Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yere düştü gözlerini açamıyor

Sv10

Yeni Üye
Akvaryum suyunu değiştiriyodm kaplumbağamı bir kenara bırakmıştım hemen almak üzere ama o kendini yere atmış ve aldığımda hareketsizdi şuan yürüyor ama gözleri kapalı napmalıyım çok korkuyorum lütfen yardım edin. Çok fazla hareket edemiyor :( :( :(

Allah aşkına hiç mi yardım edecek kimse yok?????

Cvp: Kaplumbağam yere düştü gözlerini açamıyor

Öncelikle geçmiş olsun. Bir veterinere götürmenizi tavsiye ederim. Tekrardan geçmiş olsun. ALLAH acil şifalar verir inşALLAH.İyi ve saglıklı,huzurlu,mutlu günler...

Çok kötüyüm çok korkuyorum veterinere şuan gidemem şimdilik yapabileceğim bişey yok mu çok kötü ya galiba görmüyo artık boşluğa bile yürüyo :( :( güneşe çıkardım kafasını çıkaırp sağa sola baktı ama gözleri kapalıydı :( :( :(

Darbeye bagli mi gözünü acamamazlik yasadi ? Oncesinde yoktu demi, acaba kafasinin üzerine mi düstü ki. Sislik falan varmi gözünde. Akvaryuma koydugunda yüzmesinde bir degisiklik var mi ?

Gözünde şişlik yok ama suda yüzemedi ters döndüilk önce sağ kolunu kıpırdatmadan 2 ayaklarıyla ve tek koluyla yürüdü sonra kafasını filtrenin altına sokup öylece durdu. Gözlerini düştükten baya bir süre açamadı.

Önce hayvanın kabuk, baş, bacaklar ve kuyruk kısmını iyice inceleyin. Bir sorun görsel olarak yoksa akvaryuma koyun. Yüzüşünü gözlemleyin. Hayvan panikten bu şekilde nereye gideceğini şaşırmıştır.

Hayvan sersemlemiş belliki. Görsel olarak bir sorun yoksa iç kanama ihtimali olabilir. Veterinere götürülmesi gerek. Hangi şehirdesiniz?

Suyun içinden almak için gittm tek gözü açıldı kıpırdatınca şimdi iki gözü de açık diğer koluyla da yürüyor Ankaradayım . Kabuğunda bişey yok başı ve gözlerinde şişlik yok kolları da hareketlenmiş ama ben hala bişey olmuş olabileceğinden şüpe ediyorum ilk düştüğünde gözleri kapalıydı ve canı acır gibi ağzını suyun dışında açıp kapadı açıp kapadı bir süre hareketsiz durdu şimdiki hali çok daha iyi

O zaman Emre abinin de dedigi gibi buyuk ihtimal düsmeye bagli panik ve korkudan dolayi olmustur. Bir kac gun sıkı gözlem yapin siz yinede.

Ağızdan ve anüsten kan gelmiyorsa iç hasar çok küçük bir ihtimal olsada yok diyebiliriz. Toparlayamadığı bir durum olursa belirtin.

ilk önce geçmiş olsun benimkiler 4 KERE ELİMDEN DÜŞTÜ AMA SENİNKİ GİBİ BİKAÇGÜN UYUŞUKTLAR SİMDİ İKİSİDE SAPA SAĞLAM.:D

su değişimlerinde hayvan akvaryumdan çıkarılırsa akvaryumun eski suyuyla birlikte bir leğen veya kova içine alınmalı ki böyle neticeler meydana gelmesin. düştüğü yer kafa üstü düştüğü belli halı gibi bir şey varsa gözüne bir şey kaçmış olabilir. emrenin dediği gibi fiziki durumunda bir aksilik yoksa eczaneden göz damlası alıp gözüne bir cisim kaçmış olma ihtimaline karşı günde iki kez her göze ikişer damla damlat. yüzüşü yani bacak hareketlerinde bir senkron bozukluğu yoksa yaptığı dışkıyı da kontrol et. bordo veya kırmızıya çalan renk yoksa sindirim sisteminde arıza yoktur. geçmiş olsun.

Korkma kardeşim bir şey olmaz benim kaplumbağa vardı kuzenim daha küçük bize gelmişlerdi. Bende evde yoktum kaplumbağayı almış ( Şerefcan ve Zilli) Şerefcanı almış duvara atmış. Annemler elinden zor almış. Yaklaşık 2 gün ölü gibiydi ama sonradan düzeldi.

küçük olanların kabukları bu tip darbelere karşı esnek yapıdadır. darbeyi tolere edebilir ama büyüdükçe kabuklar sertleşecektir. o zamanda kabuk ağırlığı sebebiyle düşmesi durumunda arada kalacak olan baş, boyun ve ayaklarda ezilme olabileceği gibi iç kanama olması veya kabukta çatlamalar görülebilir.

bora' Alıntı:
Korkma kardeşim bir şey olmaz benim kaplumbağa vardı kuzenim daha küçük bize gelmişlerdi. Bende evde yoktum kaplumbağayı almış ( Şerefcan ve Zilli) Şerefcanı almış duvara atmış. Annemler elinden zor almış. Yaklaşık 2 gün ölü gibiydi ama sonradan düzeldi.

Kaplumbağanın ölümden dönmesi bir yana çocuk hayvanı tuttuğu elini ağzına götürse bakteri kapabilir. Her iki taraf içinde ucuz atlatılmış.

Geri