Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamda kabuk sorunu varmı???

john_locke

Yeni Üye
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
8
arkadaşlar bir hastalık veya sorun görüyorsanız söyleyin.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
o beyazlıklar , ben dogru görüyorsam, sadece ısık yansıması deilse mantar olmalı.
 
sakın kabuk sertleştirici kullanma bu onu daha kötü etkiler
Eğer yakınında bir veteriner varsa o na git yoksa ısıtıcı al 28 dereceye ayarla ve devit-3 vitamini al eczanede bulabilirsin
 
devit 3 evet kabuk sağlığı için gereklidir, fakat her hastalıga iyi gelecek bişey yoktur :)

bu Linkten mantar hastalıgı ile ilgili her çeşit bilgiye ulaşabilirsiniz ; )
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Öncelikle kabuğu çok sert zaten.İkinci olarak kabuğun kenarları kalkıktı buna da gelişim bozukluğu dediler fakat suda çok kalınca geçmeye başlıyor karada çok kalınca iraz kalkıyor.Bu arada kaplumbağa çok güneş görüyor kabuk sertliğinden olabilirmi?
 
Şunları yap
1.Kaplumbağanın suyunu değişitir gerekiyorsa temiz bir bulaşık süngeri bul ve onunla iyice temizle(akvarvumun duvarlarıda dahil)
2.çıkabileceği kuru bir alan yap
3.ısıtıcını 28 dereceye getir
4.Devit-3 vitamini al yemine damlat veya eline al ağzına damlat
5.kaplumbağayı fazla didikleme çok sudan çıkarma bırak ıstiraat etsin
6.mavi damla al ve kullan yanılmıyosam balıklar için olanıda kullanabilirsin...:)
Bütün bunları dene eğer durumu kötüleşirse artık tek çare veterinerdir
İnşallah iyileşir...
Geçmiş olsun
 
kabugun bebek kaplumbagalarda biraz da olsa yumusak olması normaldir,zamanla gereken vitaminleri ve güneş ısıgını aldıgında düzelecektir. ama burada ondan ziyade üzerinde beyazlık olup olmadıgı konusuna bir acıklık getirsek iyi olacak. kaplumbaganızın kabugunu bikac günde bir yumusak bir diş fırcasıyla nazikce fırcalıyor musunuz? fırcalamamıssanız öncelikle denemelisiniz.
 
Burdan sanki kabuğunun etrafındakiler yosun gibi görünüyor,ve kaplumbaganız cok küçük eğer hemen müdahale yapılmazsa çözümsüz hastalıklar başlayabilir.
Kesinlikle elinize almamaya çalışın.Hem kaplumbaganız daha fazla mikrop kapar hemde ellerinizde siğiller çıkabilir.Yani sizede hastalık bulaşabilir.
 
Aman aman arkadaşlar durun ne yapıyorsunuz?!Arkadaşın kaplumbağası gayet sağlıklı...O beyaz şeyler kabuktur.Kaplumbağa kabuğunu değiştiriyor.Böyle D3 vitamini ve kalsiyum desteği yapmaya devam edin bıdığınız büyüyor.:)Ayrıca Devit3 dediğimiz çok güçlü bir vitamindir.İnsanlara kullanılır.Haftada bir kere çok az kullanmak lazım...O da en fazla.
 
Geri
Üst