Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Neden Büyümüyor?

Masters

Bronz 1 Üye
Kasımda 2 tane su kaplumbağası almıştım biri çok büyüdü diğeri hiç ama hiç büyümedi.

Ve kaplumbağamda da beyazlıklar söz konusu ve kabuğu şekilsiz. Ve yumuşak. 
Yemek yiyor ve çok hareketli fakat sürekli kuru alanda, sadece ben akvaryuma bakarken atlıyor birde yem verirken birde ışık kapalıyken.
Yumurta suyunu ilave edince ve yumurta yiyince biraz hareketlenmişti fakat yine aynı hale geldi. Sürekli kuru alanda.

Bu büyümeyen kaplumbağam.
mailto:/y42dZL.jpg
mailto:/VY2pWn.jpg

Bu aynı gün aldığım diğer kaplumbağam. Aynı boydaydılar.
mailto:/3o28ZA.jpg

Buda Büyük kaplumbağam.
mailto:/y42drj.jpg

3'üde aynı akvaryumda fakat küçükler Akvaryumun ayrılmış bölümünde.

Alt bağa resminde küçüğün sol arka ayağının önünde kabuktaki nedir, lezyon mu var, kir mi ?

Üst bağada arka kabuk yanmış. Lambanın mesafesini biraz yükseltmen iyi olur. Diğerinde de var. Bunlar üst üste çıkıyorlarsa bu daha da yanmalarına sebep olur.

Mineral yemi haftada iki gün ver. Yumurta suyunun hiçbir işlevi yok kokudan başka bir işe yaramaz.

Kabuğun her tarafını ıslak diş fırçasına tuz döküp yavaşça ovaladıktan sonra akvaryum suyu ile durulayıp peçete ile sildikten sonra devit sürüp kuru bir yerde ılıman olacak şekilde 10 dakika beklettikten sonra peçete ile silip akvaryuma alırsın. Bunu haftada iki defa yap.

Ortancanın kabuğuna ve yemine uygulamayı haftada bir; büyüğe de sadece yemine haftada bir onun kabuğu iyi gerek yok.

İki haftada bir de bir yeme bir damla damlatıp ver.

Cvp: RE: Kaplumbağam Neden Büyümüyor?

cem' Alıntı:
Alt bağa resminde küçüğün sol arka ayağının önünde kabuktaki nedir, lezyon mu var, kir mi ?

Üst bağada arka kabuk yanmış. Lambanın mesafesini biraz yükseltmen iyi olur. Diğerinde de var. Bunlar üst üste çıkıyorlarsa bu daha da yanmalarına sebep olur.

Mineral yemi haftada iki gün ver. Yumurta suyunun hiçbir işlevi yok kokudan başka bir işe yaramaz.

Kabuğun her tarafını ıslak diş fırçasına tuz döküp yavaşça ovaladıktan sonra akvaryum suyu ile durulayıp peçete ile sildikten sonra devit sürüp kuru bir yerde ılıman olacak şekilde 10 dakika beklettikten sonra peçete ile silip akvaryuma alırsın. Bunu haftada iki defa yap.

İki haftada bir de bir yeme bir damla damlatıp ver.
Ben yeterli ısı vermiyor diye lambayı değişecektim , UVB-UVA Lamba alıcaktım. Yukarı kaldırsam yeterli olur mu? UVB-UVA Lamba almama gerek var mı? Gerek varsa Hazirana doğru alacağım. fakat 2 tane almak zorundayım.

Mineral Yem bende mevcut değil. Hangi yemi almalıyım bende bir tek Tetra Reptomin var. Yarın bulabilirsem Sera Raffy P alıcağım. Küçük yiyemiyor yemleri fazla.
Birde yeme ne damlası damlatmalıyım? Markası vs. varmı ve nerde bulabilirim? Ve küçükteki beyazlıklar mantar mı? ve çok fazla kabuğu yumuşak kağıt gibi. Hiç ama hiç zorlamadan aşağı gidiyor ve çok şekilsiz bir kabuğu var.
alt kabuğunda da beyazlık varmış,  yeni fark ettim.

lezyon mu pek anlamadım.

Uvb katkılı sarfiyatsız tipler ısı vermez ısıtıcı lamba her daim olacak. Uv'yi tek al. 2 gün küçüklerde bir gün büyük tarafında dursun. Şimdilik acelesi yok. Devit ile idare et. Temmuzdan sonra alırsın.

Deviti eczaneden alacaksın. Yemde raffy p ve gammarus mutlaka olsun. Tek yem olmaz. Jbl agil ve sera mineralde al.

Teleskop akvaryumdan al.

KabuktaKi beyazlığın ne olduğu tam net gözükmüyor. Sol arka bacağın önündeki (resimde sağ taraf) kahverengiliği diyorum. Orası çukurlaşmış mı ?

Geri