Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam sanırım ölecek :( :(

ThunderVolt

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar 4 aylık büyük kaplumbağam var.2 Gün önce geceleyin ısıtıcı anlaymadağım şekilde 2 ye ayrılmış..Sonra da sürekli çalışmaya devam etmiş..Sıcaklık 42 derece falandı suyun hemen 2 kaplumbağamı da alıp başka bir kaba koydum.Sonra kırık ısıtıcıyı çöpe attım ve akvaryuma tekrar su koydum.2 gündür ısıtıcı yoktu.Kaplumbağam ise 1.5 gündür değişti.Su soğuk olduğundan mı bilmiyorum ama abartısız 1.5 gündür 1 lokma yemedi..Eskiden yem gösterince heycanlanır yemi kapardı..karides raffy p sanyu karışık veriyorum...Şimdi ise yemiyor bakıp tekrar dibe giriyor..

Sorun ne anlayamadım ölmesinden kokruyorum.Isıtmak için de hiçbir alet yok elimde..ben de su çok soğuk olduğu için bir havluyu ısıtıp kaplumbağamı içine koydum şimdi yanımda..hemen uykuya daldı hayvancağız..Acaba sorunu nedir anlayamadım..Akciğer enfeksiyonu için sadece iştahsılzık ve dipte kalması belirtileri var.Ama hala anlam veremedim..nasıl bir tedavi uygulamalıyım arkadaşlar.Lütfen yardımcı olun çok üzgünüm :(..

Isıtıcıyı yarın öğleyin alıp getiriyorum inşallah :( :(

Edit tubidik: Başlıkta acil, yardım gibi kelimeler kullanmak yasaktır.

RE: Yardım! Arkadaşlar kaplumbağam sanırım ölücek :( :(

1 tanemi kaplumbaganız var ?
2 Taneyse kavga etmışlerdir.Isıtıcının kırılma sebebide bu olabilir.Yem yememesinin sebebide.
1 tane ise;Isıtıcının nasıl kırıldığı hakkında tek fikrim çok ısınıp çatlaması ardından kırılması...Kırıldıgında elektriği suya dağıtmıştır diye düşünüyorum.Acaba çarpıldı mı :(
Bir veterinere danışmakta fayda var.

2 kaplumbağam var.

kavga ettiklerini pek düşünmüyorum.Çünkü büyüğü küçüğünün 2 katı kadar.Ama ısıtıcının nasıl kırılıp ikiye ayrıldığı hakkında bir fikrim yok.Tek bildiğim Allah a şükür uyanmışım ve ısıtıcıyı farkettim yoksa sürekli ısınıp kaynar hale gelirdi su...Çarpılmış olsalar diğeri beter olurdu çünkü boyu bozuk para kadar.Ama o çok sağlıklı şu an maşallah..

Şu an havludan tek gözü ile bana bakıyor.Ne yapmam hakkında hiçbir fikrim yok :S

Benim başıma da gelmişti. kapluşu güneşlendiriyordum. o ara nasıl olduysa akvaryumda ısıtıcı kırılmış. tabi Allah tan hayvanı suya atmadan elimi bi suya soktum ki su soğuk ve sanki gıdıklıyor birşey elimi :) baktım ısıtıcı 2 parça. Yani kapluşlara o elektriğin nasıl etkisi olur bilmem ama bana bir zararı olmadı.
bence soğukta kaldığı için iştahı kapanmıştır.100 wattlıktı ısıtıcım beni çarpmadı diyebilirim. şu ana kadar da bir sorun yoksa yeme probleminin üşümesinden olduğunu düşünüyorum. yarın ısıtıcıyı alınca umarım düzelir.

şu an ikisini de havluya sardım öyle bekliyorlar.Bunun bi zararı olur mu? Buz gibi sudan iyidir diye düşündüm ben.

yani soğuk sudan iyi olabilir bilmiyorum ki. korkabilirler belki. ama başka da yapıcak birşey yok zannedersem :(

ThunderVolt' Alıntı:
kavga ettiklerini pek düşünmüyorum.Çünkü büyüğü küçüğünün 2 katı kadar.

Bu birşey değiştirmez.Küçükte saldırmış olabilir.Büyükte saldırmış olabilir.İyice kontrol edin.Yarası varmı ?

Benim bildiğim kadarıyla ısıtıcıların seviyeleri oluyor. O seviyenin üstüne çıktıysanız patlamış olabilir(ısıtıcınızın markasını bilmiyoruz). İştahının kesilmesi büyük ihtimalle soğuk sudandır. Genelde iştahlı hayvanlardır ama soğuk onları kötü etkiliyor. Isıtıcı kullanırken dikkatli davranmalısınız. Ben akvaryumcudan aldığımda oranın sahibi bana tavsiyelerde bulunmuştu ben sadece onları dikkate aldım ve ısıtıcım çalışıyor.

Geçmiş olsun...

Bugün 50 watt ısıtıcı ve termometre aldım.Suyu 30 dereceye ayarladım.Şu an hayvan hareketli..fakat hala yem yemiyor..bi alışsın bakalım inşallah düzelir :(

Yardımcı olan herkese teşekkürler.

Şahsen Kaplumbağalar Isıtıcıdaki Bir Hassas Noktaya Çarpmış Ve Isı 42 Dereceye Fırlmışı Ve Çok Isıdan Kısa Devre Yapmış Olabilir Kaplumbağalarında Zihni Bulanmış Olabilir..

RE: Arkadaşlar kaplumbağam sanırım ölücek :( :(

[/color]Sanırım dediğiniz gibi akciğer enfeksiyonu olabilir..Şu an herşeyi tamam akvaryumun kuru alanı da tekrardan kurdum.:Hemen üzerine çıkıp gerindi hayvan..Ayaklarını geriye uzattı..1 saate yakındır orada bekliyor...2-3 gün geçsin bakalım tam olarak anlaşılır hastalığı neyse havyancağızın...

Yeni aldığım ısıtıcıyı en dibe koydum suyun..önceden su yüzeyinde koymuştum..şimdi kırılma olasılığı düştü sanırım :):.Ki hala neden kırlıdığı hakkında bi fikrim yok ama dediğinz gibi olabilir

EDITpaytak:Başlıkta (yardım acil yardım vb. gibi kelimeler kullanılmamalıdır.

Geri