Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamda küçük kabuk yaraları

furkeng

Yeni Üye
Herkese merhaba,
80cm akvaryum içinde (ortalama 60lt su var içinde) ısıtıcı lambalı, filtreli, kuru alanlı bir sistemde 2 kaplumbağaya bakıyorum. 1 tanesi 12cm boyunda diğeri 7cm boyunda.
Son zamanlarda küçük olan kaplumbağanın kabuk uçlarında fotoğraftaki gibi küçük kanlı yaralar fark ettim. Biraz bakınca da büyük olan kaplumbağa bazen küçük olanın kabuğunu ısırıyor. Çok sık kavga etmiyorlardı aslında ama bazen ısırıyorlae birbirlerini. Onları ayırma şansım yok maalesef. Yaralara nasıl bir tedavi uygulamam gerek ya da kendiliğinden geçer mi teşekkürler.

Ekli dosyalar

• IMG_20220702_103002.jpg
    IMG_20220702_103002.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20220702_103022.jpg
    IMG_20220702_103022.jpg
    2.5 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20220702_103026.jpg
    IMG_20220702_103026.jpg
    2.6 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20220702_102958.jpg
    IMG_20220702_102958.jpg
    2.4 MB · Görüntüleme: 11

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Boy farkı yüksek. Güç dengesi için emsal boyda almamızın sebebi bu. Alfa belli, o konuda alfa saldırıları ile ilgili yapacak birşey yok.

Diğer saldırı sebebi akvaryum darlığı. Su oranı az. Kuru alanı bir şekilde akvaryum dışına alıp suyu yükseltebilirsiniz. Bir iki arkadaş akvaryum yanına kitap vs. koyup kuru alanı onun üsyüne koyarak rampayı akvaryuma uzatmışlardı. Malum hazır akvaryumla max 7 mm cam kalınlığında lduğu için ağırlığı kaldırmaz.

Büyük diğerini istemiyor. Akvaryumu büyütseniz de hayvan tehlikede. Tek çare küçüğü bir an önce sahiplendirmek. Yoksa alfa ya kabuk kenarlarını (marginals) söker yada kuyruk ve ayaklarını koparıp uzuv kaybına neden olur.

Eczaneden baticon alıp o bölgelere sürün ve 20 dakika kadar kuru yerde bekletin. 3 gün günde bir kez yeterli. Tüm kabuğa pamukla sürün. Belki kokusu bir miktar ısırma hissinden uzak tutabilir.

Akvaryumda salınım yapan birşey mi var kabuktaki siyahlık nedir? Yosun olabilir mi? Öyle ise yosun kokusu da ısırmasını tetikleyen bir durum.

Yemlemede ayrı noktalarda 1-2 fazla verin. Biri 8 cm kabuk boyu altında dolayısıyla ona uymak lazım. Her ikisine de günde iki öğün verin. En azında yem yetmeyecek hissi ile oluşabilecek saldırıyı önleyelim.

Tabana vitasand pro-78 marka sarı silis kum alın. Bu eşelenip vakit geçirmelerini sağlar, bir parça birbirleri ile uğraşmalarını unutturur.

Hayvanın yarasına değdirmeyecek şekilde, tuz yakabilir ama diş fırçasına ıslatıp tuz döküp fırçalayın. Varsa karbonat tozu daha iyi olur. Baş bölgesinde yoğun katmanlaşma var. Onları çıkarabilir misiniz? Bunlar zamanla boyun arkası deriyi tahriş eder.

Diğer hayvanında üstbağa resmini çekip atabilir misiniz? Onda da durum böyle ise devit uygulaması yapalım.

furkeng

Yeni Üye
Hayvanlar yaklaşık 2-3 senedir birlikteler.Aslında ilk aldığımda çok büyük bir boy farkı yoktu. Akvaryuma geçince büyüdüler. Şuana kadar böyle bir durum oluşmamıştı.

Kabuklarının tabakaları dökülmüştü. Altından her ikisinde de siyah renk oluştu.Onunla ilgili zaten konu açmıştım. Devit uygulamasını zaten yapıyorum. Yem yerken ikisini ayırıp yemleme yapıyorum o konuda pek sıkıntı olmuyor. Ancak sahiplendirir miyim orasını bilemedim açıkçası.

Ekli dosyalar

• IMG_20220411_181642.jpg
    IMG_20220411_181642.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 5

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yem olarak neler veriyorsunuz?

Büyüğün üstbağası biraz daha iyi vaziyette. O siyahlık pigment kaynaklı o zaman ama sadece bir kısımda çok birikimli büyümüş her ikisinde de.

furkeng

Yeni Üye
Yem olarak omega one adult, dajana gammarus, jbl agil ve sera rappy p var. Jbl ve sera bitmek üzere.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Tropical biorept W alın. Agil bitince almayabilirsiniz. Omega raffy P'nin alternatifi gibi ona da gerek yok.

Yem kaynaklı bir pigment kararması durumu yok. Uvb ampul siyah rengi biraz daha ön plana çıkarır ama kullanmıyorsunuz. Devitin etkisi olabilir mi diye düşünüyorum. Emilim yaptıktan sonra ısıtma lambasına o bölgeleri verdilerse bu da sebep olabilir.

Deviti ne kadar zamandır ve haftada kaç gün uyguluyorsunuz?

Lamba ısısı yarım saatlik ölçümde 32 dereceyi veriyor değil mi?

furkeng

Yeni Üye
Lamba ısısı 32 dereceyi geçiyordur. Hava gündüzleri zaten 30 derece oluyor. Lambayı sürekli çalıştırmıyorum zatençok sıcak olmasın diye.

Deviti 4 günde bir olacak şekilde 3 veya 4 sefer damlattım. Uzun bir süre olmadı deviti başlayalı açıkçası.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Çok sürmüşsünüz, çok vıcık vaziyette olmayacak, her uygulamada 1-2 damla yeterli. Neyse 1 ay bir süre kullanmayın. Hayvanları dinlendirelim. D vitamin emilim yoluyla birikmiş olabilir. Vücuttan atsınlar.