Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam suya batmıyor

Azyahi

Yeni Üye
Merhaba eş zamanda aldığım 2 kaplumbağamın birisi büyümedi ve iştahı hareketleri azaldı aynı zamanda suya da batamıyor elimle suyun dibine bırakıyorum. Kendiliğinden su üstüne çıkıyor.
Akvaryumlarını ayırdım şu anda hasta olan 50x40x30 cm boyutlarında kuru alanı ısıtıcısı silis kumu var uv lambası eksik bir tek
Yaklaşık 1 aydır bu şekilde genta damla sabah akşam 2şer damla kullanıyorum 3 haftadır. Ağzını açmaz ise yemine damlatıyorum. Kabuk boyu yaklaşık 4.5 cm
Büyük olan 8 cm ikisini de aynı zamanda sahiplendim büyümeleri eşit gidiyordu.
Ne olmuş olabilir acaba?
Cevaplarınız için teşekkürler

Hayvanın üstten ve önden başı disaridayken fotoğrafını atın cem bey bakıp ona göre yardımcı olur.

Fotoları ekledim bakabilir misiniz

Ekli dosyalar

• IMG_3227.jpeg
    IMG_3227.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 21
  • IMG_3228.jpeg
    IMG_3228.jpeg
  • IMG_3230.jpeg
    IMG_3230.jpeg
Yüzüyor yemek yiyor fakat suya batmıyor . Dalamıyor yani yüzeyde yüzüyor

Ekli dosyalar

• IMG_3241.jpeg
    IMG_3241.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_3240.jpeg
    IMG_3240.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_3235.jpeg
    IMG_3235.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_3232.jpeg
    IMG_3232.jpeg
    846.8 KB · Görüntüleme: 12
Hayvan hasta ise boy uzaması durur. Ya da gensel problem varsa. Göz ve kulaklarda bir sorun gözükmüyor.

Yemler kapalı yem parazit olasılığı yok yada herhangi bir belirti gözükmüyor.

İştahı tam olarak nasıl? Azalma var mı? Yem seçme, yerken zorlanma?

Uv şu aşamada gerekli değil. Isıtma lambası var mı?

Ek olarak deep fix reptivit vitamin damla alın. Her gün bir damla ağzına yiyorsa yemine damlatın.

Stickten sabah 3 adet gammarustan 7-8 adet verin. Yem bırakırsa 1 adet azaltın.

Genta yada gentagut ağzına yada yiyorsa yemine 2 damla devam edin.

Dediğim gibi 2 tane aynı anda sahiplendim diğeri büyüdü bunun 2 katı oldu bunun büyümesi durdu . Bi ara yemekte hiç yemiyordu . Mamayı ıslatıp püre haline getirip şırınga ile ağzına zorla besledik . Genta damlaya başladık hemen . Diğeri ile akvaryumunu ayırdık . Genta dan bir süre sonra yemek yemeğe başladı . Stick yemine damla damlattım. Şu an yemek yemesinde iştahında herhangi bir sorun yok . Ama asıl sorunumuz hiç dibe batamıyor . Hep suyun yüzeyinde yüzüyor . Yada kuru alanda duruyor . Marul , haşlanmış yumurtanın beyazını , haşlanmış kıyma da yiyor . Eczaneden devid d vitamin damla aldım . .

Hayvan yiyebilecek kapasitede ise 1 fazla yem deneyin yağ bağlasın. Şu an stok yok. Onun için hayvan hafif olduğunda suya batmıyor.

Hayvan büyüme potasına girerse uzamaya başlar. Hayvan tamamen sağlığına kavuşup metabolizması canlansın.

Devit dursun. Deep fix reptivit vitamin damla alın. Tüm vitaminlere ihtiyacı var. Bunun içindeki D vitamini yeterli. Yemlerden de alacak.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak kabuk boyları yaklaşık 11-13 cm olan 2 adet kaplumbağam daha var. Şu an raffy P ve raffy I kullanıyorum zaman zaman kıyma tavuk yumurta akı vs veriyorum.
Bunlar için yem araştırması yapıyorum farklılık olması için. JBL energil almak istedim ve hiç bir yerde bulamadım.
Bulabileceğim bir yer varımıdır veya önerebileceğiniz kuru balık gibi bir ürün varmıdır? Raffy royal var fakat oda çok küçük görünüyor kullandınız mı tavsiye edermisiniz?
Gammarus un ağızlarına artık ufak geldiğini düşünüyorum ve çok fazla toz kalıyor kutu dibinde yazık oluyor.

Kurutulmuş yemlerde yetişkin hayvanlar için şu yemleri kullanırız.

Jbl energil, sera raffy royal, tropical reptiles carnivore, tropical blood worm, tropical dried fish.

Energil iri balıklar ve karidesten oluşur. Verirken akvaryumu kirletmemesi için ağzına sığacak ölçüde koparıp vermek uygun olur. Parçalarken akvaryumu kirletir ve yağı salınır. Vermeden önce balıkların yüzgecini ve karidesin ağzındaki dikensi dokuyu koparıp verin.

Royalde her boyda çeşitli balık ve karides var. Tektük minarede çıkıyor bunu vermeyin. Royalde dezavantaj çok yem tozu çıkıyor. Yani ziyanı fazla.

Tropical reptiles carnivore kan kurdu bir miktar stick ve cırcırböceği içerir. Cırcırböceği verirken arka uzun bacaklarını koparmak lazım.

Tropical blood worm tamamen kan kurdu diye biliyorum. Kullanmadım hiç.

Dried fish ufak ve orta boy balık içeriyor. 3-4 cm boylarda.

Bunları isimleriyle aratın. Nerede satılıyor bilmiyorum. Sene sonuna doğru stok eritmeye gittikleri için siparişleri sonraki seneye sarkıtıyorlar. Dried fish uzun zamandır piyasada yok ama denk gelirseniz kaçırmayın.

Raffy l yemi yavru olana kaydırın. Büyük hayvanlara ufak kalır.

Ek olarak stick yemde omega one adult turtle sticks alın. Mineral yem olarak tropical biorept W yemi alın.

Tetra reptomin yada ahm turtle sticks yemlerinden birini de yem çeşitliliği olsun derseniz alın.

Paylaştığınız bilgiler ve verdiğiniz tavsiyeler için çok teşekkür ederim. Tavsiye ettiğiniz yemleri temin etmeye çalışacağım.
Siz ne tür canlılar besliyorsunuz eğer özel olmazsa?

Ben kaplumbağa besliyordum çok büyüyünce akvaryumun artık eziyet olacağını ve üreme haklarını ellerinden almamak için bahçesinde sistem oluşturan bir arkadaşımıza verdim. Şu an bakmıyorum. Sadece sokakta beslediğim 20 küsür kedi var. Sayı giderek artıyor. Torunları el öptürmeye getirip bırakıp gidiyorlar.

Ben kaplumbağa besliyordum çok büyüyünce akvaryumun artık eziyet olacağını ve üreme haklarını ellerinden almamak için bahçesinde sistem oluşturan bir arkadaşımıza verdim. Şu an bakmıyorum. Sadece sokakta beslediğim 20 küsür kedi var. Sayı giderek artıyor. Torunları el öptürmeye getirip bırakıp gidiyorlar.

Hay maşallah 🧿 ne güzel 👍🏻 sizin kaplumbağanız da hastaymış seneler evvel bizimki gibi suya batamıyormuş. Düzelmiş miydi acaba o ? Bizimki bir ayı geçti suya batamıyor . Bizim evde de 4 kaplumbağa , 1 köpek , 1 papağan var . Büyük olan kaplumbağalar için 250 cm x 50 cm x 60 cm akvaryum yaptırdık . Ama elbet bir gün o da yetmeyecek . Bizde düşünüyoruz ileride ne yapacağız acaba diye kara kara . Bildiğim kadarıyla Seferihisar da oturuyordunuz galiba var mı önerebilecepiniz kaplumbağa dan anlayan veteriner acaba ?

2,5 metre uzunlukta ise hayvanları götürür. Yüzecekleri mesafe uzun.

Bu konuda kaplumbağadan anlayan hekimler var.

Geri