Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yere düştü :(

burakaraca

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar bugün kaplumbağamın evini temizlerken bir tabağa koymuştum bizimkide köpek gibi oldu çok hareketli hani.Bi an baktım tahta tabaktan çıkmış yaklaşık 0.5-1.00 metre yükseklikten düştü.Yerde söyle bir leke çıktı şimdi fanusa koyucam yemek verdim yemek de yiyor onda problem yok benden korkmaya başladı ama.
Resim 1 Düşünce yerdeki leke
Resim 2 Sonraki hali yemek yedi yinede kabuğunda hani pamukun ince tüyü vardır ya onun gibi bişey çıktı kabuğunda.

Cvp: Kaplumbağam yere düştü :(

Hayvanlar korku anlarında dışkılarını çıkartırlar. Benim kaplumbağamı ne zaman akvaryumundan cıkartıp bir kaba koysam hemen tuvaletini yapıyor çırpınıyor. Muhtemelen senin kaplunbağanda o anki korkuyla dışkısını çıkartmıştır. Tabi modlar daha iyi bilir

Ve zannedersem sen ölüm fanusu diye tabir ettiğimiz plastik kaplarda besliyorsun kaplumbağanı. Çok yanlış bir hareket, modlar bununla alakalı da sabit link paylaşımı yapar muhtemelen lütfen dikkate al. Bu hayvanların yüzecek geniş alanlara ihtiyacı var

Korku süreci zamanla aşılır, fanustan çıkarttığın her saniye zaten korku içerisindeler, düşmenin etkisi de buna eklenince iyice stres olmuşlardır. Hayvanın sen ona yaklaştığında senden zarar gelmeyeceğini anlaması için ona gereken özeni göstermelisin. Ondan sonra sendne uzaklaşmak yerine sana sürekli yaklaşır

muhtemelen plastik bir kapta besliyorsunuz ve resime bakınca hayvana acıdım.Yosun içinde her yeri

Geçmiş olsun. Bu hayvanın kabuğu neden bu kadar kötü durumda. Akvaryumda salınım yapan bir yada bir kaç ürün var sanırım. Kabukta bir kaç farklı renk mevcut. Bazı plakaların arası komple kaplanmış, sanki harç sürülmüş gibi. Hayvanın bakım şartları nedir? Akvaryumun bir resmi var mı? Hayvanın yaşı ve boyu nedir? Bana sanki bayağıdır sizde ama büyüyememiş gibi geldi. Kabuğun durumu çok kötü.

Bu olaydan önce reptomin yedi mi yada taze yeşillik. Bana bir nevi kusma yada ani dışkılama gibi geldi.

O konuyu atlamışım, Ali' nin hayvanın şu anki ürkekliği ile ilgili söylediklerini dikkate alın. Hayvana fazla yaklaşıp ürkütmeyin. Biraz kendi halinde kalsın.
Ancak bakım şartları konusunda bilgi verirseniz size neyin eksik olduğunu belirtiriz.

Hayvana guaj boyami surdunuz? O plastik kap da ölüm fanusunun ta kendisidir. Kaplumbagalar bol suya,sicak suya ve sicak bir kuru alana ihtiyac duyar. Tabi tertemiz bir suyada. Kaplumbaga urkeklesmis bu gecici bir durumdur. Yem yemeside iyi bir durum.ama lutfen o kaplumbagayi orda beslemeyin.. Hic haketmiyo orasini hic..

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Uygun bakım koşulları hakkında kısa bir özet.

hayvanın kabuğunu yumuşak bir diş fırçasına fırçayı ıslattıktan sonra tuz döküp yavaşça ovala. sonra hafif ılık su ile durula, hayvan üşütmesin. bu salınımda olabilir, yosunda. kahverengi alg oluşumu da var. hayvan sanki aylardır su değişmeyen bir ortamda yaşamış gibi. yerdeki lekeler dışkı yada kusmadan ziyade kabuğu üstüne düştüğünde kabuktaki pisliklerin çıkması gibi geldi ki, kabuğun üst kısmı temizlenmiş. plakalarda aralanmada mevcut. mango kökü bu bağlamda şart.

hayvana biraz daha titizlik göstermelisin. bakım konusunda benden eksi puan aldın.

Öncelikle geçmiş olsun.Salınımdan dolayı kapuğu acaipleşmiş.Cem ve Emre abinin önerilerini dikkate al derim.Size neden ölüm fanusunda besliyorsun diye sormayacağım.Belki bütçe sıkıntılığı vardır,belki bulunduğun yerde akvaryum satan bir yer yoktu.Tek temennim kaplumbağanızın bir akvaryumu olması.Eğer bütçe sıkıntılığı var ve bulunduğunuz yerde bir petshopçu yoksa camcıya yaptırta bilirsiniz.Sizin için daha karlı olur.

Temizlik konusunda kaplumbağana daha fazla zaman göstermelisin.:breh:

Geri