Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağama Eş Arıyorum

SonerKoksuzer

Yeni Üye
Arkadaşlar erkek kaplumbağam aldığımda hastaydı galiba. Ve Cuma günü onu kaybettim. Yanında bir dişi vardı. O hala yaşıyor. Tek başına kaldı ve ona eş arıyorum. Gaziantepte yaşıyorum.

Cvp: Kaplumbağama Eş Arıyorum

SonerKoksuzer' Alıntı:
Arkadaşlar erkek kaplumbağam aldığımda hastaydı galiba. Ve Cuma günü onu kaybettim. Yanında bir dişi vardı. O hala yaşıyor. Tek başına kaldı ve ona eş arıyorum. Gaziantepte yaşıyorum.

Ölen kaplumbağanın ne gibi hastalık belirtileri vardı ?
Kaplumbağaların yaşayabilmesi için gerekli ekipmanlar mevcut mu ?
Mevcut değilse;bu durum sahiplenilmek istenen ve tek kalan kaplumbağa için risk teşkil etmekte.
Kaplumbağaların alındığı yer neresidir ?
Petshop'dan alındıysa;bakım şartları yeterli olmadığı için hastalık kapmış olanlar edinilmiş olabilir.Sahiplenilecek kaplumbağa da tek kalan kaplumbağa ile eşit boyutlarda olmalı.
Kaplumbağalarda cinsiyet genel itibariyle 10 cm kabuk boyuna ulaşmadan netlik kazanmıyor olsa da kuyruğun üzerindeki plaka şekline göre yorum yapılabilmekte.

Akciğer iltihabı vardı sanırım.Gerekli her şeyi yaptım ama onu kaybettim.Akvaryumda her şey mevcut. Pet shoptan aldığımda hastaydı.

Araştırmıştım ama kabuğu 6 cm

mailto:/b5W6Pj

İşte bu da resmi

Turtle Bank'in üzerine soft akkor ampul konumlandırılmalı.Bu ampul 07:00-19:00 arasında yanmalı.Yaz aylarında tercihen bu zaman aralığı ayarlanabilir.Kuru alan sıcaklığı su sıcaklığından 4-6°C daha fazla olmalı.Zaman aralığını ayarlamak için zaman saati alınabilir.
Soft Akkor Ampul Örneği
Ampul için Mandallı Masa Lambası
Dijital Zaman Saati

Bunun dışında akciğer enfeksiyonuna neden olacak şeylerden kaçınılmalı.Akvaryumun bulunduğu odada sigara içmek,akvaryumun bulunduğu odada hava akımı oluşmasına neden olacak soğuk ve rüzgarlı havada odanın havalandırılması ve oda sıcaklığının 23°C'nin altında olması kaçınılması gerekilen hususlar olarak özetlenebilir.
Su sıcaklığını,kaplumbağanın kabuk boyu 5 cm olana kadar 28°C,8 cm olana kadar 27°C,8 cm'den sonra 26°C olarak sabit tutmak uygundur.

Zaten bende UV ışınlı lamba var.Ampulu patladı yeni ampul alamadım.

SonerKoksuzer' Alıntı:
Zaten bende UV ışınlı lamba var.Ampulu patladı yeni ampul alamadım.

UV Ampul yalnızca UVA ve UVB salınımı yapar..En hesaplı kombinasyon olarak UV ve Soft Akkor Ampul kullanılması gerekir.UV Ampul yaydığı UVA ile kaplumbağaya hareketlilik kazandırırken UVB D3 vitamini sentezlemesini sağlar.Soft Akkor Ampul de flaman barındırdığı için hem ısı hem de ışık yayar.
Şayet bahsedilen ampul UVA salınımı yapan spot ampul ise;hassasiyeti yüksek olduğu için tercih etmemekte fayda var.

UV Ampul Örnek
UVA Salınımı Yapan Spot Ampul Örnek
Soft Akkor Ampul Örnek

Peki ben hangisini kullanayım ? Zaten hiç dinlenme alanına çıkmıyor. Boşuna alacağım diye düşünüyorum.

ısıtma lambası mutlaka kullanacaksın. alacağın ampul armut tip ısı veren ampul olacak. hayvan ısı algısı ile kuru alana çıkar su daha sıcak ise kuru alana çıkmak istemez. uv ampulü sonrada alabilirsin acelesi yok. kuru alan 31-32 derece su ise 27-28 derece civarında olmalı. net ısı değerini derece ile saptarsın. bunun için bir tane cam iç derece al. tercihen sera cam iç derece uygundur.

Tamam cem abi teşekkür ederim. Alacağım kısa zaman içinde...

Geri