Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam sanırım hastalandı

candir

Bronz 4 Üye
Arkadaslar fazla kuru alanda durdugunu soylemistim simdide hep uyumaya basladi ve hic yem yemiyor bu neden kaynakli acaba? Suyumun sicakligi vs iyi ama papi sanirim hastalandi.

Son zamanlarda su değişimi yaptınız mı? Su değerleriniz iyi mi? Filtre yeterli temizliği yapıyor mu?
Yemlerinizin tarihi geçmiş mi? Uygun yem kullanıyor musunuz?
Hayvan bir sebeple korkmuş olabilir mi? Yani akvaryumdan sıkça çıkarılma düşme durumları gibi?
Kuru alan ve su ısınız doğru değerlerde mi? Yani su 26-28, kuru alan 31-33 derece mi?

Cvp: kaplumbağam sanırım hastalandı

Son zamanlarda su değişimi yaptınız mı? Su değerleriniz iyi mi? Filtre yeterli temizliği yapıyor mu?
Yemlerinizin tarihi geçmiş mi? Uygun yem kullanıyor musunuz?
akvaryumun suyunu çok sık deyişme filitreni temizle

Benim de kaplumbağama bir şey oldu. Dün akşam hiçbir terslik yokken sabah uyandığımda akvaryumun dibinde ters şekilde yatarken buldum.Panikle elime alıp koluna bacağına dokundum irkilip tepki verir gibi olunca ölmediği için rahatladım ve ayrı bir kapta bir parmak derinliğinde su ayarlayıp kaplumbağamı içine koydum birkaç dakika sonra tamamen canlandı ve hareket etmeye başladı.Daha sonra tekrar akvaryumuna kuru alanına bıraktığımda suya girdi ve yüzmeye çalıştı ancak sağa sola devrilerek zar zor yüzebildi. Sanırım halsiz.Bilmiyorum ne yapmam gerekiyor?
(Akvaryumda 28 derece sabit ısıda besliyorum, filtresi ve kuru alanı da var)

Birden bire hiç sebep yokken bu kadar ters bir durum olmamalı. Bence hiç vakit kaybetmeden bir veterinere götürüp danışın. Hayvanda denge sorunu oluşmuş. Akciğer enfeksiyonunda tek tarafa yatma olur. Hatta bu yan yüzme yavaş yavaş artar. Bu şekilde sağa sola devrilme ve ters dönme başka ciddi bir sorun olduğunu düşündürüyor.

Hayvan hiç elden yada akvaryumdan düşmedi değil mi? Yani sebepsiz yere bu tarz bir durumla ilk kez karşılaştım.

hayır hiç düşmedi, bir gecede böyle birşey olabilir mi? enfeksiyon falan?

Belirti bu kadar ileri derecede olmamalı. Bu hayvanda enfeksiyondan çok denge sorunu var. Gece su içinde sıkışıp uzun süre nefessiz falan mı kaldı acaba. Yada felç gibi bir durum mu var anlayamadım. Ancak şu varki bu hayvanlar öyle su içinde ters durmaz. Hemen veteriner kontrolü gerekir.

simdi eski normal haline geri dondu ama ben yine de bi veterinere gotureyim. ilgilendiginiz icin tesekkurler

Önemli değil.
Evet, anormal bir durum olduğu için ne olduğuna dair gecikmeden danışıp fikir almakta fayda var.

Su degerlerim vs her sey tamam diger iki kaplumbagamda bir sorun yok fakat o yem yemiyor ve yuzmuyor arada bir kuru alanda uyuyor

Diğerlerinin bu hayvanı rahatsız etmesi söz konusu olabilir. Hiç bir sebep ve başka belirti yokken bu davranışlar bana bu sebebi düşündürdü.

Hepsi baris icindeydi ama hatta hasta kaplumbagamin yanina kuru alana cikip duruyorlar bazen

Merhaba herkese,benimde kaplumbağalarım var artık arkadaşım ilgilenemediği için onları evlat edindim.2 taneler Michelangelo hareketli yemlerini yiyor ama diğeri Leonarda hiçbirşey yemiyor , zorla ağzına götürüyorum ağzını bile açmıyor hiç hareket etmiyor hep uyuyor ve kabuğu yumuşamaya başladı ,petshoptaki görevli bana bir krem verdi parlatıcı ve kabuk sertleştiriciymiş onu kullanıyorum 2 gündür ...ısıtıcım otomatik 25 dereceye ayarlı, Michelangelo'yu başka bir kaba aldım ,birbirlerinden etkilenip hasta olduklarını duydum bari o kurtulsun dedim... ama sanırım Leonardo depresyonda:(( ama neden? ne olucak onun sonu?...çok üzücü, yemek yemediği için bu durumda olduğunu düşünüyorum, nasıl yedirebilirim ona yemleri zorla? karides ve yesil kaplumbaga yemlerinden kullaniyorum Leonardo ikisinide yemiyor Michelangelo hepsini yiyor, onları ayırdığım halde durum değişmedi, bana yardım edebilir misiniz? Teşekkürler

benimkide öyle kabuğu daha yumuşamaya başlamadı ama sanırım sonu sizinki gibi olacak :( sorunları ne anlamıyorum :( acaba anadolu yakasında iyi bir veteriner önerebilir misiniz?

seçil anlattıklarına göre durumu çok kötü bir an önce tedaviye başlamalısın foruma yeni üye olduğun her açıdan belli.az sonra forumdaki tecrübeli kişiler sana herşeyi anlatacaklardır.ben şunları söyleyim o kabuk sertleştirici dedikleri şey kabuğunun hava almamasına sebep oluyor ve buda kabuğunu yumuşatıyor yalancı petshopçular sırf para kazanmak için satmış onu çabuk çöpe at!!! birdahada sürme. mailto:/forum/Konu-akciger-ve-goz-enfeksiyonlari-tedavileri.html bu konuya göz at hastalıklar bölümünü araştır şimdilik.

hoş geldin seçil. yeni ortam ve yeni bir kişi, uyum ve adaptasyon açısından sorun oluşturur. bu genelde su dibinde ve iştahsızlık belirtisiyle görünür. sanırım seninki kuru alanda uyuyor bu durumda bir hastalık söz konusu. kabuğu yumuşak ve zayıf kaplumbağalar özellikle ufaksa suya batmaz.

bununla birlikte D3 vitamini eksikliğine bağlı olarak kabuk yumuşar. bunun için önce uvb ampul o yoksa eczaneden temin edilecek Devit vitamini ikame olur. bu yağlı bir vitamindir. sadece yemine damlatılıp ağız yoluyla verilmelidir. akvaryumu kirletir. eğer yem yemiyorsa kuru bir yere alınıp üstü kurulandıktan sonra kabuğunun altına ve üstüne sürülüp olabildiğince emmesi sağlanmalıdır. bu yolun etkisi azdır, ama az da olsa emilim yapar daha sonra yeterince emildiğine kanaat getirdikten sonra üstü tekrar silinip suya alınır.

özellikle sera reptilin vitamin başta olmak üzere bir vitamin damla alıp onu da verirsen iyi olur. vücudu biraz direnç kazanmakla birlikte iştahı da açılır. bunu da yemine damlatıp vermek gerekir gene yem yemediği durumda bunu ağzını açıyorsa bir damla, açmıyorsa ağız çizgisine boydan boya sürerek kısmen yutması sağlanır.

petshoptaki adamın verdiği ürün parke cilasından başka birşey değil. hiçbir faydası olmadığı gibi zararıda çok. at gitsin, yukarda yazdıklarım uygundur.

bunun yanında başka bir hastalıkta olabilir. ağız açıp kapama var mı; burnundan baloncuk çıkıyor mu; yanaklarda şişlik var mı gibi. bunları incelemen lazım.

bu arada D vitamininin yeterli olduğu üst kabuğundaki kahverengilikten anlaşılır. bu aynı bizim yazın plajda bronzlaşmamız gibidir. bu yavrularda pek gözükmez panik yapmayın. belli bir büyüklüğe gelenlerde özellikle kabuk kenarlarında birikir. kuyruk tarafındaki kısım normalde yumuşak olur. o açıdan da endişelenmeye mahal yoktur.

tıkçe' Alıntı:
Benim de kaplumbağama bir şey oldu. Dün akşam hiçbir terslik yokken sabah uyandığımda akvaryumun dibinde ters şekilde yatarken buldum.Panikle elime alıp koluna bacağına dokundum irkilip tepki verir gibi olunca ölmediği için rahatladım ve ayrı bir kapta bir parmak derinliğinde su ayarlayıp kaplumbağamı içine koydum birkaç dakika sonra tamamen canlandı ve hareket etmeye başladı.Daha sonra tekrar akvaryumuna kuru alanına bıraktığımda suya girdi ve yüzmeye çalıştı ancak sağa sola devrilerek zar zor yüzebildi. Sanırım halsiz.Bilmiyorum ne yapmam gerekiyor?
(Akvaryumda 28 derece sabit ısıda besliyorum, filtresi ve kuru alanı da var)

geçmiş olsun tuğçe, hayvanın ciddi biçimde halsiz ve büyük ihtimalle de bir hastalığı var. akciğere benziyor. bir süre kendine gelene kadar sığ bir suda bekletmelisin. vitamin takviyesi de iyi olur. sığ suda bu sıcaklık olayı nasıl olur bilmem içine ısıtıcı sığmaz. benim iki kaplumbağam hastalığın verdiği halsizlikle suya girip boğulmuştu. (gerçi bir tanesini diğer kaplumbağalardan biri suya atmıştır diye düşünüyorum ama) ısıtıcı lambasını olabildiğince açık tut. gece içinde night glo ampul vardır o sıcaklık verir. veterinere götürüp baktırmalısın. böyle bir durumda akvaryumda derin suda durması tehlikeli, ölebilir.

Kabuk yumuşaması için ek olarak kalsiyum takviyeside iyi olur. Mürekkep balığı kemiğini toz haline getirip vityaminli yada ıslak yeme bulayarak haftada bir verin. Kabuk normale dönünce iki haftada bir kez uygundur.
Diğer hususları Cem eksiksiz anlatmış ve sormuş.

Geri