Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamda bağırsak dışarı çıkıyor

meloslera

Yeni Üye
15 yaşındaki su kaplumbağam bugün yemek yemedi. Sonrasında bi sorun mu var diye elime alıp baktığımda kuyruk kısmından kan geldiğini farkettim. Hemen yıkayıp tekrar kontrol ettiğimde bağırsağının hafifçe dışarı çıkmış olduğunu gördüm. Aceleyle veterinere götürdüm ama götürdüğümde şaşırtıcı bi şekilde bağırsağı geri içeri girmişti. Veteriner hiçbir sıkıntı olmadığını, ancak yine de 2-3 gün akvaryumdaki diğer kaplumbağalardan ayrı bir yere koyup gözlemem gerektiğini söyledi. Akşam eve gelince yemek yedi ancak hala dışkılamadı. Bağırsağı dışarı çıkınca normal hemoroid tedavisi gibi antibiyotik kremlerle biraz rahatlatıp içeri sokuyorum. Ailem de veteriner de şu anlık gözlemem gerektiğini, 2 gün sonra kreme yanıt vermezse tekrar kontrol edileceğini söylüyorlar. Daha önce böyle bir sıkıntı yaşayan olmuş muydu ne yapmam lazım? Şimdiden teşekkürler

Ekli dosyalar

• 018D13B1-7513-4E1C-84B4-AEB47E04A4BD.jpeg
    018D13B1-7513-4E1C-84B4-AEB47E04A4BD.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 47
  • A87E0DA4-4111-4420-A191-F5488ED9011F.jpeg
    A87E0DA4-4111-4420-A191-F5488ED9011F.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 45
Bağırsak çıkmalarında ufak kesi atarak içeri diker kapatırlar. Bunu her hekim yapamaz.

Hayvanın ağzına 3 gün boyunca günde bir kere zeytinyağı damlat ve anüsüne de kulak pamuğu ile bir kez sür. Kantoron yağı alabilirsen anüse onu sür. Kantoron daha iyi olur.

Hayvanı ayrı bir kaba al. Diğerleri ısırırsa o zaman büyük problem çıkar. Isıtıcı kullanma kalorifere 20 cm bir mesafede dursun, çokta üşütmeyelim. Akvaryuma göre biraz daha serin olur. Soğuk su kılcal damarları büzer. İçerde tutar. Zeytinyağı bağırsakları yumuşatacağı için dışkılaması kolay olur.

Her gün marul ve sevdiği sebze varsa onlardan bir miktar verirsin. Lifli gıdalar kabızlığı önler.

Kurutulmuş yem verme, stick yem verebilirsin. O da raffy P olursa iyi olur. Stickleri diğer yemlere göre yumuşaktır. Günde bir öğün veriyoruz zaten. Bir hafta bu şekilde devam et.

Bu bir hafta içinde toparlayamazsa cerrahi müdahale gerekecek.

Bağırsak çıkmalarında ufak kesi atarak içeri diker kapatırlar. Bunu her hekim yapamaz.

Hayvanın ağzına 3 gün boyunca günde bir kere zeytinyağı damlat ve anüsüne de kulak pamuğu ile bir kez sür. Kantoron yağı alabilirsen anüse onu sür. Kantoron daha iyi olur.

Hayvanı ayrı bir kaba al. Diğerleri ısırırsa o zaman büyük problem çıkar. Isıtıcı kullanma kalorifere 20 cm bir mesafede dursun, çokta üşütmeyelim. Akvaryuma göre biraz daha serin olur. Soğuk su kılcal damarları büzer. İçerde tutar. Zeytinyağı bağırsakları yumuşatacağı için dışkılaması kolay olur.

Her gün marul ve sevdiği sebze varsa onlardan bir miktar verirsin. Lifli gıdalar kabızlığı önler.

Kurutulmuş yem verme, stick yem verebilirsin. O da raffy P olursa iyi olur. Stickleri diğer yemlere göre yumuşaktır. Günde bir öğün veriyoruz zaten. Bir hafta bu şekilde devam et.

Bu bir hafta içinde toparlayamazsa cerrahi müdahale gerekecek.
Bugün ağzına zeytinyağı damlatmayı denedim ama ağzını açmadı. Anüs kısmına sürdüm ancak yine de gün boyu dışkılamadı. Bugünkü öğününü de yemedi. Yemek istiyor gibiydi ağzına aldı ancak çiğneyip sonra geri bıraktı. Bu durumda bir şey yapmalı mıyım bağırsakları tıkanmış olabilir mi?

Hayvan taş çakıl parçası yada o ebat bir ürün yemiş olabilir mi?

Zeytinyağını ruj sürer gibi ağız çevresine 10 saniye arayla iki kez sür bir kısmı girer.

Hayvan kaç gündür dışkılamıyor? Ve kaç gün önce yem yedi?

Daha evvel yumurta attı mı?

Hayvan taş çakıl parçası yada o ebat bir ürün yemiş olabilir mi?

Zeytinyağını ruj sürer gibi ağız çevresine 10 saniye arayla iki kez sür bir kısmı girer.

Hayvan kaç gündür dışkılamıyor? Ve kaç gün önce yem yedi?

Daha evvel yumurta attı mı?
Dün yedi, dün akşam 6 dan beri ayrı bir kapta ama hiç dışkı gözlemlemedim. Daha önce hiç yumurta atmadı. Akvaryumlarındaki kumun boyutları 5 mm falan, kuru alanları da yapay çim gibi halı fleksle kaplı onları yemiş olabilir belki. Dün veterinere götürdüğümde öyle bişey olduğunu sanmıyorum dedi ama yine de ben şüphelendim biraz.

Dışkısını yiyorda olabilir. Kum çok büyük reslerde vitasand marka 0.7 mm silis kum kullanırız. Hayvan bu kumdan yiyerek hazımsızlığını giderir bağırsaklarındaki olası parazitleri atar.

Çim parçalandı ise yemiş olması mümkün.

Röntgen çektirmek iyi olur. Böylece midesinde taş vs. varsa görünür. Yumurta sıkışması yada yumurta kırılması da olabilir. Tüm bunlar dışkılamayı zorlaştıran sebeplerdir.

Kabızlık hallerinde hayvan durgunlaşır. Su tabanında durmayı tercih eder ve zaman zaman anüsünü kuma sürter.

Dışkısını yiyorda olabilir. Kum çok büyük reslerde vitasand marka 0.7 mm silis kum kullanırız. Hayvan bu kumdan yiyerek hazımsızlığını giderir bağırsaklarındaki olası parazitleri atar.

Çim parçalandı ise yemiş olması mümkün.

Röntgen çektirmek iyi olur. Böylece midesinde taş vs. varsa görünür. Yumurta sıkışması yada yumurta kırılması da olabilir. Tüm bunlar dışkılamayı zorlaştıran sebeplerdir.

Kabızlık hallerinde hayvan durgunlaşır. Su tabanında durmayı tercih eder ve zaman zaman anüsünü kuma sürter.
Akvaryumda 3 kırmızı yanaklı 1 sarı karınlı slider var silis kum hepsi için uygun olur mu? En kısa sürede röntgen çektireceğim teşekkür ederim.

Res, yellow belly, cumberland, rio grande türleri aynı şartlara uyumludur.

Kumu aldığında sterilizasyonunu anlatırım.

Cem beyin kum temizliği yazısı

Kumu 3-4 kiloluk ufak partiler halinde (az oranda daha iyi temizlenir) kimyasal değmemiş leğende, el yakmayan sıcaklıkta suyu doldurup mıncıklayarak karıştırıp toz ve varsa kiri açığa çıkarıyoruz. Bunu yavaşça döküp yeni su ekliyoruz bu şekilde toz ve kirler gidene kadar yeterince doldur boşalt yapıp temizliyoruz. Kum vitasand marka ise akvaryuma yavaşça boşaltıyoruz.

Başka marka veya markasız ise bu işlemi yaptıktan sonra sıcak su döküp kepçe ile kumu karıştırarak her yerine nüfuz etmesini sağlıyoruz. Su soğuduğunda kimyasal değmemiş kovaya döküp tuz yada metilen mavisini yeteri miktarda döküp 1 gün bekletiyoruz. Sonra kumu yıkayıp tuz yada metilen mavisinden arındırıp akvaryuma koyuyoruz.

Kumu akvaryuma boşaltırken derin yemek tabağını ters çevirip üstüne doğru yavaşça boşaltarak yayarsan kum fazla havalanmaz. Yada kumu maşrapaya doldurup tabana yakın tutarak boşaltabilirsin. Bunda da kol suya giriyor haliyle.

Geri