Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağama iyi bakacak bir arkadaş arıyorum

karahukuk

Yeni Üye
Değerli arkadaşlarım son 15 gündür büyük kaplumbağam küçüğünün kuyruğunu ısırmakta, artık bu iş çok şiddetli olmaya başladı ve kaplumbağamı dışarı çıkarmak zorunda kaldım, istanbul içi sahiplenecek iyi bir arkadaşımıza vermek istiyorum aksi halde farklı bir çözüm düşünmek zorunda kalacağım zira pet shoplara ne olursa olsun vermeyi düşünmüyorum, üst üste onlarca kaplumbağayı pet shoplarda vahşiçe adeta ölüme terkettiklerini gözlerimle gördüğüm için iyi bakacak bir arkadaşa ihtiyacım var, ısıran kaplumbağam kız ve tahminim 10 yaşının üzerinde, benim 2 aylıkken sahiplendiğim kaplumbağam 8 yaşında, bu ısıran kaplumbağam ise ondan çok daha büyük, bana 6 sene önce gelmişti.

Cvp: Kaplumbağama iyi bakacak bir arkadaş arıyorum

karahukuk' Alıntı:
Değerli arkadaşlarım son 15 gündür büyük kaplumbağam küçüğünün kuyruğunu ısırmakta, artık bu iş çok şiddetli olmaya başladı ve kaplumbağamı dışarı çıkarmak zorunda kaldım, istanbul içi sahiplenecek iyi bir arkadaşımıza vermek istiyorum aksi halde farklı bir çözüm düşünmek zorunda kalacağım zira pet shoplara ne olursa olsun vermeyi düşünmüyorum, üst üste onlarca kaplumbağayı pet shoplarda vahşiçe adeta ölüme terkettiklerini gözlerimle gördüğüm için iyi bakacak bir arkadaşa ihtiyacım var, ısıran kaplumbağam kız ve tahminim 10 yaşının üzerinde, benim 2 aylıkken sahiplendiğim kaplumbağam 8 yaşında, bu ısıran kaplumbağam ise ondan çok daha büyük, bana 6 sene önce gelmişti.

Sahiplendirmek istediğiniz kaplumbağanızın fotoğrafını koyarsanız etkileşim açısından daha iyi olur.
Ayrıca aşağıdaki tabloya göre bilgilerinizi paylaşırsanız iletişim süresini kısaltmış olursunuz.

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Adınız Soyadınız:[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaplumbağanızın Yaşı:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaplumbağanızın Boyu:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaplumbağanızın Cinsiyeti:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaç tane kaplumbağa:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Oturduğunuz il-ilçe:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Neden vermek istiyorsunuz:[/font]

Odontochelys' Alıntı:
karahukuk' Alıntı:

Sahiplendirmek istediğiniz kaplumbağanızın fotoğrafını koyarsanız etkileşim açısından daha iyi olur.
Ayrıca aşağıdaki tabloya göre bilgilerinizi paylaşırsanız iletişim süresini kısaltmış olursunuz.

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Adınız Soyadınız:[/font]

[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaplumbağanızın Yaşı:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaplumbağanızın Boyu:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaplumbağanızın Cinsiyeti:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Kaç tane kaplumbağa:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Oturduğunuz il-ilçe:[/font]
[font=Tahoma, Geneva, sans-serif]Neden vermek istiyorsunuz:[/font]

Dediğiniz gibi yaptım, teşekkür ederim.

Adınız Soyadınız: Kadir KARA

Kaplumbağanızın Yaşı: 10 yaş üzeri
Kaplumbağanızın Boyu: Kabuğu 15 CM
Kaplumbağanızın Cinsiyeti: Kız
Kaç tane kaplumbağa: 1
Oturduğunuz il-ilçe: İstanbul,Fatih
Neden vermek istiyorsunuz: Kaplumbağalarım arası anlaşmazlık

ben bir tane arıyordum ama benimkini yer bu

kadir dediğim yemleri aldın mı ? sadece vital veriyordun diye hatırlıyorum. hayvanlarda protein eksikliği mevcutsa bu da saldırmasına sebep olabilir. bir süre aç gün yapma günde tek öğün kafa hacmi kadar ver. akvaryum ölçün kaçtı ?

Hocam vital ile sera karides veriyorum yanında da yeşillik atıyorum şu an,dediğiniz gibi günaşırı verdim belli bir süre ancak artık her gün veriyorum , akvaryum 60x38x54 sobo markasının t60 modelinden, protein tekrardan alayım mı hocam düzelir mi acaba, alışkanlık haline getirdi zevk alıyor bu işten oyun oynar gibi, yalnız koparmadı ya da koparamadı 15 gündür en azından bir parça da olsa koparabilirdi diye düşünüyorum ama koparmadı.

diğeri kaçmaya çalışmıyor mu yada yüzyüze gelmeye. erkek olsa sebep çok ama dişide pek olası davranış değil. akvaryumun diğer ölçüleri iyi ama boy az buda sürekli gitgellerde karşılaşmalarına neden oluyor. 1 metre olsaymış iyi olurmuş.

diğeri erkek olup sürekli dişiyi sıkıştırsa istemediğini tepki olarak gösteriyor derdim ama bu akvaryumu sahiplenme ve yer darlığı hissiyatı ile olması yüksek bir durum gibi gözüküyor. o iki yem yeterli değil. önce carnivoru hemen al, içinde mineral yemde var. bu hafta tek öğün olmak üzere kafa hacminden bir iki yem fazla ver ama bunun içine canivoru da dahil et o iki yem olmaz jbl agilde olsun. en azından aldığı besindeki bir eksiklikten dolayı mı onu görürüz.

uykusuzluğa bağlı sinir streste olabilir onun için 20:00-20:30 gibi ışıkları kapa uyusunlar. fazla uyku dinginleştirir. hemde diğeri nefes almış olur. aslında o hayvan tepki gösterse bu kuyruk meselesi olmazdı ama gördüğüm kadarıyla çok pasif. bu da sürekli sınanmasına neden oluyor. yemleme sırasında farklı köşelerde ver. biri diğerinin yemini yiyor hissi ortadan kalksın gerekirse elinle set yaparsın. bir arada yemleme sırasında kapışmaları olağan olduğu için biri agresifleşirken diğeri iyice kapanır.

bunları bir dene sonuca bakalım. değişiklik olmaz ise ya akvaryumu yenileyeceksin ya da dişiyi sahiplendireceksin.

Kaçmaya çalışmıyor Cem yani korkuyor onu kolluyor sürekli ama karşılık vermiyor zaten Kara'da çok iyi araları hiçbir sorun yok suda da hatta birbirlerini normal olarak kovalayıp ısırmıyorlar da ancak arkasını döndüğü an sadece kuyruğuna hamle yapıyor, bugün carnivor aldım ve raffy p, jbl marka ürünü bulamadım, elimde bir de vital ile gammarus var sera I yani, eski akvaryumuma koydum ısıran kaplumbağamı 1 hafta bu yemlerle denicem inşallah düzelir, bir de benim kaplumbağalarım akvaryumdaki bütün vantuzların kenarlarını yiyor, yeniliyorum yine yiyorlar, bu normal bir şey mi, yardımcı olduğun için teşekkür ederim.

Akvaryumun içindeki tüm vantuzlara karşı aynı tavrı mı sergiliyorlar yoksa hedefledikleri belirli bir vantuz var mı ?

Sadece dış filtreyi tutan 6 tane vantuza saldırıyorlar, ısıtıcınınkine dokunmuyor, hatta dış filtrenin suyu içeri veren çok delikli aparatını zorla bilinçli bir şekilde söküyorlar ve sonrasında onu tutan vantuzları yiyorlar, bir keresinde kuru alanı tutan lastiği yuttu daha doğrusu yedi, yarısındayken gördüm engel olmaya çalıştım ama başaramadım.

Vantuzlar zaman içinde alg ve yem artıkları ile kaplanır. Hayvanlar bu sebeple ısırmaya çalışır. Sadece onlar değil kaplanan herşeye dalarlar. Düzenli şekilde temizlemek lazım. Seninkilerde alışkanlık olmuş.

Bahsettiğiniz çok delikli aparat görseldeki gibi değil mi ?

mailto:/EVLMdq.jpg

Sanırım siz bunu suya yakın ya da içinde tutuyorsunuz.
Bu durumda varsa;akvaryum yüksekliği ve su yükseliği arasındaki farkı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.
İnatçı ve kararlı canlılar oldukları için bu gibi durumlarla karşılaşmamak için alternatifleri cepte tutmakta fayda var.

O dediğin biçimde saldırmayı benim erkeklerden birisi de diğerine yapıyordu bir zamanlar. Kuyruğa değil ama arka bacağa üstüne çıktığında da ense derisine. Sonra düzeldi durum. Şimdi sadece ayak sallama var. Zamanla düzelir diye umuyorum. Sadece kuyruğu bellemesi kötü.

Isıtıcının vantuzuna ama hiç saldırmıyorlar az önce baktım yeni duruyor, demek ki ısıtıcıya yem artığı bulaşmamış, evet o aparat yukardaki resimdekinin aynısı ve içinde tutuyorum onla oynamayı çok seviyorlar, bir de hava taşının yanında saatlerce durup yutmaya çalışıyorlar hava kabarcıklarını,çok enteresan bir görüntü oluyor, durmadan belki de 2 3 saat aynı hareketi yapıyorlar, inşallah düzelir ben ilk akvaryuma koyduğumda ikisini ellerini ısırıyordu yem verirken ama artık hiçbir şekilde yem verirken birbirlerine dokunmuyorlar.

O aparatı yukarda bırakınca su sesi çıktığı için rahatsız oluyor evdekiler diye içine koymak zorunda kaldım.

Dediğim gibi su yüzeyine yakın konumlandırmışsın. Bu yem artıklarının oraya takılmasına neden olur o bölge filtre sirkülasyonu için kör noktadır. Birikme yapar. Cama da bulaşır. Diğer taraftan ense derileri çıkıyorsa kaşınmak için sürtünebilirler bu da sevmelerine neden olabilir. Borunun ucundaki tapayı çıkarırsan gürültü azalır sirkülasyon dairesel olarak döner

Kabuk bacaga nazaran daha tehlikeli oyuzden riske girilmemeli diye dusunuyorum ben

Dün gece eski yerine koydum ısıran kaplumbağamı, küçük olan üstünlük gösterdi ilk defa ve ısırma girişimine giremedi büyüğü, tam düzeldi diye düşünürken bugün yemeklerini verdikten sonra yine ısırmaya çalıştı, dün demek ki daha kendine gelemedi diye büyük olan, küçük olan ona karşı üstünlük gösterebildi, ancak gece enerjisini tekrardan topladı anladığım kadarıyla, petshoplara bırakmak istemiyorum arkadaslar yardımcı olabilecek var mı.

büyük olana ayrı bir akvaryum kurma şansın varsa verme derim kaplumbağanı bu kadar bakmış büyütmüşsün ama yoksa ona bişi diyemem kararına saygı duymak düşer bizede..

Yemleme sırasında birbirlerini görmesinler. Bir de su ısısını 26 dereceye düşür bakalım ne olacak. Uyku zamanını biraz daha indir.

Geri