Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamda yumurta sıkışmış olabilir mi?

Merhabalar. Kaplumbağam Bahtiyar, 4 yaşında, dişi. Eşi yok. Dün ilk defa yumurtladı. Bir tane kuru alana bırakmış, akvaryumun içinde de kabuklar gördüm. Fakat gördüğüm kadarıyla batında 2 yumurta daha var. Bir taraf daha sert. Yumurtanın sıkışmış olabileceğini düşündüm. Genel durumda sorun yok gibi. İştahı son 1 aydır azdı ama şu an daha iyi. Bütün yumurtaları aynı zamanda mı bırakması lazımdı yoksa bi kaç gün arayla bırakabiliyor mu? Sivas’ta yaşıyorum bildiğim kadarıyla egzotik veteriner yok. Yumurtayı çıkartması için nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
Kabuğunun dış boyu: 22 cm, dış eni: 19 cm . Altında kalan kabuğun boyu: 19 cm, eni: 10 cm.
Bebekken sahiplendim. 75-50-50 akvaryumda bakıyorum. Su seviyesi yarıya kadar dolu, kuru alanı olduğu için. İç ve dış filtre, su ıstıcısı, Uvb lambası, ısıtıcı lambası mevcut. Kullandığım yemleri resimlere ekliyorum. Tabanda Silis kum kullanıyordum ama kirlendi diye kaldırdım yenisini sipariş vereceğim.

Ekli dosyalar

• IMG_9522.jpeg
    IMG_9522.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_9521.jpeg
    IMG_9521.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_9519.jpeg
    IMG_9519.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_9524.jpeg
    IMG_9524.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_9539.jpeg
    IMG_9539.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_9537.jpeg
    IMG_9537.jpeg
  • IMG_9531.jpeg
    IMG_9531.jpeg
  • IMG_9401.jpeg
    IMG_9401.jpeg
    2.1 MB · Görüntüleme: 9
  • IMG_9316.jpeg
    IMG_9316.jpeg
    2.3 MB · Görüntüleme: 9
Yumurtlama zamanı durağanlık iştahtan kesilme ve kuru alanda ayağa dikilip kaçma girişimleri olur.

İlk yumurtlamada hayvan anlamadığı için panik atak tarzı davranışlarda görülebilir.

Arka kısım kuyruk yanı sertlikleri diyorsanız onlar bacak uzantısı kemik ve üstü kas dokudur.

Yumurta olup olmadığı arka bacak boşluğundan parmakla yoklayarak belli olur. Yalnız çok sert ve tırnağınızı bastırmadan kontrol edin. Yumurtalar boş olduğu için ezilirse rahat hareket edip atılması problem olur.

Yalnız önce bacaklarını geriye saldığında (bunu su içinde yapar, elinizde tuttuğunuzda bacakları içeri çekebilir) Boşluğa bakın normal zamandaki gibi çukursa tamamını atmış demektir. Hala şiş duruyorsa yumurta vardır. Buna göre parmakla yoklayın.

Hayvan sudakileri parçalamışsa yemiştir bu sorun değil kalsiyum alır. Yalnız bekletmeyin kokar, hemen alın. Genelde 6 adeti geçmez. Daha az da olabilir.

Aynı gün tamamını atarlar. Şekil bozukluğu varsa ikinci güne sarkabilir.

Hayvanı 2-3 gün takip edin eski haline dönmüşse yumurtaları atmış demektir. Durağanlık su tabanında hareketsiz durma halleri iştahta giderek azalma var ise yumurta sıkışması olasılığı vardır. Bu röntgen çekilerek belli olur.

Üniversitenin veterinerlik fakültesi varsa oraya götürülebilir ama önce sorun. Her fakültede tedavi ünitesi yoktur.

Akvaryuma su ısıtıcıyı koyun. 28 derece altına düşmesin. Soğuk suda yumurta sıkışmasına etki eden sebeplerden birisi.

Dış filtre borularını olabildiğince uzaklaştırın.

Hocam su ısıtıcısı var sabit 28 derecede. Teşekkür ederim bilgiler için. Bi gözlem yapacağım.

Geri