Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Mantarmı Oluyor ?

Ufukoski

Yeni Üye
Merhabalar ben aynı akvaryumda 2 kaplumbağa besliyorum. Bu işte oldukça yeniyim. Kaplumbağalarımı Petshopdan 13.01.2011 de aldım. Yaptığım Akvaryum Şekli. Uzunluk 30cm Yükseklik 20 Cm Genişlik 15 Cm fanusu. İç Filtre (Şelale Tipi RS-082A), Isıtıcı (26 C Sabit). Ortada hayvanların rahatca çıkabileceği ve kuruyabileceği bir taş. Üsttede akvaryumun lambası (Spot taktım iyi ısı veriyor) Suyuna mavi damla (Contra-lchtyyo marka) damlattım prospektüsünde yazdığı şekilde uyguladım. Günde 2 kere yem veriyorum 12 saatte 1. Sabahları normal yem akşamları karides. Karidesleri vermeden önce 2 - 3 günde bir yeme Vitamin damlatıyorum (Spell Turtle Marka - Vitamin ve Kabuk Sertleştirici) Öncelikle bu şekil beslemem kaplumbağalarımın sağlığına uygunmudur ? Suları oldukça Derin kaplumbağa en dipte dik durduğunda 3 kaplumbağa üst üste dursa anca kafası çıkar.

Şimdi gelelim esas soruya. Kaplumbağalarımdan birinin alt kabuğunda beyazlaşmalar var yani altındaki o güzel sarı yeşil şekiller silik gibi duruyor. Sanırım aldığımdan beri var. Diğerininki gayet iyi. Ayrıca 2 hayvanında üst kabuğunda kuyruklarına doğru en uç noktada kabuk yumuşaması var. Acaba neler yapmam gerekiyor. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Akvaryumu ileride büyütmeniz gerekecektir.

Mantardan şüphe ediyorsanız ;

mailto:/forum/kaplumbagalarda-mantar-hastaligi-t-113.html

Bir kontrol edin.

Kabuklarındaki yumuşaklık düzenli beslenme ve vitaminle düzelecektir. İmkanınız varsa uvb lamba daha uygun tabii. Günlük kafa hacmi kadar ana yem verin.Mavi damlayı da sadece su değişimlerinde damlatın.

Birde bir konuda görmüştüm Çiftleşme & Kıtlık hariç kaplumbağalarda birbirini ısırma gibi davranışlar olmaz demişti bir arkadaş. Benim kaplumbağalarım zaten küçük 5 cm uzunluğu var 2sininde. Çiftleşmeleri imkansız. Kıtlığa gelince 2 öğün yemek veriyorum. Birbirlerini durmadan taştan aşağı falan atıyorlar arada birbirlerini ittirip ısırmaya çalışıyorlar. Acaba oyun falanmı oynuyorlar yoksa aralarında bir anlaşmazlık falanmı var ? Çok hareketliler mantar konusundaki halsizlikler yem yememeler kesinlikle yok. Kuru alana doğru dürüst çıkmıyorlar bile sürekli yüzüyorlar. Sanırım hayvanlarım sağlıklı. Birde konu dışı belki ama sormakda yararı olacak bana. Şelale filtrem var İç filtre. Cama vantuzla yapışık. Filtreyi temizlemek için çıkarttığımda içindeki bütün pislik çekme sarsıntısından dolayı ne kadar pislik warsa suya geri düşüyor. Doğal olarak filtreyi temizlesemde çoğu pislik suda olduğundan geri takıp çalıştırdığımda gene aynı şekilde doluyor. Dış filtrelerinde bu küçük akvaryum için gereksiz olduğunu düşünüyorum. Acaba filteyi daha temiz bir şekilde çıkarmanın pratik bir yolu varmıdır ? Şimdiden ilginiz için teşekkürler...

Hayır illa çiftleşme veya kıtlık gerekmıyor kavga etmeleri için.
Anlaşamadıkları içinde kavga ederler.
Kuru alandan atmaları oyunda olabilir kavgada.Gözlemleyin birbirlerini ısırdıklarında mutlaka ayırın.

O boyutta bir akvaryuma basit iç filtlereden alabilirsiniz. Ayrıca yavru kaplumbağaların kuyruk kısmında yumuşaklık olması normaldir. O renk değişimleri kabuk gelişimiyle alakalıdır.
*Kaplumbağanızı haftada 1-2 kez yumuşak bir fırçayla temizleyin.
*Sera ve Tetra marka yemler kabul görmüş kaliteli yemlerdir.
*Karidesi haftada bir vermeniz daha uygun olur.
*Eczaneden 2 liraya satılan Devit3 oral damla temin edin ve hergün yemlerine 1-2 damla damlatın. İyice emmesini bekleyin.(5-10 dakika)
*Suyuna da 2 günde bir 4 5 damla kendi vitamininizden damlatabilirsiniz.(2-3 günde bir toplam yemine de 4-5 damla damlatın.)
*Mavi damlayı mutlaka temin edin.
*Yerleri dar olduğu için agresif davranışlar sergileyebilirler.

arkadaslar benımkılerın mantarım ı var resımlerını nasıl eklıyecegım

mailto:/forum/tniypic-com-dan-upload-t-1673.html
mailto:/forum/sitemize-resim-ekleme-imageshack-ta-upload-t-801.html

sımdı benım pırtık- çırtık - tırmık-osmanıye mantarmı olmus ?

Ekli dosyalar

• P0739_310111.jpg
    P0739_310111.jpg
    91.3 KB · Görüntüleme: 131
  • P0742_310111.jpg
    P0742_310111.jpg
    89.4 KB · Görüntüleme: 174
  • P0743_310111.jpg
    P0743_310111.jpg
    85.8 KB · Görüntüleme: 143
  • P0744_310111.jpg
    P0744_310111.jpg
    71.5 KB · Görüntüleme: 151
Alestug o beyazlık sadece kafalarında mı? Akvaryumun köşelerinde suyun geldiği hizada da böyle beyazlıklar var mı? Mantar olup olmadığını anlayamadım. Elinle kazıdığında eline bulaşıyor mu?

suyun kenarındada beyaz lekeler yok, elıme bulasmıyor.tavuk derısı vermıstım dokundumu acaba bıde..bunların fare dıskısı gıbı dıskı yapmıslar normalmı?

Tavuk derisi vermeyin yemek olarak. Ayda 1 haşlanmış beyaz etinden verebilirsiniz. Dışkı için birşey söyleyemem. Bu beyazlıklar için veterinerle görüşme şansınız varsa daha uygun olur. Çünkü mantar değil diyemiyorum ben burdan.

suyun kenarındada beyaz lekeler olustu buralarda veterıner yok ama arastıracagım

Kaplumbağalara tavuk derisi gibi ek gıdaları akvaryumda veriyorsanız bu şekilde yağ tabekası oluşabilir. Kapluşlar da kafaları yarı su dışında beklediği için uyurken vs. kafalarında birikiyor olabilir. Bu bir ihtimal tabii. Veterinere ulaşamazsanız akvaryumunuzu tamamiyle yıkadıktan sonra doldurduğunuz suya mavi damla damlatın.

eğer mantar olduğundan şüpheleniyorsanız akvaryumunuzu güzelce temizleyin.filtrenizide temizleyin.kaplumbağalarınızın üzerinde oluşan ve mantara benzeyen beyazlıklarıda ılık suda bir fırça ile temizleyin.akvaryumunuzu yeniden su ile doldurun ve akvaryumunuza dezenfektan dökün.inşallah geçer

valla taslarını akvaryumu camasır suyunda yıkadım.ısıtıcı veya fılıtre suanda yok hepsını fırcaladım kollarını dahı elımle uvalayarak yıkadım sadece bır tanesınde beyaz leke kaldı ? yarın mavı damla damlatacam :) sımdılık suları temız sadece kendı derı parcaları var o kadar yıkanmaktan soyuldular :)

Mavi damla kullanımına ve hijyene dikkat ederseniz sorunun üstesinden gelirsiniz :)
Geçmiş olsun

dezenfektan derken kimyasalı kastetmemiştim ama olsun iyice duruladıysanız sorun olmaz:)
akvaryumcularda dezenfektanlar satılıyor ben onu kastetmiştim.inşallah kurtulursunuz bu hastalıktan.geçmiş olsun

valla okadar cok duruladım ki gıcır gıcır etti:) kaplunbaglarıda fırçaladım güzelce
ıkı kaplunbağmda kaldı beyaz lekeler kireç sürülmüş gibi bugün mavi damla alacağım zate herşey için teşekkür ederim.bide benım ufaklıklara kullanmam gereken vitaminleri yemleri ne alayım.burdaki akvaryumculara pek güvenemiyorum.hani şu kapuk sertleştirici filan var ya onu dedim...bilinçli almak istiyorum...

Kabuk sertleştirici alma pek yararlı değil.
Mavi damla(Contra ıchthyo)Balıklar için kullanılan bir ilaç.
Vitamin alabilirsin.

Geri