Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kabuğundaki siyah desenler beyaz oldu

Ahmetcan akkara

Bronz 5 Üye
Kaplumbağamı sahipleneli 4 ay oldu
Şu sıralar kabuğunda beyaz beyaz lekeler olduğunu farkettim
Kireç falan olabileceğini okudum ama hiçbir şekilde çıkmıyo beyazlıklar ve habire bir eliyle gözünü kaşıyıp duruyo
Ne yapmam lazım

Ekli dosyalar

• IMG_20230629_223028.jpg
    IMG_20230629_223028.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 25
Hayvan büyüdüğü için ara çizgiler genişlemiş. Bununla beraber alttan yeni plaka geliyor. Üstteki plakanın kenarlarında da açılma var bu çizgi ve kenarlara kireç dolup taşlaşmış.

Göz çevresinde deri değişimi var mı?

Yada kızarıklık, beyazlık vs. Gözünün resmini çekip atın.

Devit uyguluyorsunuz değil mi? Önermiştim diye hatırlıyorum.

Devit önerdiğinizi hatırlamıyorum
Gözünde beyazlık kızarıklık ve şişlik vardı ama 1-2 hafta önce indi şuanda gözleri gayet normal görünüyo ama bir gözünü hiç açmıyo fotoğrafını atıcaktımda uyuyo şuan.

Ve kabuğu iyice yumuşadı

cem bey bu arada bende kaplumbağamın kabuğundaki beyazlıklar için devit kullanayımmı?

Eczaneden devit marka damla alın. İlk hafta 3 günde bir, 1 damla ağzına damlatın sonraki 3 hafta haftada 1 kez uygulayıp bırakın.

Kabuğuna 1 ay boyunca haftada iki kez peçete ile kurutup 1 damla sürüp yayın. 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın.

Sonra bakalım yine.

Gözüne bakayım gerekirse ona da damla uygularız.

Devit önerdiğinizi hatırlamıyorum
Gözünde beyazlık kızarıklık ve şişlik vardı ama 1-2 hafta önce indi şuanda gözleri gayet normal görünüyo ama bir gözünü hiç açmıyo fotoğrafını atıcaktımda uyuyo şuan.

Ve kabuğu iyice yumuşadı

Gerek yok. Yavru hayvanlarda çok gerekli olmadıkça kullanmak yarardan çok zarar verir.
peki uvb lambayı ne zaman almalıyım kabuk boyu 5.5cm civarı. bu arada tetra reptomin sipariş ettim baby bulamadığım için, birde sera raffy p aldım birde tropical biorept w aldım. devit ve gentagut alacağım evde dursun birşey olursa veya gerek olursa diye.

Eczaneden devit marka damla alın. İlk hafta 3 günde bir, 1 damla ağzına damlatın sonraki 3 hafta haftada 1 kez uygulayıp bırakın.

Kabuğuna 1 ay boyunca haftada iki kez peçete ile kurutup 1 damla sürüp yayın. 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın.

Sonra bakalım yine.

Gözüne bakayım gerekirse ona da damla uygularız.
Devid dediğiniz genta gibi bisey mi

Biraz uğraştım fırçayla beyazlıkların yarısından çoğu çıktı ama suda parlak parlak gözüküyo

Hayvanın gözü şuan böyle ve hiçbişekilde açmıyo habire eliyle kaşıyo yemlerini görmekte zorluk çekiyo veya yeme daha yakın bile değilken ağızını açıp boşluğa savuruyo ve suyun içindeyken habire ağızını açıp duruyo

dün biraz izlerken suyun içinde biranda çok hızlı kafasını titretir gibi sağa sola attı bunu neden yaptığını anlamadım

Ekli dosyalar

• IMG_20230701_194134.jpg
    IMG_20230701_194134.jpg
    130 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:
Enfeksiyon var. Gentagut alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Sağlam olana da 1 damla. Düzelene kadar devam edin.

Devit küçük şişede D vitamini, coledan olmaz. Devit alacaksınız. Bir tane devit sürdükten sonra ve sürmeden resmini çekin.

Hayvanın ağzına yada boğazına birşey takılmıştır. Onu çıkarmak yada yutmak için o hareketi yapar.

Hayvanın kabuğu kimyasal herhangi birşeye maruz kalmadı değil mi? Kabuk sertleştirici de dahil.

peki uvb lambayı ne zaman almalıyım kabuk boyu 5.5cm civarı. bu arada tetra reptomin sipariş ettim baby bulamadığım için, birde sera raffy p aldım birde tropical biorept w aldım. devit ve gentagut alacağım evde dursun birşey olursa veya gerek olursa diye.
Bir dahaki sefere kendi konunda aç lütfen burada bütünlük kaybolmasın.

Uvb 8 cm kabuk boyu sonrası herhangi bir zamanda olur.

Repto büyüktür. Kırarak ufalt.

Devit ve genta alma bunlar son kullanma tarihi olan ilaçlar.

Enfeksiyon var. Gentagut alın. Sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatın. Sağlam olana da 1 damla. Düzelene kadar devam edin.

Devit küçük şişede D vitamini, coledan olmaz. Devit alacaksınız. Bir tane devit sürdükten sonra ve sürmeden resmini çekin.

Hayvanın ağzına yada boğazına birşey takılmıştır. Onu çıkarmak yada yutmak için o hareketi yapar.

Hayvanın kabuğu kimyasal herhangi birşeye maruz kalmadı değil mi? Kabuk sertleştirici de dahil.
Devit i nerden bulabilirim eczanelerdenmi yoksa petshoptan mı

Kabuğu nu beyazlayana kadar hiçbirşekilde bişey sürmedim beyazladığında sadece su ve bi fırçayla temizledim ama akvaryumunu temizlerken taşları sabunlamıştım ama sonrasında baya suladım

Eczaneden alacaksınız.

Kabukta deformasyonlar (oyuk ve delikler) kimyasal ve mantar kaynaklı oluşur. Bir iki delik gördüm onun için sordum.

O zamandan bu zamana sabun kalıntısı kalmamıştır.

Fırça orta sert diş fırçası olacak.

Şuanda yeni sudan çıktı
Biraz kurudu ıslakken beyazlık görünmüyo kuruyunca hemen beyazladı sanırım kireçti fırçaladım çıktı gitti

Gözüde az önce cok hafif açtı yani diğerinin yarısı kadar açtı

Taştan soğuk yemesin diye bez koymuştum acaba kimyasal olmuş olabilirmi

Bide kabuğu biraz soyuluyo soymam gerekiyormu yoksa hiç ellemiyimmi

Son düzenleme:
Yüzeydeki kireç ıslandığında kaybolur. Plaka altına işlemişse plaka atılana kadar çıkmaz.

Bir daha kabuğun resmini çekip atın. Deviti fazla uygulamayalım.

Göz için damlayı uygulayın. İçinde iltihap var.

Kuru alan taş ise onun yerine başka birşey kullanın özellikle ufaklar soğuk yer. Bu konuda örnekler var.

Beze kimyasal madde bulaşmamışsa birşey olmaz.

Plakalar çok açılmamışsa dokunmayın yaralarsınız. Kendi atar.

Tamamdır
kabuğun ıslak ve kuru halini attım
Gözünü kuru yerde açmıyo ama suyun içinde cayır cayır geziniyo

Ekli dosyalar

• IMG_20230703_170136.jpg
    IMG_20230703_170136.jpg
    2.8 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230703_164729.jpg
    IMG_20230703_164729.jpg
    3.3 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20230703_171402.jpg
    IMG_20230703_171402.jpg
    406.1 KB · Görüntüleme: 14
Gözünün önünden deri parçası mı sarkıyor?

Tamam kabuk temizlenmiş. Deviti kabuğa haftada bir kez uygulayın. Bir ay sonra bırakın.

O gözündeki şeyi bende siz söyleyince gördüm sanırım kameradan

Bu sabah beslerken video çekmiştim yayınlamak için, o videoyu isterseniz atıyım ama nasıl atılıyor videnoun linkini falanmı atmam lazım

Youtube üzerinden link atılıyor. Hayvan canlı yemini yiyorsa uğraşmayın gerek yok. Siz göz damlasını damlatın.

Hocam peki bir sorum olacak bu hayvana deniz kumu koysam bişi olurmu veya tuzlu suya maruz kalsa nolur merak ediyorum

Deniz kumu olmaz mantardan petrol artığına keskin kenarlı taş midye kırığı vs. her türlü şey vardır.

Reslerde silis kum kullanıyoruz. Bu topak yapıda 1 mm çapı altındadır hayvan rahat yiyebilir. Vitasand marka bu ölçüleri taşımakla birlikte yıkanıp sterilize edilir.

Tuz bu hayvanlar için zararlıdır. Tatlı su canlılarıdır.

Geri