Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam sanırım hasta

bugraksel

Yeni Üye
Kaplumbağam 3-4 cm kabuk boyuna sahip.Bayağı hareketli de.Ama kendini son zamanlarda suyunun ısısını 28 de tutmama rağmen uykuya veriyor.Yem olarak gammarus,mineral yem ve temel yem kullanıyorum.Minerali haftada bir kere,gammarus ve temel yemi kafa boyutuna göre bir gün gammarus,bir gün temel yem olarak veriyorum.Gözlerinde bir sıkıntı yok gibi duruyor(fotoğrafını bırakıyorum).Ancak kabuğu bakımsız ve hasta gibi duruyor.Yemleri buzdolabında muhafaza ediyorum.1-2 haftada bir devit damla damlatiyorum kabuğuna ve fircaliyorum.Neden böyle oldu anlamadim.Şu anda bile hareketli istese çok iyi yüzüyor ama eski neşesi kalmadı.Eskiden yem için deliren kaplumbağam ağzına yem bile almıyor iki gündür.Yerini değistirdim.Acaba ona mı stres yaptı anlamadım.Nasıl bir yöntem uygulamalıyım.Buradaki veterinerlere götürsem hiçbir şey yapamıyorlar.Tedavi yöntemi olarak ne yapmalıyım?Lütfen yardımcı olun.Gözlerinde,kabuğunun altında,üst kabuğunda bir sıkıntı ve hastalık ibaresi varsa bilmek,ona göre tedavi uygulamak isterim.Elimde şu an genta damla var.Yorumlarınızı bekliyorum...

Ekli dosyalar

• IMG_20241013_141932.jpg
    IMG_20241013_141932.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20241013_141726.jpg
    IMG_20241013_141726.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_20241013_141658.jpg
    IMG_20241013_141658.jpg
    3.7 MB · Görüntüleme: 13
Isıtma lambası var mı? Hayvan stress yapabilir mesvim geçişlerinde durgun yada hareketli olabilir.

Isıtma lambası yoksa biran önce halledin bu konuda bilgi verdim. Ampul bilgi Link

Geceleri kuru alanda mı uyuyor?

merhabalar ısıtma lambam var.fotoğrafını bırakıyorum 100w fakat çok alan ısıtma etkisi olmadığını düşünüyorum.Yenisini alsam iyi olacak.Isıtma lambası akvaryuma ne kadar mesafede durmalı ve ne kadar saat çalıştırılmalı bir bilgim olmadığı için çok efektif kullanamamıştım.Linkten bu bilgiyi edindim.Evet kuru alanda uyuyor.Kaplumbağamın fotoğraflarında herhangi bir sağlık sıkıntısı görüyor musunuz acaba?bunu da öğrenmek ve tedbirimi önceden almak isterim.Linkteki halojen ve uvb lambadan edineceğim.

Ekli dosyalar

• * Görsel 2024-10-13 saat 15.18.32_196bac89.jpg
    * Görsel 2024-10-13 saat 15.18.32_196bac89.jpg
    79.6 KB · Görüntüleme: 1
O ampul ışık vermediği için hayvanda güneş etkisi oluşturmuyor. 40 watt klasik akkor yada 42-46 watt halojen armut ampul alacaksınız.

Kuru alan ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın. Su 28 derece olsun.

Gece kuru alanda uyuyor ise bu seramik ampulü kullanın. Gece ampulü uzun süre kaldığı ve su kaybına uğramaması için ilk yarım saatlik ölçümde 31 derece olsun.

Suda tutunacağı bir tünek yapın. Sağlıklı olan suda uyumasıdır.

Tabandaki çakılları çıkarın yerine vitasand pro78 marka sarı silis kum alın.

Yemleri artık dolaptan çıkarabilirsiniz. Serin bir yerde dursun. Hayvan yediğinde soğukluğunu hissetmesin. Bu da yememe sebeplerinden biri olabilir.

Akvaryumun önden bir resmini çekip atabilir misiniz? Rampa mesafesi uzun. Su yükseltmek gerekiyor gibi. Bu hayvanlar genelde sudan ıslak çıkıp lamba altına giderken soğuk yiyip akciğer enfeksiyonu oluyor.

Kabukta bir sıkıntı yok. Plakalar açılmaya bağlı matlaşmış ve kireç var.

İlaç kullanmayalım siz ışık veren ampulü alın ona göre durumuna bakalım.

Merhabalar.Öncelikle konu kilit sandığım için geç yazdım kusura bakmayın.

Akkor lamba internetten baktım.İlçedeki elektrikçileri gezdim.30W bulabildim ve onu taktım şu an.Bir önceki yazışmada belirtildiği gibi 25 cm yukardan bağlantısını sağladım

Yaz aylarında yukarılara kadar çıkıyordu.Ara sıra hala yukarıda en tepede buluyorum.(Genellikle öğle vakitleri)Geceleri ise suyun içinde rampaya tutunur vaziyette uyuyor.Suyun içindeyken yüzmesi güzel fakat bir an evvel rampaya çıkmak istiyor ve kendini uykuya veriyor.Son 2 gündür de burnundan hafif hafif baloncuk çıkıyor ama hemen suyun yüzeyine çıkıyor baloncuk.(Bu bir hastalık emaresi mi bilemedim)Yem yemesi ise yavaş ve isteksiz fakat yiyor.

Bahsettiğiniz kumdan satın alacağım.İnternette görmüştüm.Tüneklere de bir göz atacağım.

Yemleri dolaptan çıkardım.Akvaryumun fotoğrafını paylaştım.Suyu biraz daha yükselmeli miyim?Suyu yemler çok kirlettiği için akvaryuma taktığım bölmede besliyorum.Bir de ekstra UVB ampul alalım mı?

Kabukta sıkıntı olmaması mutlu etti beni.İlginiz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• IMG_20241017_084712.jpg
    IMG_20241017_084712.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 7
Suyu rampa altına 3-4 cm kalacak kadar yükseltebilirsiniz.

Kaçma girşimleri var ise önlem alın. Kaçtıkları yeri unutmazlar.

Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üstüne cam derece yatırın tam yarım saat sonra 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

25-40 wattı biliyorum 30 watt çıkardıklarını yeni görüyorum. Netten de bakın. Yedekli olsun hep zamansız patlıyorlar.

Atakan petshopta var. Bugün özellikle baktım. Yoksa tedarik etsinler diye varmış.

Gece suda uyumalı böylece üşümez. Ama kuru alanda uyursa o seramik ampulü kullanın üşümesin.

Uvb ampulde ısrarım yok pahalı ürün yemlerinden de alıyor. Ciddi bir durum olursa devit öneriyorum. Yoksa gerek yok. Alırsanızda sadece uvb içeren alın. Bu daha ucuz. Uva işini ısıtma lambası görüyor.

Su içinde uyurken burnunda hava kabarcığı yapar. Bu su kaçmasını önlerken suda oluşan olağandışı titreşimleri de hissetmesini sağlar. Tehdide karşı önlem.

Burnundan sarı yada şeffaf akıntı geliyorsa bu da bronşit belirtisidir. Akıntı yoksa durum normal.

Suyu rampa altına 3-4 cm kalacak kadar yükseltebilirsiniz.

Kaçma girşimleri var ise önlem alın. Kaçtıkları yeri unutmazlar.

Hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üstüne cam derece yatırın tam yarım saat sonra 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlayın.

25-40 wattı biliyorum 30 watt çıkardıklarını yeni görüyorum. Netten de bakın. Yedekli olsun hep zamansız patlıyorlar.

Atakan petshopta var. Bugün özellikle baktım. Yoksa tedarik etsinler diye varmış.

Gece suda uyumalı böylece üşümez. Ama kuru alanda uyursa o seramik ampulü kullanın üşümesin.

Uvb ampulde ısrarım yok pahalı ürün yemlerinden de alıyor. Ciddi bir durum olursa devit öneriyorum. Yoksa gerek yok. Alırsanızda sadece uvb içeren alın. Bu daha ucuz. Uva işini ısıtma lambası görüyor.

Su içinde uyurken burnunda hava kabarcığı yapar. Bu su kaçmasını önlerken suda oluşan olağandışı titreşimleri de hissetmesini sağlar. Tehdide karşı önlem.

Burnundan sarı yada şeffaf akıntı geliyorsa bu da bronşit belirtisidir. Akıntı yoksa durum normal.
Çok teşekkür ederim destekleriniz için.Dediklerinizi uygulayacağım.🙏

Geri