Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam Sogukta Kaldi

semihkck

Yeni Üye
Merhaba herkese,

3 tane kaplumbagaya babalik yapiyorum. Birisi 8 yasinda disi, birisi 6 yasinda erkek ve birisi 2 yasinda erkek. 8 yasindaki kaplumbagam bir enteresan. Genelde evin icinde kendi halinde dolasir. Cani sikilinca paludaryuma girer ve cikar. Kedi gibi bir hayvan, gelir surtunur, kucagina cikar falan :)

Bugun evin balkon kapisini sabah acmistik ve bu da disari cikmis (Disarisi -1 derece). Aksam etrafta gozukmeyince aramaya basladim epey arama sonunda balkon aklima geldi. Maalesef bizimki sabahtan aksama kadar balkonda sogukta kalmis ve epey buzusmus. Elime aldigimda buz gibi idi, derisi cansizdi ve cok yavas hareket ediyordu. Hemen ellerini ve ayaklarini biraz ovusturarak ilik su ile yikadim. Sonra paludaryum sicakligini artirarak paludaryuma koydum. Oyle hareketsizce bekledi bir sure. Ama bu bekleyiste hizli nefes alip veriyor ve elleri atiyordu sanki. Goz bebeklerine baktigimda onlar da bi kuculup buyuyordu. Biraz yem verdim elimle ve yedi. Elimle verince yiyor ama suda yuzenlere hareket etmiyordu. Yemiyle beraber alsin diye amoksisilin+klavunat iceren antibiyotigi toz haline getirip yemlere doktum suda (hayvanlarda nasil bir etkisi var bilmiyorum ama profilaksi amacli genis spektrum iyi olur gibime geldi). Bir sure sonra hareketlendi ama cok hareketli degil yine. Sabah durumuna bakacagim tekrar. Su an uyuyor (genelde pek uyumazdi).

Ne yapmaliyim sizce? Akciger hastaligina yakalanmaz umarim.

Kaplumbagalar evde kendı halınde dolasmamalıdır.
Yarın durumundan haberdar edin.Şu an suyun ısısını biraz daha arttırın ve bekleyın.Umarım birşey olmaz kaplumbagaya.

Birdahada kesınlıkle teraryumdan çıkmasına izin vermeyın!

Uyanmis ve hakeretlenmis yine. Bir sorun yok gibi gozukuyor.
Evde dolasmasini biz de istemiyoruz ama buyuk erkek onu surekli rahatsiz ediyor (kur yapiyor). O da sanirim erkegi istemiyor ve paludaryumdan kaciyor. Buyuk erkek de kacabilir ama o cikmak istemiyor nedense. Karasal alanlarina cikip atliyorlar (sanirim daha yuksek yapmaliydik). Atlarken bir taraflarina zarar verirler diye rampa yaptim artik ve ordan girip cikiyorlar. Bir de eskiden kucuktuler ve paludaryumda sikilmiyorlardi ama simdi sikiliyorlar gibime geliyor. Ne kadar buyuk bir paludaryum olsa da hayvanlar sanirim en cok dogal ortamlarinda mutlu. Bu vakitten sonra onlari dogaya da salamam boyle yasayip gidiyoruz bakalim.

semihkck' Alıntı:
Uyanmis ve hakeretlenmis yine. Bir sorun yok gibi gozukuyor.
Evde dolasmasini biz de istemiyoruz ama buyuk erkek onu surekli rahatsiz ediyor (kur yapiyor). O da sanirim erkegi istemiyor ve paludaryumdan kaciyor. Buyuk erkek de kacabilir ama o cikmak istemiyor nedense. Karasal alanlarina cikip atliyorlar (sanirim daha yuksek yapmaliydik). Atlarken bir taraflarina zarar verirler diye rampa yaptim artik ve ordan girip cikiyorlar. Bir de eskiden kucuktuler ve paludaryumda sikilmiyorlardi ama simdi sikiliyorlar gibime geliyor. Ne kadar buyuk bir paludaryum olsa da hayvanlar sanirim en cok dogal ortamlarinda mutlu. Bu vakitten sonra onlari dogaya da salamam boyle yasayip gidiyoruz bakalim.

Böyle devam etmez.
Ya büyütmelisiniz yada ayırmalısınız.

Aynı sorun bende de var. Büyük dişi kapluşum akvaryumunda durmak istemiyor.Belki yumurtlamak istiyordur diye toprak bile getirdim ama şimdilik birşey yok :) Kapluşların sağlığı açısından evde gezmeleri uygun değil. Biraz meraklı hayvanlar galiba fırsat bulup da akvaryumundan kaçmayanı yok herhalde. Kapluşların akciğer enfeksiyonu durumlarında doksisiklin kullanılıyor. Umarım sizin kapluşunuz hasta olmamıştır. Soğuktan sıcağa koyarken şok geçirme ihtimali olabilirdi ama siz o kısmı da atlatmışsınız. Bugün daha iyi olur inşallah.Durumundan haberdar edin.

Kaplumbağa evde bir yerlere girip ölebilir,hasta olabilir bunun için kaplumbağanızı evde dolaştırmamalısınız.

Geri