Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam sanırım zor durumda

sulekoo

Bronz 5 Üye
Merhaba . Kaplumbağam Kenny'yi maalesef ki ölüm fanusunda besliyorum. Onu yazlıkta unuttum 1 ay orada kaldı yemek yiyemedi (hayvan severler kesinlikle şu anda bana küfür ediyor).Şimdi o hayata döndü . Fakat yemek yemiyor, elime almak istiyorum tırnaklarını batırıyor, kuru alana alıyorum onu kabuğuna çekiliyor sadece kafası dışarıda kalıyor. Kafesinden dışarı çıkımaya çalışıyor çıkartınca kabuğuna giriyor yakınımızda veteriner olmadığı için götüremedim. Kabuğu yumuşadı kabuk için vitamin aldım her zaman ki yemini değiştirdim. Tetra marka yem kullanıyordu artık yemiyor. Yanına gidiyorum kaçıyor benden. Sevmeye çalışıyorum benden kaçıyor ne yapmalıyım. Bide müzik dinletiyorum ne tür müzik dinleteceğimi nerden anlarım?

Cvp: Kaplumbağam sanırım zor durumda

S.A kardeşim

1. dostum şimdi kaplumbağa seni düşman sanıyor olabilir
2.kabuk yumuşaması için kabuğuna Dvit-3 sür bide güneşe koy ama başında bekle KUŞ KAPABİLİRbirde kışın güneş olmadığı için ultraviole lamba almalısın.
3.ısıtıcı alıp büyük bir cam akvaryumda özgür kalmasını ve ısınmasını sağla yoksa soğukta kış uykusuna yatar birde filtre al suyu temizlesin haftada 2 kez suyunu değiş .
4.akvaryumuna petshotan aldığın taştan bol bol koy.
5.çıkıp ferahlıyacağı bir yer koymalısın ama köpük koyma yutar mutar.
6.
YEMEK OLARAK 2 GÜNDE 1 KARİDES VER 1GÜN KARİDES 1 GÜN YEŞİLLİK VER ÖRNEĞİN MARUL AMA ALIŞMASINI SAĞLA :)

:33::33::33::33::33::33::33::33::33::33:^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^:whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:

Ekli dosyalar

• imgres.jpg
    imgres.jpg
    11.4 KB · Görüntüleme: 96

Turtle protective 27' Alıntı:
S.A kardeşim

1. dostum şimdi kaplumbağa seni düşman sanıyor olabilir
2.kabuk yumuşaması için kabuğuna Dvit-3 sür bide güneşe koy ama başında bekle KUŞ KAPABİLİRbirde kışın güneş olmadığı için ultraviole lamba almalısın.
3.ısıtıcı alıp büyük bir cam akvaryumda özgür kalmasını ve ısınmasını sağla yoksa soğukta kış uykusuna yatar birde filtre al suyu temizlesin haftada 2 kez suyunu değiş .
4.akvaryumuna petshotan aldığın taştan bol bol koy.
5.çıkıp ferahlıyacağı bir yer koymalısın ama köpük koyma yutar mutar.
6.
YEMEK OLARAK 2 GÜNDE 1 KARİDES VER 1GÜN KARİDES 1 GÜN YEŞİLLİK VER ÖRNEĞİN MARUL AMA ALIŞMASINI SAĞLA :)

:33::33::33::33::33::33::33::33::33::33:^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^:whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling::whistling:

size 4 sorum olacak ;
1- Kenny'ye kendimi nasıl sevdirebilirim?
2- her gün düzenli olarak uyukluyor sizce neden ?
3- yemini sevmemiş olabilir mi?
4- Kış uykusuna yatarsa ne olur?

Bildiğim kadarıyla evde beslediğimiz kaplumbağalar kıs uykusuna yattığında büyük ihtimalle uyanamıyorlar çünkü onlar doğal ortamlarında değil. Eğer o kapta bakmaya devam edersen o hayvan kış uykusuna yatıp muhtemelen birdaha uyanamıycak. Kaplumbağanı seviyorsan biran önce bir akvaryum(buyuk bir plastik kapta olabilir ama bir süre çünkü bence sağlıksız) ve ısıtıcı al. Ve ayrıca kaplumbağanıda 1 ay boyunca unutmak büyük sorumsuzluk...

Son durumu bu ve şu andada böyle duruyor :(

mailto:/ea1p45.jpg

Şule hanım acilen kaplumbağanıza akvaryum, ısıtıcı ve gerekli diğer ekipmanları almalısınız. Eğer bunları yapamıyorsanız lütfen kaplumbağanızı sahiplendirin. Yusuf bey haftada 2 kez su değişimi yaparsak filtre kullanmamızın bir anlamı kalmaz, karides ek yemdir, günlük sera raffy p veya tetra reptomin gibi ana yemlerin yanında gün aşırı verilebilir.

bunun bende farkındayım sponsor beyle (babamla) görüştüm bu hafta içinde en geç halledeceğim. birde birkaç şey soracağım,
1.si kaplumbağam kafasını suya sokuyor ben bakınca ben kafamı çevirince tekrar çıkartıyor sizce neden?
2.si kaplumbağaların müzikten hoşlandıklarını duydum ne tür müzik dinlediğini nereden anlarım?

Kaplumbağa evcil hayvan değildir. Sevmeye sizi sevmesine zorlamayın. Hayvan bu tür müdahalelerle strese girer ki bence girmiş olması büyük ihtimal. Tuba hanımın dediği gibi ekipmanları tamamlamanız gerekiyor ve çok acil yapılmalı. Aksi halde kısa zamanda hasta olacak yada hasta. Kabuk yumuşaması için UVB lamba kullanmalısınız. Bu lamba D vitamini sentezi yapmasını sağlayarak kabuk ve kemik gelişimine faydalıdır. Bu lambayı alana kadar 15 gün süre ile haftada iki gün yemlerine damlatarak Devit 3 verebilirsiniz. Daha sonra haftada bir kez verilebilir. Ama UVB lamba alınca kesmelisiniz, hatta lambayı hemen almalısınız. Daha sağlıklı olacağı kesin.
Ekipmanları tamamlayıp uygun ortamı sağlayınca yemini verip kendi haline bırakın. Zamanla alışıp normale dönebilir. Ama bu şekilde düzelemez.

Çok teşekkürler. ^^

Geri