Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam ve Akvaryumum Hakkında sorular ve Isıtıcı seçimi :) (Resimli)

ThunderVolt

Bronz 4 Üye
Merhaba arkadaşlar..Foruma yeni üye oldum :)

Kaplumabağam Thunder ı geçen hafta PetShopdan aldım.Yanında nolur nolmaz diye bir tane de geçici Ölüm Fanusu aldım.Öncelikle belirteyim Şimdilik akvaryum almak için bütçem yok :).İleriki yıllarda almak isteğindeyim.

Eve getirince önceden kaplumbağa için almış olduğum 25 lt Kabın içine 18 cm koyarak kaplumbağamı koydum :)..Tabi önceden bu forumu okuyum incelediğim için bazı bilgilerim vardı.Mesela suyun 28 derece olması gibi.İlk 3-4 gün suyu değiştirmedim yani ısıtmadım.Ilık bir şekilde kaplumbağam yaşadı.Fakat sonra hayvan yazık ediyorum diye Hergün suyunu ek sıcak su ekleyerek ısımaya başladım.İlk başlarda hiç birşey yemiyordu 1 hafta geçti ve bugünlerde yavaş yavaş bana alıştı gibi verdiğim her türlü yemeği yiyor.

evet Şimdi sorularıma geçiyim :

-Hergün su değiştirmek zor olduğu için Bir ısıtıcı almak istiyorum.Sizce kabıma uygun olarak ne önerirsiniz?Kaç watt almalıyım? çok pahalı olmaz ise sevinirim :)

-Kuru alanı yapmak şart gibi olduğu için şu an elimdeki imkanlar ile böyle birşey yaptım.Onun üzerine çıkmıyor çünkü kuru değil.Sadece yatıcağı veya yorulduğu zamanlar yanına tutunuyor.Ben yarın HalıKaydırmaz alıp üzerine yapıştıracağım.Fakat kuru alanı ısıtmak da gerekiyor.Sizce nasıl bir lamba almalıyım? Direk ev Masa lambası alsam olur mu? Siz ne önerirsiniz?

-Kaplumabağamın oynaması için suya ne koyabilirim?Daha doğrusu neler ile oynar bu hayvanlar?

-Ayrıca günlük ne kadar yemek vermeliyim? Pshopdan verdikleri balık yemi veriyorum 3-4tane..Ayrıca karınca-marul - tavuk da veriyorum.Sizce çok mu yemek veriyorum? kısmalıyımım?

Teşekkürler..Bu arada resimler:

mailto:/2dm9q8m.jpg
mailto:/o9efrm.jpg
mailto:/wmlbuo.jpg

son söz olarak: Bu hayvanı cidden elimden geldiğince rahat ve sağlıklı beslemek yaşamasını sağlamak istiyorum :)

Merhaba.
O kap sadece kafanızda idarelik olsun.En kısa zamanda akvaryuma geçin...

50 watt lık ısıtıcı yeter diye düşünüyorum.Atman en iyi markalardandır.

Kuru alanı ısıtmak için UVB lamba alabilirsiniz.Biraz pahalıdır.Ama kabuklarına faydası çoktur.Kuru alan mutlaka kuru olmalıdır.

Birşey almanıza gerek yok.Günde 30 dk ayırın ona.Bu ona yetecektir.

Günlük kafası kadar yem vermelisiniz.Sera raffy P (Ana yem) Sera Raffy I (Ara Yem) bu yemleri öneririm.İyi markalar ve iyi yemlerdir.

İyi forumlar.

cevabınız için teşekkürler:

-Günlük güneşe 45 dk kadar kaba su koyup çıkartıyorum.Ama kuru alanı kurutmam lazım ve masa lambası alıcağım..Acaba 20 tl yi geçmeyen sarı ışık bir Masa lambası alsam yeterli olur mu? Bütçem gerçekten fazla değil :)

ThunderVolt' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar..Foruma yeni üye oldum :)

Kaplumabağam Thunder ı geçen hafta PetShopdan aldım.Yanında nolur nolmaz diye bir tane de geçici Ölüm Fanusu aldım.Öncelikle belirteyim Şimdilik akvaryum almak için bütçem yok :).İleriki yıllarda almak isteğindeyim.

Eve getirince önceden kaplumbağa için almış olduğum 25 lt Kabın içine 18 cm koyarak kaplumbağamı koydum :)..Tabi önceden bu forumu okuyum incelediğim için bazı bilgilerim vardı.Mesela suyun 28 derece olması gibi.İlk 3-4 gün suyu değiştirmedim yani ısıtmadım.Ilık bir şekilde kaplumbağam yaşadı.Fakat sonra hayvan yazık ediyorum diye Hergün suyunu ek sıcak su ekleyerek ısımaya başladım.İlk başlarda hiç birşey yemiyordu 1 hafta geçti ve bugünlerde yavaş yavaş bana alıştı gibi verdiğim her türlü yemeği yiyor.

evet Şimdi sorularıma geçiyim :

-Hergün su değiştirmek zor olduğu için Bir ısıtıcı almak istiyorum.Sizce kabıma uygun olarak ne önerirsiniz?Kaç watt almalıyım? çok pahalı olmaz ise sevinirim :)

-Kuru alanı yapmak şart gibi olduğu için şu an elimdeki imkanlar ile böyle birşey yaptım.Onun üzerine çıkmıyor çünkü kuru değil.Sadece yatıcağı veya yorulduğu zamanlar yanına tutunuyor.Ben yarın HalıKaydırmaz alıp üzerine yapıştıracağım.Fakat kuru alanı ısıtmak da gerekiyor.Sizce nasıl bir lamba almalıyım? Direk ev Masa lambası alsam olur mu? Siz ne önerirsiniz?

-Kaplumabağamın oynaması için suya ne koyabilirim?Daha doğrusu neler ile oynar bu hayvanlar?

-Ayrıca günlük ne kadar yemek vermeliyim? Pshopdan verdikleri balık yemi veriyorum 3-4tane..Ayrıca karınca-marul - tavuk da veriyorum.Sizce çok mu yemek veriyorum? kısmalıyımım?

Teşekkürler..Bu arada resimler:

mailto:/2dm9q8m.jpg
mailto:/o9efrm.jpg
mailto:/wmlbuo.jpg

son söz olarak: Bu hayvanı cidden elimden geldiğince rahat ve sağlıklı beslemek yaşamasını sağlamak istiyorum :)

Hoş geldiniz :)
-Atman marka 50 watt ısıtıcı uygun olur
-Isıtmak herhangi bir masa lambasını kullanabilirsiniz ayrıca her gün bol bol güneşlendirin ki kabuğu yumuşamasın(Güneşlendirirken kaplumbaganıza gölge bir alan bulundurmayıda unutmayın).
-Oyun oynamazlar birşey gerekmiyor ama kabınızın tabanına taşlar koyabilrsiniz anladığım kadarıyla o taşları kazmaktan hoşlanıyorlar :))
-Furkanında dediği gibi kafasının hacmi kadar verin fakat Sera Raffy I karidestir karidesde ek yemdir bu yüzden 2 günde bir verin.Canlı yeme karsı olduğum için karıncayada karşıyım.
Diğer verilebilcek besinler için bu linke bakmanızı öneririm
mailto:/forum/verilebilecek-ve-verilmeyecek-taze-yiyecekler-t-102.html
Kaplumbaganıza uzun sağlıklı bir ömür dilerim :)

çok tatlı bir kapluş almışsın benim tosunumun bebekliğine benziyor:))) o beslediğin kabın büyüklüğünü bilmiyorum ama ben onun en büyük boyunu almıştım seyahat yuvası olarak onun üzerine yapabileceğin kuru alan ancak askılı yaptırırsan olur reklamcılarda sert plastik malzemesi var. o malzemeden reklamcıya tarif et askılı bi rampa yaparlar öle çok pahalıda değil en fazla 15 lira alırlar yada ben yapabilirim dersen. o malzemeden al akvaryumun içine sıkıştırma yöntemiyle koyabilirsin yapıştırmadan. ben şimdikini öyle yaptım mesela ocakta eritiyosun eğim vereceğin yeri çok pratik ve maliyeti az.Geri kalan herşeyi furkan söylemiş zaten birde küçük bir iç filitre alırsan bu akvaryum onu baya idare eder.kolay gelsin

sağolun arkadaşlar..

-50 Wattlık bir ısıtıcı(Mümkünse atman) ve Bir Masa lambası alıcağım.
-Halı kaydırmaz alarak biraz uğraşla kuru alan da yapıcağım.İnşallah yararlı olur hayvan için

Bu arada bu Seranın Sanyun yemlerini normal petshoplarda bulabilir miyim? :)

Tekrardan merhaba arkadaşlar.Bugün petshopa uğradım.Yanımda 9 tl olduğu için Sera alamadım ama şu iki ürünü aldım.Sanyu Sticks ve Kurutulmuş karides. Acaba bunları günlük nasıl bir oranla vermeliyim? Teşekkürler.

mailto:/iyq1jl.jpg

yemi günde bir kere kafasının hacmi kadar verin.Karideside 2 günde bir verin :)

Geri