri mevcut, istanbul üniversitesine gidemiyorsanız buradan uygun bir tanesiyle iletişime geçebilirsiniz.

Maalesef çok ilerlemiş mantar hastası :( geldiğinde sanırım böyleydi ama alan arkadaşınızın hiçmi dikkati çekmedi üstünde beyaz beyaz sivilce gibi şeylerin olduğunu herneyse olan olmuş bundan sonra eminbeyin dediklerini uygulayın ve bir veterinere götürün inşallah kısa zamanda iyileşir.

Kaplumbağanız aşırı derece mantar hastalığına yakalanmış! bir veterinere başvurun ve tuzlu su banyosu yaptırın iki kaplumbağa besliyorsanız öbürünün yanından ayırın geçmiş olsun.

arkadaş hiç anlamaz bu işlerden hemşirelik okudugum için yarın staj günüm hastaneden sodyum bikarbonat filan isteyeceğim ..

Arkadaşlar sürekli soru soruyorum k.bakmayın bir sorum daha var kaplumbagam iyileşene kadar tamamen kuru alanda mı kalsın suya filan ihtiyacı var mı onu ne yapıyım

cevap verecek olan yok mu? :S

Suya koymazsanız zaten ölürler. Tuzlu suda (kaya tuzu) banyo yaptırın,metilen mavisi damlatın, Akvaryumuna da 1 çay kaşığı kaya tuzu koyun. 5 saat falan kuru alanda kalsın günlük olarak. Birde az daha unutuyordum antifungal bir ilaç kullanmanız şart.

Sadece merhem sürdüğünüzde 1-2 saat kurusun. Bir de mutlaka bir veterinere götürün. Antifungal merhem alın eczaneden biran önce.

Fotoğraflara göre ilaçsız geçmesi çok zor gözüküyor.

Peki sağlıklı kaplumbağaların mantar hastalığına kapılmamaları için ne yapmalıyız? Mantar oluşumuna sebep olacak etkenler nelerdir? Su değişimlerinde su şartlandırıcıları kullanıyorum. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler neleredir?

24 saat düzgün verimli bir filtrasyon, su değişimlerinde dikkatli olmak ve kaplumbağaların gerektiği kadar kuru alanda zaman geçirip tamamen kurumaları mantar enfeksiyonu riskini oldukça düşürür. Temiz bir akvaryumda mantar kapma riski oldukça düşüktür.

UV lambayı 23 W'a yükseltince kuru alana çıkma sıklıkları ve orada kalma süreleri arttı. Porselen ısıtıcıyı da gece gündüz çalıştırıyorum. Tamamen kuruyorlar, hatta bazen fazla kaldıklarını bile düşünüp korkuyorum, hastalar mı diye. Ancak yem uzatınca hemen suya atlayıp hareketlenlenmeleri beni rahatlatıyor:)

Bu tembeller pineklemeyi çok seviyorlar :)

kabuk değişiminede girdi bugün mantarlı olan kaplumbagam beyaz beyaz deriler elime geliyo ..

Geri