Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamda parazit mi var

nsnrclk

Yeni Üye
merhaba bugün petshoptan bi su kaplumbağası sahiplendim daha önce de beslemiştim ama baya yıl geçti üstünden hatırlamıyorum. bi gözü hiç görünmüyor gibi sanki yok acaba kör olma ihtimali var mı diye de düşündük. diğerini de arada açıyor. suyunu iki kere değiştirdim ama suda parazit gibi minik kurtçuklar beliriyor. ne olduğunu anlayamadım ve çok küçük daha. ne yapabilirim bilmiyorum aldığım yerde suyu çok kirliydi. şu an çok az hareket ediyor acaba sorun ne yardımcı olabilir misiniz

Ekli dosyalar

• IMG_9029.jpeg
    IMG_9029.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9030.jpeg
    IMG_9030.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_9027.jpeg
    IMG_9027.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 11
Parazit derken tüm kaplumbağalarda salmonella paraziti bulunur kurtcuğun ne olduğunu bilmiyorum ama seninkinin göz enfeksiyonu var gibi.

Suda yan yüzüyor mu?

Halsizlik var mı?

İştahsızlık var mı?

Nefes almak için ağzını açıyor mu?

Plastik akvaryumda mı bakıyorsun?

Su ısıtıcısı ve ısıtma lambası var mı?

Parazit derken tüm kaplumbağalarda salmonella paraziti bulunur kurtcuğun ne olduğunu bilmiyorum ama seninkinin göz enfeksiyonu var gibi.

Suda yan yüzüyor mu?

Halsizlik var mı?

İştahsızlık var mı?

Nefes almak için ağzını açıyor mu?

Plastik akvaryumda mı bakıyorsun?

Su ısıtıcısı ve ısıtma lambası var mı?
suda hiç yüzmüyor bile kuru alana geçiyor ve hiç hareket etmiyor verdiğimiz yemleri de yemedi plastik akvaryumda bakıyorum evet daha çok minik zaten biraz daha büyüyünce büyük bi akvaryum alırım diye düşünmüştüm, bilgilendirirseniz sevinirim çünkü hiçbir fikrim yok bakımıyla ilgili

suda hiç yüzmüyor bile kuru alana geçiyor ve hiç hareket etmiyor verdiğimiz yemleri de yemedi plastik akvaryumda bakıyorum evet daha çok minik zaten biraz daha büyüyünce büyük bi akvaryum alırım diye düşünmüştüm, bilgilendirirseniz sevinirim çünkü hiçbir fikrim yok bakımıyla ilgili
Genelde herkes tatlılıklarına aldanıp alırlar ama bu gülün de dikeni var tabi hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş hemen veterinere gidin ve o tarz plastik kaplara ölüm kabı denir o tarz kaplarda özellikle küçük hayvanlar için hem yüzecek alan yok hemde su seviyesini artıramazsınız bu yüzden akciğer enfeksiyonu ve diğer kabuk sorunları kaçınılmazdır. Hayvan daha küçük çok büyük bir akvaryuma ihtiyacı yok ama eğer alabiliyorsanız ömürlük akvaryum alın derim daha uzun süre gider. Su seviyesini hayvanın boğazını geçmeyecek şekilde ayarlayın çünkü hayvan halsizleşir suda ters dönerse boğulabilir. Su seviyesini 33 dereceyeıkartın ve kuru alana günde 12 saat boyunca açık kalan bir ısıtıcı lamba takın. Geçmiş olsun

Son düzenleme:
Salmonella parazit değil. Bağırsak aurası için gerekli bakteridir.

Gözü akmış gibi duruyor, tam seçemiyorum.

Eczaneden gentagut göz damlası alın sabah akşam 10-15 saniye arayla ikişer damla gözlerine damlatın.

Ağzına da sabah akşam 45 derece açıyla tutup 2 damla damlatın. Açmazsa dik tutup 10-15 saniye arayla ikişer damla ruj sürer gibi ağız çevresine sürün. İlacın ağzını silin.

Deep fix reptivit vitamin damla alın. Bunu da 1 hafta boyunca her gün 1 damla ağzına damlatın.

Suyunu komple temizleyin. Parazitler tekrar olacak mı bakın.

İç mi dış parazit mi? Gözünden çıkıyor olabilir mi?

Paraziti gördüğünüzde suda dışkı parçaları da oluyor mu?

Bunun için hekime götürmeniz lazım. Parazit ilacı verecek.

Geri