Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yüzemiyor.

riderboy

Yeni Üye
Kaplumbağamı cam kapta besliyorum.Suyu derinleştirdiğimde yüzemiyor.Kaplumbağamın küçük olmasından kaynaklanabilirmi.Teşekkürler.

plastik ya da cam kapta az miktar suya alışmış olduğundan derin suda ilk başta yüzememesi normal ama bu durum normalde oldukça kısa sürer.. ve imkanınız varsa mutlaka en kısa zamanda bir akvaryum almalısınız kaplumbağanızın sağlığı için.. yüzme konusunda da endişe etmenize gerek yok eğer sağlıklıysa derin suya da alışması bir kaç dakikasını alacaktır.. ve plastik kaplarda suyu derinleştirdiğinizde kuru alan kalmamakta bu da yüzerken yorulmalarına sebep olacaktır..plastik kapta maalesef kaplumbağanızın sağlıklı bir yaşam sürmesi imkansız.. bu yüzden mutlaka bir akvaryum temin etmelisiniz..

derinliğiyle alakası yok bn küçük yavru kaplumbağalarımı 63 litrelik (aragornun söylediğine göre) akvaryumuma koyarkoymaz sağlıklı bir şekilde yüzmeye başladılar(maşallah)...

Benimki akvaryuma attığım an şöyle bir duraksadı... Korktuğunu da anladım... Merakını da... Elleri içeri çekerek her şeyi ısırmaya başladı ama fazla yüzmedi, derinlere dalmaktan da korktu... Sonra 1 iki saat geçti ve kapluş sevinçten dört köşe... Ama akvaryumda filtre baştan varsa olabilir.... Benim başta yoktu,sonra filtreyi taktığımda tırstı yüzemedi ve akıntıya kapılıp durdu filtrenin uzağındannyüzdü ve hep korkudan kuru alandan dışarı tırmanmaya falan uğraştı.... Gerekmedikçe de suya falan inmedi...

bende akvaryumu temizlemek için kaba koyuyorum ve 2-3 saat kadar kapta kalıyolar.su ısınmadan tekrar akvaryuma almıyorum kapluşları ama onda bile şaşırıyorlar ve yüzmüyorlar ama çok kısa bir süre sonra eski hallerine dönüyorlar :)

Gönderen cahide - Bugün 12:11 PM
Ama akvaryumda filtre baştan varsa olabilir.... Benim başta yoktu,sonra filtreyi taktığımda tırstı yüzemedi ve akıntıya kapılıp durdu filtrenin uzağındannyüzdü ve hep korkudan kuru alandan dışarı tırmanmaya falan uğraştı.... Gerekmedikçe de suya falan inmedi...

şu anda 2 eksiğim var filtre ve uv lamba ama filtre koyma konusunda bu yazdığından sonra biraz korktum.Filtre yerine 2-3 günde bir akvaryumu temizlesek olmaz mı ?

filtre olmadan su oldukça çabuk kirlenecektir.. merak etmeyin zaten alıştıktan sonra sorun kalmyor.. benimkilerin filtreye tutunarak uyudukları bile oluyo.. uv lambayı yerine yapacağınız altarnetif yöntemlerle telafi edebilirsiniz.. ancak filtre özellikle kaplumbağa akvaryumu için olmazsa olmazlardan

Filtreye ilk günler zor oluyor alışması... Benimki acayip korkuyordu... ben de günde birkaç kez açtım korkup kuru yere çıktığında suya indirdim falan ssonra bür gün sürekli açtım korku azalmıştı ve hiç yüzmeyen kapluş filtrenin yanına yaklaştığında dönemek koşuluyla yüzüyordu... Sonra bir alıştı ki sormayın... Filtrenin yanına yaklaşmayan akımdan korkan kapluş şimdi akımın geldiği borunun önüne gelip gelip akıma karşı durmaya uğraşıyor(Sanırım güç denemesi yapıyor :D) Tam oalrak karşı koyabilse patisi ile boruya tutunacak ama yapamıyor.... Bazen filtresin üstünde uyuyor...Isıtıcıyla yanyana olduğundan oradan tırmanıp firara kalkışıyor... Filtreyle ıusıtıcının arasındaki boşluğu inceliyor.... Filtreyi de oyuncak olarak falan kullandığı oluyor... Alışınca süper ikili oluyorlar yani filtresiz olmaz... Eskiden suyum yosunlanırdı, sararırdı... Çok sık değiştirirdim suyu ama şimdi berrak bir suyum var filtrem sağ olsun... Nasıl ki filtresiz balık zorsa bu da öyle... Filtre hem yosunlarnmayı önlüyor, hem temizliyor suyu yeniliyor hem de kapluşun göz sağlığı(ciddi) ve bizim göz sağlığımız için( mecaz) önemli bir aksasuar

bende gap 4 adında bir filtre var.akvaryumun suyunu full koymadan çalıştıramıyorum motor dışarıda kalıyor çünkü bu filtreyi dik olarak akvaryuma yerleştirmem imkansız.yatık olarak yerleştirsem sorun olur mu ? mesela akvaryumun dibine yerleştiricem su akımı yukarı doğru olucak yada yan cama yerleştiricem akım akvaryumun enine doğru olucak.hangisi daha iyi olur ? yada olur mu ?

akvaryumun ön ya da arka camına yan olarak yerleştirmeniz su yüzeyinde de az akıma sebep olması açısından en iyi olacaktır.. yan camlara yerleştirirseniz akvaryumun boyuna su vereceği için akıntıya neden olacaktır yüzeyde.. bu yüzden enine yerleştirmeniz daha iyi.. bir de eğer imkanınız varsa akvaryumunuz da büyükse daha iyi bir iç filtre alırsanız iyi olur.. gap filtreler bildiğiniz gibi yerli üretim.. eğer düşünürseniz atman marka tavsiye ederim.. çok kalitelidir ve fiyatları da uygun 10-20 tl arasına bulabilirsiniz..

70 cm lik akvaryumum var enide 20-21 cm civarı. gap filtreler konusunda bilgim yok sadece özelliklerinde 600 lt kapasiteli olduğunu okumuştum. şimdilik dediğiniz gibi akvaryumun arka camına yapıştırayım ilk fırsatta da filtreyi değiştireyim.

evet gap filtreler yerli üretim oldukları için maalesef yabancılar kadar kaliteli değil imkanınız olursa değiştirmeniz en iyisi olacaktır.. yüksekliği de 30-40 cm fln sanırım yaklaşık 50-60 litre civarı diye tahmin ediyorum.. en az 360-400 litre kapasiteli kaliteli bir filtre çok faydalı olacaktır temizlik açısından..

Geri