Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yemiyor ölmek üzere

mertgozu155

Bronz 4 Üye
2 tane kaplumbağa yavrusu aldım.Yalnız akvaryuma koyduktan sonra yemek yemiyorlar :S Birisi sanırsam ölmek üzere moralim çok bozuldu neyi eksik yapıyorum turtle stick veriyorum yem olarak başka bir şey mi versem ?

RE: kaplumbağam yemek yemiyor yavru galiba birisi ölmek üzere :S

Yemden kaynaklandığını sanmıyorum. Ya akvaryuma alışamamıştır ya da hastadır.

Aslında bunlar bir kaç gün kapta kaldı.Sonra ilk gün iyiydiler akvaryumda ancak yemek yemediler.Şimdi de biri ölmek üzere :s Ne yapmalıyım bilmiyorum ki eksik bir şeyi olduklarını da sanmıyorum her şeyleri tamam :S

ilk önce forum kuralları çerçevesinde ileti yazınız. İmla hatalarını düzeltiniz.

Veterinere götürmenizi tavsiye ediyorum.

hastalık belirtileri olarak neyi gözlemlediniz? eğer sorun sadece yem yememesiyse elbet bir gün yiyecektir.karides/kurumuş balık vermeyi denediniz mi? bazı kaplumbağalar alışamadığından yem yemeyi reddiyorlar..farklı yemler deneyin birde bakalım yiyecek mi?

Bu bahsettiğiniz durum iki kaplumbağanız için de geçerli mi? Gözleri kapalı mı? Hapşurma, suyun altında ağız ya da burundan hava kabarcıkları çıkarma gibi belirtiler var mı? Eğer bu belirtiler var ise en çok rastlanan hastalık olan akciğer enfeksiyonlanmasından şüphelenebilirsiniz. Lütfen forumun hastalık-sağlık bölümünü gözden geçirin. Veterinere götürmenizi tavsiye ediyorum, zor bir hastalık kaplumbağalar için, antibiyotik tedavisi gerekir eğer böyle ise. Umarım tekrar sağlıklarına kavuşurlar.

Sanırım biri öldü :(.Ancak diğeri yaşıyor yüzmesinde veya hareketlerinde bir sorun yok gayet hareketli ancak yem yemiyor obur olan bu hayvanlar nasıl yemek yemez anlamıyorum.Bana hangi yemi önerirsiniz değişik olarak bende şu an turtle stick var.

Sera raffy p alabilirsiniz ana yem olarak.
Ek yem olarak sera raffy I alabilirsiniz.
Beslenme bölümünde detaylı bilgiler var.
Eğer yen yemiyorsa; çiğ kıyma ya da haşlanmış tavuk vermeyi deneyebilirsiniz.Ama geçici bir süre.
Akvaryumda bakıyorum yazmışsınız.Acaba ısıtıcınız var mı? Yazdıysanızda ben göremedim.
Tam anlamıyla bakım koşulları ne kaplumbağanızın?

lütfen beslenme konusunu inceleyiniz..vermeniz gereken en önemli yemler yazmaktadır..genelde sera raffy p kullanılıyor fakat bu yem her yerde satılmıyor.internet üzerinden sipariş vermelisiniz. bende turtle stick kullanıyorum.ayrıca kurutulmuş karides/balık da veriyorum.başınız sağolsun üzüldüm..elinizde kalan umarım sağlıklı ve uzun yaşar.. :)

RE: Kaplumbağam yem yemiyor ölmek üzere. :S

Kaliteli yem ve vitamin kullanımıyla kaplumbağanızın toparlanacağını düşünüyorum.
Beslenme bölümünü inceleyin.
Akvaryum ve ekipman tamam görünüyor.Kaplumbağanızın ve evinin fotoğraflarını da görmek isteriz :)

Acaba hangi bölümde fotograf yükleme anlatılıyordu :D

Bu link yardımcı olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bide haşlanmış yumurtayı suya mı atayım kuru alanı mı bırakayım ?

Haşlanmış yumurtanın beyazını küçük parçalar halinde kaplumbağaya yedirebilirsiniz.
Birde soyduğunuz kabukları kaynatılmış suda beklettikten sonra suyu (kabukları değil.Yavrular için tehlikeli olabilir.)akvaryuma ekleyebilirsiniz.

Tüm bilgiler için teşekkürler :D Bu da bizim ufaklığın yuvası :D

Bence çokta ufak bir akvaryum değilmiş :D
Yüzen bir kuru alan yerine sabit bir kuru alan yapabilirseniz sanki kaplumbağa daha rahat eder gibi geliyor bana :)
Bir de dipteki malzeme boğazında kalacak boyuttaysa farklı bir malzemeyle değiştirmenizi öneririm.

Yumurta haşladım attım yedi şimdi :D Yüzmüyor kuru alan sabitledim yani sıkıştırdım oraya :D Çakıllarda yani yerdekilerin en ufağı kafası kadar yutmaz heralde :D

akvaryumunuz kocamanmış gerçekten..yumurta yöntemini 2 haftada bir yenileyin.veteriner öyle demişti bana..

Raffy I ve raffy P aldım nasıl kullanacağım bunları kaç günde bir verilecek acaba bilen var mı ?

mertgozu155' Alıntı:
Raffy I ve raffy P aldım nasıl kullanacağım bunları kaç günde bir verilecek acaba bilen var mı ?
Ben sizin yerinize arama yaptım. Zahmet etmeyin.

Geri