Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam yeni ama dertlerim çok fazla ups .

lebisusnac

Gümüş 1 Üye
:( ya arkadaslar bugün yeni bir kaplumbağa aldım zannedersem 1 aylık felandır herhalde milletin kaplumbağası hep akvaryumda felanmış yoksa yasamıyormus bizdede akvaryum var ama abim içinde 6 tane 1,5 aylık lepistes birde 3 4 aylık 1 tane çöpçü balığı besliyor sorduğumuz deneyimliler balıkların yüzgecelerini yediğini söyledi onun için koymadık ve yeni akvaryum alma imkanım yok küçük bir kaba koydum ölür diye korkuyorum bir de kaplumbağam yemini yemiyor dışarı kaçmaya çalışıyor ve beni her gördüğünde saklanıyor ölü gibi duruyor bir de onu her seferinde bir tasın altında sanki ezilmiş gibi dururken buluyorum ne yapmalıyım ben ya ?

Cvp: kaplumbağam yeni ama dertlerim çok fazla ups .

Su kaplumbağası ile balık aynı akvaryumda bakılmamalıdır.Kaplumbağa balığı yiyecektir.
Kaplumbağanız yeni olduğu için yem yemiyor zamanla alışır.
Bahsettiğiniz duruş anladığım kadarıyla normal.

Kaplumbağanız henüz alışamadığı için yemini yemiyor olabilir. Akvaryum alamıyorsanız şimdilik büyük 10 tlye satılan saklama kaplarından alın. İçine muhakkak bir de ısıtıcı almalısınız. 15 tl.ye bulabilirsiniz. Bir kaya ile kuru alan yaparsınız. Kuru alanı ısıtacak bir de lamba koyarsınız. Forumu inceleyin bakım konusunda yararlı bilgiler bulacaksınız.

kaya işini hallettim ama kaplumbağamın sağlığından korktuğum için onları sıcak suda kaynattım ve 1 hafta güneş altında kurutup kabına öyle koyacağım yalnız okuduğum seylerde hep ısık mısık diyorlar güneşlendirme felan bana anlatabilirmisiniz nasıl yapacağım bunları ?

Günlük yarım saat kadar güneşe çıkarırsınız. Güneşe çıkardığınız kapta mutlaka gölgelik bir alan da olmalı. Hayvan güneşten bunaldığında gölge yere geçebilmeli. Öğleden sonra ikindi vakti güneşlendirme yaparsınız.
Işık konusu ise kuru alan dediğimiz kayanın üstünü ısıtmak için kullanılan spot lamba. Masa lambası varsa evde 25-40 watt lık bir ampulle kuru alana tutarsınız.Kaplumbağa kuru alan sıcak olmazsa çıkmıyor.
Kayayı sıcak suda kaynattıysanız yeterli. Bir hafta dışarda bekletmenize gerek yok. Sirkeli suyla yıkayıp durulayabilirsiniz.

elimde felan güneşlendirebiliyormuyum ? Birde 10 tllik saklama kabından kastınız pet shoplarda satılan kaplumbağalar için olan küçük kap mı :D ? hıı . bir de kaplumbağamı alışması için elimde besleyim mi ?

Hayır demek istediğim büyük kapaklı saklama kapları olur, petshoplardaki ölüm fanusları değil. Yüzeceği, dalıp çıkabileceği, ısıtıcı filtre sığabilen büyük saklama kapları olur. Leğen falan satılan yerlerde satılıyor genelde. Kapaklı şeffaf kaplar. Elinizden besleyebilirsiniz. Yemi elinizle uzatın gelip elinizden alsın, böylece size de daha çabuk alışır. Güneşlendirmeyi geniş bir leğende yapabilirsiniz. Güneşin bunaltıcı olmadığı saatlerde yapın ve mutlaka yanında bekleyin.

şimdi yeni aldığım için yem yemiyor uzattığımda gelir mi ?

Alışması için bir kaç gün gerekebilir. Bu sürede sizden de korktuğu için yeme gelmeyebilir. Yine de deneyin, biraz alışınca yemeye başlar. Gelmezse suya atarsınız yemi.
Bu arada bakım için kap ve ısıtıcıyı bir an önce almanız gerekiyor. Kaplumbağalar için olmazsa olmazlardan. Soğuk suda da kaplumbağa yemek yemeyebilir, gece gündüz ısı değişimlerinde hasta olabilir.

ısıtıcılar internettende satılır dimi ?
ımm yanlıs yazdım pardon :)
yani bu ısıtıcıyı kuru alanamı koyacağız ?

Isıtıcı derken su ısıtıcısından bahsediyoruz yani derecesini ayarlayıp suya koyuyoruz. Akvaryumdaki suyu sabah akşam 28 derecede sabit tutuyor. Bir de ısıtma lambası var. Bu bildiğimiz lamba. Kuru alan üzerine yakıyoruz. Ampulun altına gelen yer ısınıyor. Kapluş sıcak havada sudan çıkıp kendini kurutuyor. Forumda kaplumbağa akvaryumu yani paludaryum örnekleri var incelerseniz daha faydalı olur benim anlatmamdan.
Isıtıcılar internette satılıyor.

su akvaryumda balıklar için kullanılanlar dimi ?

Evet. Balıklar için kullanılan ısıtıcı ve filtre kapluşlar için de gerekli.

ah bi akvaryumum olsada hepsini koysam .d hı sey soracağım mavi damla koymak istiyorum ama 10 lt basına 1 damla benimki 1 litre olduğu bile şüphe .d napıcam .d

Ölüm fanusunun suyu çok çabuk kirlenecek ve sürekli değiştirmeniz gerekecek, bence gerek yok ama yine de damlatmak istiyorsanız bir fırçayı damlaya batırın sonra suya batırın.

ölüm fanusundan kurtarmaya çalışıyorum kaplumbağama 18 cm lik bi kap yetmez dimi ?

O da çok küçük :( İçine şimdilik ısıtıcı, yeterli bütçeyi oluşturunca da filtre sığabilecek bir kap olmalı.
mailto:/forum/Konu-yeni-akvaryumum--3490.html burda arkadaşın akvaryumu var. Örmek olarak. Bir de saklama kabı resmine bakıyım belki evinizde vardır.

aslında saklama kabı değil balıkların felan tasıma kabı diye geciyor sitelerde. link atayım mı ?

Baktım ona da şimdi :) Aynı şey aslında ama isim değişince fiyat da değişiyor olabilir.

aslında öyle ama pekde pahalı değil . ya of su kaplumbağıma büyük bi iyilik yapmam lazım biran önce :(

Geri