Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamda mantar mı var?

Cvp: Kaplumbağamda mantar mı var?

Sonuncuyu kaplumbağanın ilk sahibine satmışlar cem bey işine yarayacak bir şeyse getireyim dedi o yüzden sorayım dedim 70 tl gibi bir ödeme yapmış iyi gelecek bir şeyse kullanırım diye düşündüm :) Sadece damacana su kullanıyorum bazen yüksek miktarda su değiştirmem gerekirse ısıyı hızlı dengelemesi için kaynar su koyuyorum biraz o musluk suyu oluyor o kadar. Bir de ısıtıcının uç kısmındaki siyah şeye sürekli sırtını sürtüyor altına girmeye çalışıyor sanırım tırtıklı olduğu için kabuğundaki fazla plakaları çıkarmak için yapıyo ama çok fevri hareket ediyo bazen cama falan çarpıyo resmen çat sesini duyuyorum acaba kaşınması için başka ne koyabilşrim akvaryuma? Yoksa ısıtıcıyı baya yerinden hareket ettiriyo kendine zarar vermesini istemem.

Prodac kaliteli bir marka ama kozmetik ürün yazdığı için şüphelendim. Kabuk sertleştirici diye satılanlarda vernik gibi kabuk parlatıyor ama kabuğun hava almasını engellediği için deformasyon yapıyor.

Damacana su koyuyorsan düzenleyiciye gerek yok. O sıcak su koyma işinde hayvan su içinde olmasın sakın! Birisi kaplumbağasını haşlamıştı. Hayvanın bacakları kangren olup kopmuştu. Hayvanı hekime götürüp uyut dedim ne yaptı bilmiyorum.

Hayvana mango (mangrow kökü) yada mopani kökü al. Altına girip kaşınabileceği gibi ortasında boşluk olsun biraz hafif V harfi eğiminde gibi. Düz yere koyduğunda altında boşluk olup olmadına bakarsın. Ne üstünden düşecek kadar hafif ne de altında kalacağı kadar ağır olsun. Eni 7-8 cm boyu 20-25 cm gibi olsun. Mango kahverengidir. Mopani de buna benzer ama dal şeklinde ve dış kısmında beyazımsı kabuğu vardır. Aldığında sterilizasyonunu anlatırım.

Cvp: Kaplumbağamda mantar mı var?

Resmini attığınız prodac markalı ürün bir göz damlası. Şuan ülkemizde satılmıyor. Kulak şişmesinde işe yarıyormu bilmiyorum yabancı kaynaklardan kısa bir araştırma yapabilirsiniz.

Biraz araştırdım. Bu ürün şişen göz kapaklarına ve kabuğa sürülen bir damlaymış. Kaplumbağanın gözüne damlatmakta bir etki sağlarmı kulaklar için bilemiyorum.

Cem bey benden kurtulamayacaksınız sanırım ama bu bacaksızın kabuk boyu altı cm oldu ve ben günde tek öğüne çevirdim yeme düzenini ama şimdi kakasını yiyor nedenini bilmiyorum sizin bir bilginiz var mı :(((((

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün yapalım birkaç stickte artıralım bu dönem büyüme evresinde, sağlıklı şekilde büyüyüp hastalıklara karşı daha direnç sağlasın.

Belli boya gelince dışkılarını yerler hatta yere düşmeden havada kaparlar. Seninki yem yeterli gelmediği için erken başlamış.

Birden fazla hayvanda bu olay bir nevi aşı gibidir. Birindeki bakteri diğerine de bu şekilde geçer. Direnç kazanır.

Ayrıca bu hayvanlar arası birbirini kabullenme göstergesinde son süreçtir. Yeni bir araya gelmiş hayvanlar eğer birbirini istemez, uyum sağlamazlarsa birbirlerinin dışkısını yemezler.

Tetra reptomine de başlayabilirsin.

Valla çok hızlı bir şekilde büyüyor zaten sürekli kabuk atıyo devamlı evde olduğum için de sıkı takip edebiliyorum zaten zemindeki kumda da görünüyorlar.

Bu arada kulak şişliği için verdiğiniz ilacı bitene kadar kullandım ama yaklaşık yarısını falan dışarıdan damlatma şeklinde uygulayabildim çünkü sudan çıktığı zaman aşırı strese giriyo bi türlü alıştıramadım artık en son yem yemek için bile su yüzeyine çıkmaya korkmaya başladı ondan sonra sudan çıkarıp damla yapmayı bıraktım mamayla verdim günde bi tane sadece öyle bitirdim ilacı. Şişlikler indi baya ama çok ufak kaldı gibi geliyo gözüme size yarın fotoğraf atsam bi bakabilir misiniz acaba?
Mama olarak sera raffy P ve I kullanıyorum zaten bir de jbl agil aldım bugün geldi ancak jelatini açık göndermişler iade edeceğim onun yerine mi bu söylediğiniz mamayı alayım yoksa ikisini de alayım mı cem bey.

Bir de son olarak uva lambam yok hala almadım temin edeyim mi gelişimini ciddi etkiler mi? Şu sıralar hava da kötü olduğu için dvit de yapmıyorum çünkü.

Gördüğün plakaları kepçe ile al. Ufak ve yumuşak olanları yiyebilir. Bu kalsiyum sağlasa da boğazına takılır, tahriş edebilir.

Kulak tam düz hale gelene kadar devam et. Oral yolla da verebilirsin. Yalnız akvaryum temiz olmalı buna dikkat et. Filtre temizliğini unutma. Buna sebep olan bakterilerin üreyeceği ortam oluşmamalı.

Eczaneye gittiğinde dikkat et fazla temasın olmasın hatta içeri girme kapı önünden teslim al.

Agilde al reptominde. Agilde kemik, kas dokuyu geliştiren lizin amino asidi var. Bu lizin bir tek bu yemde var.

Uva ampulün etkisini her ne kadar uva kadar sağlamasa da ısıtma lambası görür. İhtiyaç olan uvb. Her ikisi bir arada kompakt olan tabiki daha iyi olur. Yalnız şu aşamada fiyatı oldukça yüksektir. Böyle giderse daha yükseleceği de açık. Şu an aciliyeti yok. Kabuk boyu 8 ila 12 cm gibi de alınabilir. Yine de ucuz bulabilirsen al. Muhtemelen onunda üretimi durmuştur. Eldeki stoklar azalırsa birde buradan zam yaparlar.

Genta kalmamış gentagut verdiler aynı diyerek internetten baktığım kadarıyla da aynılar sorun olmaz sanırım. O zaman yemine damlatarak vermeye devam edeceğim cem ancak dozajını nasıl ayarlayayım?

Filtresini ve akvaryumunu sürekli temizliyorum onlarla ilgili sorun yok kuma düşen kabukları için de dip süpürgesi aldım ucuzlarından henüz denemedim gerçi ama işe yarar sanırım.

Yem olarak da reptominle raffy p muadil değiller mi zaten ben mi yanlış biliyorum acaba?

Lamba olarak da şu ürünü buldum ne dersiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
İçerik aynı ikisini de kullanıyoruz.

Sabah akşam dörder damla damlat. Suya da bir miktar gidebilir. Elden yedirebiliyorsan ağzına tık su teması minimum olsun. Yalnız tırnaklarına dikkat et hayvanı yaralamasın. Oje sürmesen iyi olur. Bakarsın dişler bir parça yutabilir.

Dip süpürgesi içine takılırsa içine su doldurup su ile tırnakları oynata oynata çıkarırsın.

Bu ampuller sadece uva içerir ama uvb'de yazmışlar. Uvb yokmuş gibi düşünürsek 50 W uygun. Yalnız uvb oranı yazılmamış o yüzden uvb olmayabilir. Fiyatına bakarsak sadece uva ampuller bu fiyatlarda. Ampul iç camına el temasın olmasın. Bir bez ile silip takarsın. El teması ile üzerine bulaşan ter, yağ deri kalıntısı ısı değişikliği yapıp ampulü patlatır.

Mamaların ikisinin de verdim siparişini cem bey. Ampulü almaktan vazgeçtim çünkü sadece uva ampul almamın pek bi anlamı yok ısıtıcı lambası var almışken tam olsun uvb ampul araştırayım en iyisi. Teşekkür ediyorum tekrar bir sorun olursa yazarım. İyi günleer :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri