Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yiyemiyor galiba

hümeyra yıldız

Bronz 5 Üye
Yaklaşık 20 cm boyunda olan dişi kaplumbağam 2-3 gündür doğru düzgün yem yemiyor sanki yediği zaman ağzından çat çut sesler geliyor denemek için haşlanmış yumurta beyazı verdim onda bile öyle ses çıkıyor sanki zorlanıyor boğazında bişey mi oldu acaba ne yapabilirim

Kaplumbağalar yemin şekli, boyutu ve sertlik derecesine göre ya doğrudan yutarak ya da ısırıp parçalayarak yer. Sert biçimde ısırırsa ağız çeperindeki kıkırdak doku birbirine çarptığı için ses çıkarabilir.

Hayvana yem yediği sırada bak o sesi ısırdığında yapıyorsa birşey yoktur. Yem jbl agil veya fazla hava temasından dolayı nemini kaybetmiş ve sertleşmiş herhangi bir stick yemse ısırdığında ses oranı artar.

Hayvan ağzının ön kısmı ile ısırdıktan sonra yem ağız içindeyken yan kısımlarda geveleyebilir.

Durum başka ise hayvanı eline alıp yüzünü kendine çevir. Diğer eline bir cisim al. Tahta kalem olabilir. Parmakta olabilir ama kaparsa o boydaki hayvan eti koparabilir riske girme. Boynunu bir anda ileri atabilir. Kalemi ağzına yaklaştırıp çek. Savunma amaçlı ağzını açacaktır o sırada ağzına bak. Herhangi birşey, (ağzına batmış birşey de olabilir) ya da yara, aft var mı ? Yara olduğunda da yemede zorlanır.

Bu arada tutarken arka ayaklara dikkat et. Tırnakları ile el ayasını bile delebiliyorlar.

Hayvanda dönem dönem akvaryumdan kaçma girişimleri oluyorsa hayvan yumurtlayacaktır. Yumurtlayana kadar rahat durmaz. Çiftleşmeseler dahi belli dönemde boş yumurta atarlar. Bu dönem kuru alanda fazla kalma ve iştahta düşme görülebilir. Hayvana arada marul ver kalsiyum içerir. Haftada bir de sera mineral yem yada haftada iki defa sera carnivor yem ver. Hangisi varsa.

Cvp: Kaplumbağam yem yiyemiyor galiba

Kaplumbağam tek eşi yok,sanki yutamıyor sonradan baktım yumurta beyazını bile yiyememiş ben bakmaya çalışacağım normalde çok iştahlı, peki boğazı şiş olabilir mi öyleyse bi ilaç gerekir mi

Tabanda yutabileceği büyüklükte çakıl taşı var mı ? Büyük birşey yutmuşsa iştah kaybı olur.

Dediğim yöntemle ağız içine bak.

Hayvan tek olsa da yumurta atar.

Mrb Cem bey benim de 4 yaşındaki kaplumbağam son bir aydır çok iştahsız ana yemini hiç yemiyor,karidesi ise çok az ve nadir yiyor...önceden gayet iştahlı bir hayvandı yardımcı olursanız sevinirim.

Kabuk boyu kaç cm ? Cinsiyeti ve türü nedir ? Su kuru alan sıcaklıkları nedir ?

Gözlerde şişlik beyazlık; kulaklarda şişlik; yüzmede sorun. Kuru alanda fazla kalma ihtiyacı var mı ?

Kabuk boyu 12cm erkek kırmızı yanak gözlerde yanaklarda bir problem yok kuru alanda da normal.yalnız cam akvaryumda yaşıyor kışın dahil ısıtıcı kullanmadım.ısıtıcı olmamasına rağmen kışın sera ana yemi yiyordu fakat son bir aydır karidesten başka birşey yemiyor(karideside az yiyor)...nasıl eski iştahına döndürebiliriz Cem bey şimdiden teşekkürler...

Yem harici bir ürün verdiysen yeme ilgisini kaybeder. Acı, tuzlu, baharatlı, tatlı ve işlenmiş et vermiyoruz.

Su ısıtıcısı, kuru alan ve ısıtma lambası elzem malzemelerdir. Bunlar mutlaka olmalı. Su 28 derece kuru alan 32 derece olsun. Metabolizma canlılığı için hayvanın soğukkanlı canlı olduğu için dışarıdan gelen ısıya ihtiyacı vardır. Metabolizma canlanması ile hayvan daha sağlıklı büyüyecek buna mükabil iştahı da açılacaktır.

Hayvanın iştahının açılması ve kırgınlık varsa gitmesi için vitamine ihtiyacı var.

Sera reptilin, jbl aqua vitaminler kaliteli diğerleri yapay içeriklidir. Vitamin damla alıp her gün ağzına iki damla damlatabilirsin. Normal düzene girince haftada 3 damla olacak.

Yada sera mineral yem alıp haftada bir verebilirsin. Sadece bu hafta iki öğün verilecek. Yerine sera carnivor alırsan yarı oran mineral içerdiği için haftada iki veya üç öğün vereceksin.

Günde tek öğün ve kafa hacmi oranında yem verilecek.

Kullanacağın yemler. Sera raffy P, sera mineral yada sera carnivor, jbl agil, tetra reptomin veya eheim, kurutulmuş yemde hayvan büyük olduğu için gammarus ufak gelecektir. Bitirdiğinde Jbl energil veya sera royal yem al. Bunlar 1000'lik kutuda satıldığı için 2019 tarihinden önceki tarihli alma. İçinde balık ve karides vardır. Verirken karidesin ağzındaki dikensi dokuyu kır, balıklarında yüzgecini. Elinde olmayanları alırsın.

Yem seçme durumlarında hayvana sevdiği yem hariç diğer yemlerden bir tane verilir. Yemezse yarım saati geçirmeden sudan alırız. Bu inatları bir haftayı bulabilir. Yiyene kadar devam edersin. Aç kalması sorun değil. Sonunda yiyecektir. Gammarusu verme.

Maalesef kaplumbağamın ağzına bakamadım sizin dediğiniz gibi denedim ancak çok güçlü zor tuttum ağzını da hiçbir şekilde açmadı ne yapacağım bilemedim hâlâ çok az yiyor yediği yemi de zor yutuyor yerken yem ağzından çıkıyor çat diye ses geliyor daha önceden bu ses çıkmıyordu

İkinci bir kişinin yardımı lazım. Biri tutarken diğeri hayvanı tehdit edip ağzını açmasını sağlayacak.

Ağzına bir şekilde zeytinyağı damlat.

Yediği yem nemini kaybettiği yada kendinden sert ise ısırıp kırarken ses yoğun olur.

Hayvan 20 yaşı geçmiş ise yaşlılık belirtileri de olabilir. Marul kıvırcık vermeyi dene. Lifli gıdalar sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır.

Cem bey bugün öğlen ısıtıcı taktım 28 dereceye getirdim inşallah bi faydası olur,iştahı açılır...başka ne önerirsiniz(karidesi ve salamı yiyor normal bir şekilde ama kuru yem asla)

Slm Cem bey bugün ısıtıcı taktım 28 derece,iştahının açılması için ne yapabilirim?karides ve salam yiyor ama kuru yemini hiç yemiyor...

Salam verme işlenmiş etlerin içindeki bazı maddeler pankreas ve karaciğer için zararlı.

Bu ürünleri verdiğin için yem yemiyor. Bunlar daha doğrusu taze yiyecek hayvanları yemden soğutur.

Hayvan zayıf düşmüşse karides ve yağsız kıyma verebilirsin. Karidesi dondurulmuş veya taze ise suda yıkayıp sonra cezveye koyup kaynat. Çok fazla değil. Kaynamayı gördükten 5-6 dakika sonra alıp soğuk su ile durulayıp verirsin. Yağsız kıymayı da kaynamış suya atıp bir dakika sonra çıkarıp soğutup ver. Marul kıvırcıkta dene. Bir hafta böyle devam et sonra yeme alıştırma yaparız. Yumurta akı da verebilirsin.

Isıtıcı 28 derece taktım...başka ne yapabilirim

Karides ve salam yiyor sadece,kuru yemini hiç yemiyor ne yapabiliriz Cem bey?

Normal petshoptaki kurutulmuş karides veriyorum onu da kaynatmaya gerek bar mı?bir süre hiçbirşey vermesem sonra kuru yem versem düzelir mi?telekkürler

karides kurutulmuş ise öyle vereceksin. Yalnız kutuda değil açık aldıysan verme. O bayat veya parazit yumurtası içerebilir.

Bitince dediğim gibi jbl energil veya sera royal alırsın. Salamı verme. Önce şu yutkunma işini çözene kadar devam et. Sonra bunu bırakıp sadece stick yemleri dene. Her gün iki üç defa suda önüne bir tane at. Yiyene kadar devam et. Yerse tek tek verirsin. Hatta bu stickleri gammarus kutusuna at kokusunu alsın öyle verirsin. Aç kalır diye endişen olmasın. Yağlarından enerjisini karşılar. İnadını kırana kadar devam et bırakırsan iş uzar.

Anladım Cem bey amaç inadını kırmak,karides kutusuna normal sera yem koyup tek tek vereceğim,yemezse artık kendi bilir :) eninde sonunda yer inşallah.zahmet verdik size çok sağolun bilgileriniz için.

İllaki yiyecektir. Bunların inadı keçiden fazla. Gammarusun kutusuna yeterince at. Kutuyu salla karışsın. Birkaç gün beklerse daha iyi kokuyu nüfuz eder. Her gün sabah akşam bir yemi önüne atarsın. Yerse devam edersin yemezse yarım saat sonra alırsın. Yemi verirken elini sabunlama. Ya da kokulu sabunla yıkama. Sigara, sabun, kolonya gibi kokularını aldıklarında isteksiz oluyorlar. Özellikle elden beslemede gelmiyorlar bunlar yemin kokusunu bastırıyor.

Evet çok inatçı ve sabırlı dediklerinizi aynen uygulayacağım çok teşekkürler,size gelişmeleri bildiririm...

Geri