Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağama yeni arkadaş

huseeyynn

Yeni Üye
Merhabalar benim kabuk boyu 12cm olan  erkek bir kaplumbağam var yanına arkadaş olsun diye bi tane daha kaplumbağa koydum ama hem erkek hemde yeni kaplumbağanın kabuk boyu 6-7 cm  ilk koyduğumda büyük olan yanına gitti kafasıyla dokundu falan ama daha ısırmadı henüz küçük olana zarar vermesinden korkuyorum acaba bi sıkıntı olur mu ?

Olur. Hayvanı geri iade etmen gerekiyor aksi halde ısırıp öldürebilir. Kaplumbağaların emsal boyda olmasını istememizin sebebi güç dengesini sağlamak ve kavga durumu olması halinde hasarın minimum olmasıdır.

Küçük hayvan saldırı olması halinde tepki gösteremez. Parmak uzuv gibi organ kaybı yada kabuğunu parçalayarak öldürme tehlikesi var. Erkeklere güven olmaz bir bahane bulur ve hayvana saldırır. Hayvan ilk kabul sürecini atlatmış ama sonrasının garantisi yok.

En basitinden yemleme sırasında dahi istemsiz bacak darbeleri yakınında bulunan küçükte hasar bırakır.

Cinsiyet cinsel gelişim sonrası belli olur. Bu da 10 cm kabuk boyu civarıdır. Yani küçüğün cinsiyeti henüz belli olmaz. Ama kaplumbağalar bunu anlıyor.

Alacaksan 11-15 cm arası kabuk boyu olan dişi alabilirsin. Emsal boydaki erkekler alfa olma isteğiyle her gün birbirlerine dalaşır. Biri alfa olduğunu kabul ettirse bile diğerini her gün sınar.

Cvp: Kaplumbağama yeni arkadaş

Cevabınız için teşekkürler bi arkadaşım bakamayacağı için vermişti ama zaten bugün sabah sürekli ufaklığın etrafında dolaşıyor geçerken bacağıyla vurmalar ve kuyruğunu ve bacağını ısırdığı için akvaryumlarını ayırdım.

Geri