Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam son günlerini yaşıyor galiba

Semiz26

Yeni Üye
Meraba benim iki adet yavru kaplumbağam var yaklaşık 5 aydır bakıyorum büyük olanın durumu kötü ilk önce 10 gün falan hiç bişey yemedi suda pek durmuyor zaten zor yüzüyor yan yan yüzüyor ve ağzını acıp boğazını şişiriyor biraz geçmesini bekledim geçmeyince petshopa sordum senin kaplumbağa gidici dedi ben sana şimdi burda birsürü ilaç damla verip seni kandırırdım ama sonu gene ölüm olur kaçarı yok ölcek dedi bende tamam dedim karides verdi bunu ver diye onu 1 hafta az az yedi karnı bıraz doydu ama 2-3 gündür yine bişey yemiyor yapıcak bişey varsa yapmaya hazırım ölümü bekliyor yavrucak...

Cvp: Kaplumbağam son günlerini yaşıyor galiba

Petshopçuların hiç dediklerine inanma bilmeden konuşuyorlar. Kaplumbağalarınıza ölüm fanusundamı bakıyorsunuz?Kaplumbağanıza ölüm fanusunda bakıyorsanız tam ekipmanlı bir akvaryum almalısınız plastik kaplarda kaplumbağa beslenmez soğuk suda hasta olur.

O petshopcu doğruyu söylememiş akciğer enfeksiyonu geçiripte iyileşen kapluşların bir sürü örneğini gösterebilirim. Sen elinden geleni yap sonra vicdan azabı çekme. Bir kere ekipmanları eksikse ısıtıcı filtre kuru alan lambası falan onları hemen edin. Kabuğunun altında kızarıklık hapşurma gibi belirtiler de var mı? Gözleri şiş mi?

Aşağıdaki belirtiler var mı ?
Belirtileri Nelerdir?
-Eğri eğri yüzmek.
-Alt kabukta pembeleşmek.
-Suya koyulduğunda dibe çökmesi ve suyun dibinde hiç hareket etmemesi.
-Burundan veya da ağızdan salya gelmesi.
-Çift gözün kapanması.
-Nefes alırken hırıltılı sesler çıkarmak.
-İştahsızlık.
-Gözlerde çapak veya da şişme.
-Zor nefes almak.
-Hapşırmak.
-Kuru alanda normalden çok daha fazla vakit geçirmek.

Yapmanız Gerekenler Nelerdir?
-Suyun sıcaklığını 2 derece yukarıya çıkarmak.
-Suya ve yeme biraz daha fazla vitamin damlatmak.(Unutmayınız ki bu vitaminler kaplumbağa sağlıklıyken onun vücut direncini korumasına yardımcı olmak amacıyla kullanılır yani hastalıklarda ilaç görevi görmez.)
-Veterinere götürerek fikrini almak.
-Veteriner kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulamak.
-Eğer gözlerinde problem varsa çok ince bir tabaka olmak üzere günde 1 kere iyileşene dek "Terramycin" merhem kullanabilirsiniz.Krem emene dek kuru ve sıcak bir yerde ilacın etkisini göstermesini beklemelisiniz.

Akvaryumda bakıyorum,kuru alanı var,su seviyesi ideal.ısıtıcımda 26 derecede.arada hapşuruk sesi ve mıyk mıyk yapıyor pembeleşme yok gözüde acık sürekli 1-2 kere suyun dibinde durmuştu 10-15 saniye veterinere götürürüm ama her veteriner bakıyormu bilmiyorum evime yakın bir veteriner bide hayvan hastanesi var.

su sıcaklığını 30 dereceye çıkarın veterinere götürme imkanınız varsa götürün umarım götüreceğiniz veteriner kaplumbağalardan anlıyordur. Geçmiş olsun...

2 veterinere götürdüm ama malesef anlamıyolarmış kendi imkanlarımla ne yapabilirim acaba vitamin falan alsam iyi gelirmi?

Su sıcaklığını 2 derece yükseltin.Vitamin alabilirsiniz.

vitaminin adını yazabilirmisiniz ona göre alayım yanlış bişey almayayım şimdi devit3 falan öyle bir isim duymuştum ama tam bilmiyorum.

Sera reptilin, biyo tortvit veya beaphar kaplumbağa vitamini alabilirsiniz.

ne yapsam fayda etmedi ya taşın üstünde yanağını cama dayadı ölmeyi bekliyor akvaryumculara falan versem alırlarmı gözümün önünde ölsün istemiyorum:(

ne demek gözümün önünde ölsün istemiyorum! öyle şey mi olur! vitamin takviyesi yaptınız mı?su sıcaklığı derecesini artırdınız mı? bu nasıl bir sorumsuzluktur ! :(

yaptım evet suyun sıcaklığı 29 derece kaplumbağadan anlayan veteriner yok ben ne yapayım sorumsuzluk değilde çaresizlik desek şuna?bende istemem böle olmasını

Şu an kaplumbağanızda ne gibi hastalık belirtileri var? Yem yiyor mu? Sürekli kuru alanda mı oturuyor? Ağzını açıp kapatıyor mu? Yüzmesi nasıl? Yan mı yüzüyor?

hiç bişey yemiyor ağzını eskiden çok açıyordu şimdi daha az acıyo ve biraz yan yüzüyordu 2-3 gündür yüzdüğünüde göremedim hep taşta ayrıca biraz pembeleşmede varmış ben farketmemışım

Antibiyotik tedavisi yapsanız kendiniz? mailto:/forum/Konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html linkte antibiyotik tedavisi anlatılıyor.

Geri