Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam taş yedi

martigen

Bronz 5 Üye
Kaplumbağamın akvaryumuna dekorasyon amaçlı taşlar koymuştum. Boyutları da çok küçük olmadığı için böyle bir tedirginliğim olmamıştı. Ama biraz önce o taşlardan birini zorla ağzına sığdırdı ve yuttu. Daha önce de aynı şeyi yapmış olmasından şüpheleniyorum. Yarın veterineri arayıp soracağım ama bilginiz varsa bana neler yapabileceğimi söyleyebilir misiniz?? :(

o taşları kaldırıp kaplumbağanın boyutlarında beyaz iri iri taşlar koymanı tavsiye ediyorum o taş hakkında bir bilgim yok acilen bir veterinere başvurun

Taşları hemen kaldırdım. Sabah da ilk işim veterineri aramak olacak. Gerçi su kaplumbağalarıyla ilgilenen veteriner bulmam da zor gibi :( Araştırıyorum şimdi.

İnşallah bir sorun olmaz :( Sindirim problemi olacagı için çıkaramaz gibime geliyo :(

Bi an önce arastırın acı cekmesin.
Su kaplumbağaları sindirime yardımcı olması için küçük çakıl ve taşları yutar daha sonra kusarak veya dışkılama yoluyla vücutlarından atarlar.

Bizler bu canlıları tam olarak tanımadığımız için ''taşı yem sanıp yedi'' zannederiz.

Aslında sukaplumbağalarının sırf bu işlemi gerçekleştirmesi için petshoplarda (Avrupa - ABD gibi ülkelerde) taşlar bile mevcuttur . Kalın taneli kumlarda aynı işlevi görür . Ancak ince taneli kumlar gözlerde iltihaplanma ve burun deliklerinde tıkanma yapabileceği için kullanılmamalıdır .
TR deki petshoplarda satılan küçük renkli taşlar gibi uçları sivri taşlar ise kesinlikle kullanılmamalıdır .
Ayrıca kaplumbağa boyutuna göre eğer kaplumbağanın ağzına alabileceği kadar küçük fakat yutamayacağı kadar büyük taşlarda boğulmalarına sebep olur .

Bu sebeplerle yeterli tecrübeye sahip olmadan ya büyük taşlar kullanın taban malzemesi olarak ya da kalın taneli kumlardan kullanın .

Kaynak : http://www.akvaryum.com/forum/kaplumbaga_tasi_bilerek_mi_yer_k287277.asp

Neden panikliyorsunuz hemen onlar onu yem sanmaz dışkılarına baktığınızda zaten o taşları dışkı yoluyla attıklarını görürsünüz

inşallah o taşı sindirebilir.kaplumbağa akvaryumlarında kum ve ufak taş bulundurmayın.hatta hiç bişey olmasın tabanda.tabanda bişey olunca su erken pisleniyor.

Katılmıyorum tabanda birşey olunca daha mı çok pisletiyorlar :)

ben önceden akvaryumumda beyaz taşlar kullanıyordum.filtreyi çalıştırınca bunların aralarındaki pisliği çekemiyordu.bu pisliklerde suyu yeşertiyordu.bende taşları çıkardım.gerçekten büyük bir fark var arada.

Evet belki dediğiniz gibi olabilir ama daha kuvvetli bir filtre kullanarak veya dip çekimi yaparakda halledilebilir :)

Demek istediğinizi anladım ama bu kirlenmeyi önleyebilcek yollar var bundan bahsediyorum:) baska bir yol daha söyleyeyim mesela farklı bir yerde yemlerini verebilirsiniz
Kaplumbaganız oldukca tatlıymıs uzun yıllar birlikte olmanızı dilerim..

size birkaç tanede eski balık akvaryumumdan resim gönderiyorum:)
bu ilk cahil yıllarım:(
mailto:/img25/8606/1000329c.jpg
mailto:/img228/1294/1000292.jpg
bunlar ise biraz bilgilendikten sonra akvaryuma geçtiğim resimler:)
mailto:/img689/1228/1001153d.jpg
mailto:/img830/3328/1001151.jpg
mailto:/img230/8527/1001150.jpg
mailto:/img137/7787/1001260e.jpg
akvaryumlar küçük.zamanında bunları idareten almıştım.balıklar ve kaplumbağalar şu anda daha büyük bir akvaryumdalar.

Önemli olan yanlısı düzeltmektir zaten :) Suan akvaryumda kuru alanınız var mı peki o eksik gibime geldi :)

şuan kendi yaptığım plastikten bir kuru alan var.yarın şelale filtre alacağım.inşallah haftayada akvaryumları tanıtacağım.bu arada şelale filtreminde resimlerini çekicem.
o resimdeki akvaryumlar eski akvaryumlarım.şimdi yeni akvaryumlarım var.kaplumbağaların kuru alanı var.
dediğim gibi yarın şelale filtreyi alınca resimleri eklerim.haftayada akvaryumlarımı tanıtacağım.

Geri